SWP
2023-11-15 1918 metrów dla uczczenia niepodległości Czechy

W sobotę 11 listopada Polacy na całym świecie świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po zakończeniu I wojny światowej. Nie inaczej było na Zaolziu. Turyści zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Sportowym „Beskid Śląski” w RC z tej okazji włączyli się w promowaną od kilku lat przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” akcję „Biegów Niepodległości”. Turyści jednak formułę biegu zamienili na spacer.

— Zamiast biegu zorganizowaliśmy spacer niepodległości. Chodzi o to, żeby się spotkać i przypomnieć tę tak ważną dla Polaków rocznicę — wyjaśnia Halina Twardzik, prezes PTTS „Beskid Śląski” w RC. — Wydarzenie organizujemy już od sześciu lat – dodaje.Trasa spaceru niepodległości

Spacer Niepodległości wyruszył w sobotni poranek spod Zamku w Cieszynie. Trasa miała dwie, liczące po 1918 metrów części. „Beskidziocy” odwiedzili także Cmentarz Komunalny, gdzie pochylili się nad grobem zasłużonych dla miasta działaczy.

Oprócz Cieszyna Spacery Niepodległości organizowane przez PTTS „Beskid Śląski” w RC odbywały się także w innych zaolziańskich miejscowościach. Już 7 listopada Bieg Niepodległości zorganizowano w Wędryni. Spacerowano ku uczczeniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości także w Gródku oraz Karwinie.


Tekst i zdjęcia: Beata Tyrna
zwrot.cz


PAI

W Wędryni BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 2023 zrealizowano 7 listopada – obecnych 38 osóbW Karwinie

W Gródku


Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów