W tym roku to Koszalin stał się gościnnym miejscem dla chórów z Białorusi, Ukrainy, Francji i Armenii, gromadząc łącznie 102 utalentowanych chórzystów, któzy przyjechali na XVII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. Bogaty program festiwalu rozciągał się od koncertów w malowniczych kościołach Koszalina i Białogardu, po pełne uroczystości wydarzenie galowe w Filharmonii Koszalińskiej.
Ale zanim to nastąpi przed uczestnikami ciężka praca, czyli próby, próby i jeszcze raz próby. Wszystko musi być perfekcyjnie przygotowane.
Profesor Elżbieta Wtorkowska, wykładowczyni w studium dyrygentów chórów polonijnych w ramach festiwalu podkreśliła, że jest pod ogromnym wrażeniem poziomu, jaki reprezentują tegoroczni uczestnicy festiwalu: - Chóry mają swój repertuar, ale przygotowujemy również utwory realizowane przez wszystkie zespoły, tutti. Na przygotowanie mamy trzy dni, ale z takim poziomem będzie to czysta przyjemność.
Polonijne spotkania w Koszalinie wyrosły na ewenement wśród międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. W obliczu wszechobecnej kultury masowej, te wyjątkowe momenty stają się oazą tradycji i wyrafinowanego chóralnego śpiewu. Chórzyści nie tylko podtrzymują dziedzictwo kulturalne, ale również przenoszą je w przyszłość, tworząc wspaniałe chwile dźwiękowego zjednoczenia.
14 sierpnia, godz. 17:00
- Pomnik Więzi Polonii z Macierzą w Koszalinie - złożenie wiązanek kwiatów (Plac Polonii)
18 sierpnia - godz. 19:00
- Białogard, kościół pw. Narodzenia NMP - Koncert Chórów Polonijnych (wstęp wolny)
19 sierpnia - godz. 18:00
- Filharmonia Koszalińska - Koncert Galowy (odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach Filharmonii oraz CK105 w Koszalinie).
20 sierpnia - godz. 10:30
- kościół pw. Ducha Świętego w Koszalinie - Msza święta w intencji Polonii
Dyrektor Artystyczny - prof. Przemysław Pałka
Dyrektor Organizacyjny - Paweł Mielcarek
Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie
Piotr Jedliński - Prezydent Koszalina
Piotr Zientarski - Prezes Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Koszalinie
Piotr Pakuszto - Starosta białogardzki
„Jest na świecie takie miejsce, w którym wciąż możemy się cieszyć pięknem chóralnego śpiewu. Tym miejscem jest Koszalin” mawiał Prof. Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Polonijne spotkania w Koszalinie to niewątpliwy ewenement na mapie międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. Zmieniały się czasy, obyczaje, a polonijne zloty przetrwały i polityczne zawirowania, i społeczne transformacje. Zachowały tez swój niepowtarzalny klimat, stając się w czasach wszechobecnej kultury masowej enklawa tradycji i pięknego chóralnego śpiewu. Do 1989 roku polonijne imprezy organizowane były przez Towarzystwo Łączności z Polonia Zagraniczna „Polonia”, a od roku 1990 idee towarzystwa kontynuował Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Od 2013 roku działalność adresowana do światowej Polonii realizuje Koło Terenowe „Wspólnoty Polskiej” w Koszalinie. W ciągu ponad już 50 lat w koszalińskich wydarzeniach artystycznych uczestniczyło ponad 25.000 rozśpiewanych rodaków z całego świata.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii dorobku koszalińskiej imprezy dostępną w wersji PDF
Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023
Data podpisania umowy nr 581/DWPP/23 | 2023-06-19 |
Kwota dotacji w 2023 r.: | 150 000,00 PLN |
Całkowita wartość projektu: | 158 457,00 PLN |