SWP




2023-07-24 Rozwijanie struktur organizacji sportowych polonijnych w Austrii, Republice Czeskiej, Szwecji, Norwegii, Litwie oraz podnoszenie efektywności ich działania Polska

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" realizuje zadanie publiczne pn. "Rozwijanie struktur organizacji sportowych polonijnych w Austrii, Republice Czeskiej, Szwecji, Norwegii, Litwie oraz podnoszenie efektywności ich działania". Termin realizacji w okresie od01.01.2023 do 31.12.2023. Celem zadania jest wzmocnienie pozycji środowisk polonijnych w Austrii i Republice Czeskiej, Norwegii, Litwie oraz Szwecji poprzez podnoszenie efektywności działania organizacji polonijnych, wzrost aktywności w życiu publicznym.

Cel będzie zrealizowany poprzez następujące działania:

  1. Wsparcie klubu PAKA-s Wiedeń w rozwijaniu działalności sportowej w sekcjach Strzelectwo Sportowe, Siatkówka. Projekt ma za zadanie rozwijanie zainteresowania sportem w środowiskach polonijnych w Austrii, zwłaszcza w sekcjach Strzelectwo Sportowe, Piłka Siatkowa wśród młodzieży i osób dorosłych. Realizacja zadania umożliwi poszerzenie dotychczasowych, oraz zbudowanie nowych drużyn i grup zawodników, mogących brać udział jako klub polonijny w zawodach ligowych na terenie Austrii i poza jej granicami.
  2. Wsparcie działalności Szkolnego Klubu Sportowego Bystrzyca z. s. - Klub Sportowy Bystrzyca zrzesza około 150 uczniów szkoły podstawowej imienia Stanisława Hadyny w Bystrzycy. Wsparcie Klubu umożliwi rozwój dwóch dziedzin. Pierwsza to- Finansowanie szkolnego klubu sportowego, do którego będą uczęszczać dzieci 2 razy w tygodniu. Klub zatrudnia 3 trenerów troszczących się o przygotowanie i realizację treningów sportowych. Druga to - umożliwienie udziału w 4 imprezach polonijnych, w których weźmie udział reprezentacja szkoły - Letnie Igrzyska Polonijne, XXIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, XV Międzynarodowy turniej piłki nożnej Young Football Cup 2023, II Międzynarodowe Polonijne Mistrzostwa Zimowe.
  3. Rozwijanie struktur i wsparcie działalności zespołu gimnastycznego „Gimnaśći”. Gimnastyczny Gimnaści wywodzi się z organizacji sportowej Sokół, który powstał w roku 1905. Swą działalnością nawiązuje do tradycji podtrzymywania kultury fizycznej oraz kontynuuje działalność sportową i kulturalną Sokoła. Zespół to grupa wielogeneracyjna i zrzesza 24 członków od 7-60 lat, w tym ponad 10 dzieci i nastolatków. Specyfikacja występów zespołu polega na budowaniu żywych piramid do wysokości około 6m. Corocznie realizowanych jest od 6-10 występów również Zespół uczestniczy w różnych imprezach kulturalnych i sportowych w kraju i na terenie Polski takich jak: Festiwal PZKO, Igrzyska Polonijne, Dni mniejszości narodowościowych w RCZ, gdzie prezentowany jest dorobek polskiej kultury i mniejszość narodowościową w Republice Czeskiej. MK PZKO Wędrynia posiada własną siedzibę - "Czytelnia", w której przebiegają próby zespołu gimnastycznego "Gimnaści".
  4. Wsparcie działalności organizacji "Polonia Oslo Volleyball Klubb"- Drużyna jest Polonijnym Mistrzem Europy w piłce siatkowej. Celem działania jest kontynuowanie misji jako ”ambasadora” polskości w Norwegii i poprzez sport oraz wspólną pasję integrować większą liczbę rodaków. Rozwój klubu umożliwi utworzenie dodatkowych sekcje dzieci, młodzieży oraz seniorów - zarówno kobiet jak i mężczyzn. Projekt pozwoli na integrację środowiska sportowego i krzewienie Polskiej kultury. Będzie aktywizował środowiska Polonijne i Polaków za granicą, w zakresie budowy i umacniania dobrego wizerunku Polski na świecie, promocji jej historii, dziedzictwa i kultury. Powstałe w wyniku realizacji projektu przyjaźnie i kontakty, wpłyną na wzajemne wymiany międzynarodowe, organizację kolejnych turniejów czy warsztatów szkoleniowych. Wymiana doświadczeń wpłynie na efektywniejsze działanie i dalszy rozwój organizacyjny klubów i grup nieformalnych sławiących dobre imię Polski i Polskiej Siatkówki.
  5. Wsparcie Stowarzyszenie Związku Klubów sportowych rejonu solecznickiego- Stowarzyszenie Związku klubów sportowych rejonu Solecznickiego swą działalność na Litwie wznowiło w 2006 roku. Organizacja działa na terytorium rejonu solecznickiego, Członków Związku klubów sportowych wciąż przybywa. Związek klubów sportowych jest organizacją społeczno-wychowawczą. Związek klubów sportowych ma swe drużyny w różnych dyscyplinach sportowych, a więc w siatkówce, koszykówce, ringo, piłce nożnej, piłce ręcznej.

Miejsce realizacji zadania

  1. Austria-Wiedeń, Albion, Melbourne
  2. Szwecja- Malmö
  3. Czechy-Wędrynia, Bystřice
  4. Norwegia- Oslo
  5. Litwa-Soleczniki

Bezpośrednim rezultatem projektu będzie wzmocnienie 5 organizacji polonijnych. Liczba bezpośrednich uczestników biorących udział w zadaniu ok 250 osób.

Realizacja zadania pozwoli na;

  • zniwelowanie różnic poziomu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży z różnych krajów wzmocnienie więzi Polonii i Polaków z zagranicy z Ojczyzną
  • promowanie sportu jako prozdrowotnego stylu spędzania przez młodzież czasu wolnego , sportowa rywalizacja
  • poprawa kondycji fizycznej
  • prawa wizerunku polskich drużyn sportowych za granicą
  • promocja polskich organizacji za granicą.

Poprzez realizację zadania zostaną osiągnięte następujące zmiany społeczne:

  1. wzmocnienie pozycji sportowych środowisk polskich i polonijnych oraz klubów sportowych w krajach zamieszkania;
  2. wzrost poczucia tożsamości narodowej Polonii i Polaków z zagranicy;
  3. budowanie przekonania o jedności kultury polskiej w kraju i za granicą;
  4. poprawa kondycji fizycznej dzieci, młodzieży i dorosłych przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy;
  5. zwiększenie aktywności społecznej polskich i polonijnych sportowców za granicą;
  6. umożliwienie rozpoczęcia kariery sportowej młodzieży polonijnej

Wartość całkowita projektu 123 200,00 zł; dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 115 000,00 zł





ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023










Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów