ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023 Data podpisania umowy nr 581/DWPP/23 2023-06-19 Kwota dotacji w 2023 r.: 150 000,00 PLN Całkowita wartość projektu: 158 457,00 PLN "/> "Stowarzyszenie Wspólnota Polska"



SWP




2023-07-20 XVII ŚWIATOWY FESTIWAL CHÓRÓW POLONIJNYCH W KOSZALINIE - konferencja prasowa Polska

Od ponad 50 lat w Koszalinie odbywają się Światowe Festiwale Chórów Polonijnych. Przez te wszystkie lata do naszego miasta przyjeżdża rozśpiewana Polonia z całego świata. Zapraszamy Państwa na konferencję prasową dotyczącą organizacji XVII Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. Konferencja odbędzie się w dniu 3 sierpnia o godz. 12:30 w sali A, Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

W konferencji udział wezmą:

  • Piotr Jedliński - Prezydent Koszalina
  • Piotr Zientarski - Prezes Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska
  • Bożena Kaczmarek - dyrektor programowy
  • Paweł Mielcarek - dyrektor organizacyjny Festiwalu
  • Piotr Pakuszto - Starosta białogardzki
  • Jan Kuriata - Rektor PWSZ w Koszalinie
  • prof. Przemysław Pałka - dyrektor artystyczny Festiwalu

W tym roku w dniach 13-20 sierpnia odbędzie się kolejny, XVII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. W ramach tegorocznej imprezy zaplanowano m.in. uroczystości pod Pomnikiem Więzi Polonii z Macierzą, Koncert Chórów Polonijnych w Białogardzie, Koncert Galowy Festiwalu w Filharmonii Koszalińskiej oraz Mszę Świętą w intencji Polonii i Polaków za Granicą w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie.





POLONIJNA TRADYCJA – KOSZALINSKI FENOMEN

„Jest na świecie takie miejsce, w którym wciąż możemy się cieszyć pięknem chóralnego śpiewu. Tym miejscem jest Koszalin” mawiał Prof. Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Polonijne spotkania w Koszalinie to niewątpliwy ewenement na mapie międzynarodowych imprez kulturalnych w Polsce. Zmieniały się czasy, obyczaje, a polonijne zloty przetrwały i polityczne zawirowania, i społeczne transformacje. Zachowały tez swój niepowtarzalny klimat, stając się w czasach wszechobecnej kultury masowej enklawa tradycji i pięknego chóralnego śpiewu. Do 1989 roku polonijne imprezy organizowane były przez Towarzystwo Łączności z Polonia Zagraniczna „Polonia”, a od roku 1990 idee towarzystwa kontynuował Koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Od 2013 roku działalność adresowana do światowej Polonii realizuje Koło Terenowe „Wspólnoty Polskiej” w Koszalinie. W ciągu ponad już 50 lat w koszalińskich wydarzeniach artystycznych uczestniczyło ponad 25.000 rozśpiewanych rodaków z całego świata.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o historii dorobku koszalińskiej imprezy dostępną w wersji PDF


Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią





PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023





br>



ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023







Data podpisania umowy nr 581/DWPP/23 2023-06-19
Kwota dotacji w 2023 r.: 150 000,00 PLN
Całkowita wartość projektu: 158 457,00 PLN