SWP
2023-03-24 Nagroda „Sygnety Wydawnictwa IPN” - głosuj na swojego faworyta Polska

Nagroda „Sygnety Wydawnictwa IPN” to plebiscyt czytelników na Najlepszą Książkę Roku, wydaną w 2022 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Głosować można do 31 marca. W kategorii „najlepsza książka roku na podstawie głosowania internatów” na Państwa głosy czekają 63 tytuły.

Wydawnictwo IPN to lider na rynku książek historycznych. Przez ponad dwie dekady uczestnictwa w publicznej debacie naukowej Instytut Pamięci Narodowej wydał prawie cztery tysiące tytułów. W celu realizacji misji edukacyjnej i wydawniczej w kraju i za granicą, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski, z myślą o popularyzacji czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku ich autorów Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ustanowił konkurs „Sygnety Wydawnictwa IPN” na Najlepszą Książkę Roku.

Nagroda „Sygnety Wydawnictwa IPN” zostanie przyznana w drodze konkursu na najlepszą książkę wyłonioną spośród publikacji, które w metryce mają rok wydania poprzedzający edycję ogłoszenia nagrody. Nagroda ma na celu nie tylko docenienie autorów, którzy publikują u nas od dawna, ale również zainspirowanie nowych, że warto publikować w Instytucie Pamięci Narodowej. Gala wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu odbędzie się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej.

Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. Nagrodę stanowi wydanie w języku obcym książki najwyżej ocenionej przez Kapitułę nagrody w danej kategorii konkursowej.

Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokonuje Kapituła nagrody powołana przez Prezesa IPN. Laureata w kategorii „najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów” wyłania głosowanie czytelników na platformie cyfrowej.


oddaj głos na swojego faworyta


Zostali na Wschodzie.
Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

Wśród prezentowanych i poddanych pod głosowanie pozycji wydawniczych nam szczególnie bliski jest Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991.

Słownik prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 r. pozostali na terenie ZSRS. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary. Nie zabiegali o honory, nie liczyli na ordery czy wyrazy uznania. Niczym żołnierze na straconych placówkach pełnili służbę, nie zważając na jej dramatyczne konsekwencje – więzienia i łagry sowieckie, represje… Niech biogram każdego z nich przyczyni się do zachowania jego ofiary i pracy w pamięci narodu.Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów