SWP
2023-03-17 Zespoły zakwalifikowane do rzeszowskiego ŚFPZF w 2023 roku Polska

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2023 roku. Znamy już listę zakwalifikowanych dwudziestu zespołów. Organizatorem jest - jak zawsze - Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Współorganizatorami: Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Imprezy festiwalowe odbywać się będą na terenie Miasta Rzeszó oraz Województwa Podkarpackiego.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r. Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy. Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.


PORTAL FESTIWALU

Zespoły zakwalifikowane do udziału
w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
Rzeszów 2023


AUSTARALIA - Perth Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA
BRAZYLIA - Kurytyba Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus
KANADA - Edmonton Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ
KANADA - Calgary Zespół Pieśni i Tańca POLANIE
KANADA -Vancouver Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
LITWA - Troki Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE
MOŁDAWIA - Komrat Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA
NIEMCY - Hannower Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA T.z. w Hanowerze
REPUBLIKA CZESKA - Czeski Cieszyn Zespół Pieśni i Tańca OLZA
REPUBLIKA CZESKA - Sucha Górna Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE
UKRAINA - Kijów Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU
USA -Toledo ECHO Z POLSKI
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca POLONIA
USA - Chicago Teatr Pieśni i Tańca WICI
USA -Chicago Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD - PRCUA/ZPRKA
USA - Detroit Zespół Folklorystyczny POLANIE
USA - Detroit Zespół WAWEL z Detroit
USA - Tucson Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK
WIELKA BRYTANIA - Londyn Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKAFestiwal inspiruje

Impreza stała się też dla zespołów polonijnych inspiracją do podejmowania innych, wspólnych działań, m.in. łączenia się w stowarzyszenia, jak np. powołane w trakcie rzeszowskich festiwali: Światowa Rada Polonijnych Zespołów Folklorystycznych i Stowarzyszenie Polskich Tańców Ludowych w Ameryce Północnej – zrzeszające po kilkadziesiąt zespołów. Podobną inspirację miały też festiwale zespołów polonijnych w Anglii, Brazylii, Francji, Kanadzie, na Litwie, w Rosji, Szwecji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i USA.

Festiwale spełniają również funkcję edukacyjną, wynikającą z zapotrzebowania zespołów, które - przy okazji pobytu na tej imprezie – otrzymywały pomoc metodyczną zawodowych choreografów i muzyków oraz porady etnografów dotyczące kostiumów, repertuaru. W związku z tym narodziły się różnego rodzaju szkolenia polonijnych animatorów kultury, takie jak kursy i warsztaty, i coroczne szkolenia. Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu-Zdroju.PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów