SWP




2023-07-20 XVII ŚWIATOWY FESTIWAL CHÓRÓW POLONIJNYCH W KOSZALINIE Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie, Koło Terenowe w Koszalinie, zaprasza chóry polonijne do wzięcia udziału w Polonijnej Akademii Chóralnej - Koszalin 2023. XVII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie odbędzie się w dniach 13-20 sierpnia 2023 r.

Od ponad 50 lat w Koszalinie

Od ponad 50 lat w Koszalinie odbywają się Światowe Festiwale Chórów Polonijnych. Przez te wszystkie lata do naszego miasta przyjeżdża rozśpiewana Polonia z całego świata. W tym roku w dniach 13-20 sierpnia odbędzie się kolejny, XVII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. W ramach tegorocznej imprezy zaplanowano m.in. uroczystości pod Pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą, Koncert Chórów Polonijnych w Białogardzie, Koncert Galowy Festiwalu w Filharmonii Koszalińskiej oraz Mszę Świętą w intencji Polonii i Polaków za Granicą w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

XVII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych
13 - 20 sierpnia 2023

UCZESTNICY:

  • Chór Parafialny Verum Cantus - Mińsk, Białoruś
  • Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego - Żytomierz, Ukraina
  • Chór Piast - Paryż, Francja
  • Chór Poloniada, Erewań, Armenia
  • Chór Kraj Rodzinny, Baranowicze, Białoruś

Gościnnie:

  • Chór CK 105 - Koszalin
  • Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto - Białogard

PROGRAM:

14 sierpnia, godz. 17:00
- Pomnik Więzi Polonii z Macierzą w Koszalinie - złożenie wiązanek kwiatów (Plac Polonii)

18 sierpnia - godz. 19:00
- Białogard, kościół pw. Narodzenia NMP - Koncert Chórów Polonijnych (wstęp wolny)

19 sierpnia - godz. 18:00
- Filharmonia Koszalińska - Koncert Galowy (odbiór bezpłatnych wejściówek w kasach Filharmonii oraz CK105 w Koszalinie).

20 sierpnia - godz. 10:30
- kościół pw. Ducha Świętego w Koszalinie - Msza święta w intencji Polonii

Dyrektor Artystyczny - prof. Przemysław Pałka

Dyrektor Organizacyjny - Paweł Mielcarek

Na wydarzenie zapraszają:

Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie
Piotr Jedliński - Prezydent Koszalina
Piotr Zientarski - Prezes Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Koszalinie
Piotr Pakuszto - Starosta białogardzki






POLONIJNA TRADYCJA – KOSZALINSKI FENOMEN

„Jest na świecie takie miejsce, w którym wciąż możemy się cieszyć pięknem chóralnego śpiewu. Tym miejscem jest Koszalin” mawiał Prof. Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Polonijne spotkania w Koszalinie to niewątpliwy ewenement na mapie międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. Zmieniały się czasy, obyczaje, a polonijne zloty przetrwały i polityczne zawirowania, i społeczne transformacje. Zachowały tez swój niepowtarzalny klimat, stając się w czasach wszechobecnej kultury masowej enklawa tradycji i pięknego chóralnego śpiewu. Do 1989 roku polonijne imprezy organizowane były przez Towarzystwo Łączności z Polonia Zagraniczna „Polonia”, a od roku 1990 idee towarzystwa kontynuował Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Od 2013 roku działalność adresowana do światowej Polonii realizuje Koło Terenowe „Wspólnoty Polskiej” w Koszalinie. W ciągu ponad już 50 lat w koszalińskich wydarzeniach artystycznych uczestniczyło ponad 25.000 rozśpiewanych rodaków z całego świata.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii dorobku koszalińskiej imprezy dostępną w wersji PDF


Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią



DYREKTOR ARTYSTYCZNY - Przemysław Pałka

Przemysław Pałka - dyrygent, profesor dr hab. sztuk muzycznych. W Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Wykształcił m. in. pięcioro laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego. Dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w latach 2012 - 2019. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora powołanego po reformie szkolnictwa wyższego Instytutu Edukacji Artystycznej.

Od 39 lat dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W latach 1994 - 2006 kierował Chórem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w latach 2003 - 2007 Katedralnym Chórem Chłopięcym i Męskim Cantate Deo w Koszalinie. Od 1990 roku współtworzy polonijne spotkania chóralne w Koszalinie, a od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym Polonijnej Akademii Chóralnej (dawniej Polonijnego Lata) i Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie.

Laureat 30 czołowych nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych w Polsce, Francji Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Macedonii, Grecji, we Włoszech i na Węgrzech. Dyrygował także w USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Szwecji, na Ukrainie, Litwie i Białorusi. Założył i przez 25 lat z sukcesami dyrygował Orkiestrą Kameralną PLN w Poznaniu. Wykonując dzieła wokalno - instrumentalne współpracował z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Europejską Orkiestrą Studentów Medycyny (EMSO - European Medical Students Orchestra) oraz Europejską Orkiestrą Lekarzy (EDO - European Doctors Orchestra). Juror konkursów chóralnych w Polsce, Szwajcarii, Hiszpanii i USA.

Od 1990 roku silnie związany zawodowo także ze środowiskiem polonijnym Europy i Ameryki. Jako ceniony wykładowca Studium Dyrygentów Polonijnych, licznych kursów dla dyrygentów i warsztatów chóralnych na Białorusi, Ukrainie, Litwie w Czechach i USA - pomaga w stałym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych dyrygentów i poziomu artystycznego polonijnych zespołów, przyczyniając się także do popularyzacji muzyki polskiej w świecie.





ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023







Data podpisania umowy nr 581/DWPP/23 2023-06-19
Kwota dotacji w 2023 r.: 150 000,00 PLN
Całkowita wartość projektu: 158 457,00 PLN



WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  5538 RAZY



Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów