SWP
2023-01-22 Sekretarz Generalny Wspólnoty Polskiej w POSK w Londynie Wielka Brytania

Polski Ośrodek Społeczno Kulturalny w Londynie odwiedził Sekretarz Generalny Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tomasz Różniak. Podczas swojej wizyty spotkał się z przedstawicielami Zarządu POSK, Prezesem Dr Markiem Laskiewiczem i Sekretarzem Moniką Tkaczyk. Omówiono współpracę na kolejne lata, możliwe do realizacji przedsięwzięcia oraz potrzeby związane z rozwojem Ośrodka.

Wspólnota Polska dla POSK

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w 2020 i 2021 roku zrealizowało zadania na rzecz POSK w Londynie, ze środków pochodzących z budżetu państwa przekazanych przez MIniterstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach projektu "Infrastruktura polonijna", polegające m.in. na kompleksowej renowacji obiektu oraz wykończeniu reprezentacyjnej sali "Atrium" na trzecim piętrze budynku - siedziby Ośrodka. Wcześniej była to przestrzeń niezadaszona, otwarta. Obecnie dodano dach, zbudowano zewnętrzne schody oraz windę dla osób niepełnosprawnych. Wraz z wykonanymi w szeroki zakresie pracami posadzkarskimi, parkieciarskimi, elektrycznymi, wymianą okien, drzwi, przyłączami hydraulicznymi, malowaniem, instalacją paneli akustycznych i wielu innych detali obiekt po remoncie wykorzystywany jest niezależnie od pory roku i aury, dzięki czemy odbywają się tam koncerty kameralne, spotkania towarzyskie, wykłady oraz na wystawy historyczne i okolicznościowe.Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny jest największym polskim centrum poza krajem. Został założony przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii i nadal skupia Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie, jest prowadzony przez przedstawicieli starszego i młodego pokolenia. Ma za cel promocję i udostępnianie polskiej kultury we wszystkich formach. Służy on całej polskiej społeczności, umożliwiając utrzymanie i rozwój tożsamości narodowej. POSK stara się osiągnąć ten cel przez sprawne zarządzanie, skuteczne użycie swoich funduszy oraz współpracę z innymi organizacjami. W ramach stałej działalności prowadzi bibliotekę, teatr, jazz cafe, galerię, kino, kawiarnię i restaurację oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalne i społeczne.

Kolekcja Polskiej Sztuki Współczesnej

Kolekcja Polskiej Sztuki Współczesnej. Zgromadzona w XX w. przez Zrzeszenie Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii i przechowywana od 1977 r. w budynku POSK przy King Street w Londynie, Kolekcja Polskiej Sztuki Współczesnej, jest świadectwem tego, co często podkreślał Stanisław Frenkiel, że sztuka polska nie kończyła się na Odrze i Nysie Łużyckiej, lecz w pełni rozwijała się również poza granicami powojennej Polski i winna mieć swoje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury artystycznej XX w. Polscy artyści, których dzieła znajdują się w kolekcji POSK, to w przeważającej większości twórcy ważni nie tylko dla dziejów polskiej sztuki, ale docenieni - m.in. dzięki wystawom w polskich galeriach sztuki w Londynie takich, jak: Drian Galleries, Grabowski Gallery i Centaur Gallery – przez brytyjskich znawców i krytyków sztuki, a wielu z nich na stałe wpisało się w pejzaż i dzieje powojennego życia artystycznego i historię sztuki Wielkiej Brytanii XX w.

Biblioteka POSK

Biblioteka POSK jest jedną z większych takich placówek polskich poza Krajem. Została założona w 1942 roku, specjalizuje się w zbieraniu publikacji emigracyjnych. Księgozbiór stanowią wydawnictwa emigracyjne i krajowe o profilu humanistycznym, polonika, conradiana, rękopisy, archiwa osób prywatnych oraz instytucji i organizacji emigracyjnych, czasopisma emigracyjne i krajowe, biuletyny i komunikaty organizacji emigracyjnych, wydawnictwa „drugiego obiegu”, mapy, nuty, fotografie, obrazy i rysunki. Biblioteka zbiera także dokumenty życia społecznego emigracji (zaproszenia, jednodniówki, programy imprez, katalogi wystaw, plakaty i in.). Biblioteka jest członkiem Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie – MAB oraz Council for Slavonic and East European Library and Information Services – COSEELIS.

Scena Polska UK

Scena Polska UK w POSKu jest najbardziej uznanym i popularnym zespołem teatralnym działającym w środowisku polskim w w Londynie od 2004 roku. Zespół składa się z zawodowych aktorów, piosenkarzy i muzyków. Wysoki poziom artystyczny i pełen magii teatralnej styl przedstawień zyskuje Scenie Polskiej stale rosnące rzesze fanów i zwolennikow.Repertuar „Sceny” jest szeroki i zróżnicowany – od Gałczyńskiego do Stachury oraz od Herberta do Osieckiej.

Konfraternia Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii

Konfraternia Artystów Polskich w Wielkiej Brytanii została założona przez Ewę i Stanisława Rusieckich w 1975 roku. Organizacja od początku swego istnienia zakładała promowanie młodych polskich talentów artystycznych. Do dziś pod egidą Konfraternii występują polscy muzycy klasyczni oraz śpiewacy. Organizowane raz w miesiącu popularne środowe Koncerty przy Kawie gromadzą spore grono melomanów zainteresowanych wsparciem początkujących muzyków. Konfraternia poza cyklicznymi wydarzeniami muzycznymi organizuje także dwa razy do roku weekendowe koncerty galowe. Do jednych z najważniejszych osiągnieć Organizacji w ciągu minionego roku należało niewątpliwie wystawienie opery Verbum Nobile Stanisława Moniuszki.

Teatr dla dzieci i młodzieży Syrena

Teatr dla dzieci i młodzieży Syrena powstał w 1959 roku staraniem 17 organizacji społecznych. Do dziś Syrena wystawia sztuki z kanonu dziecięcej literatury, w języku polskim, przy zaangażowaniu polskich dzieci urodzonych na emigracji oraz polonijnych, profesjonalnych aktorów. Syrena od początku swego istnienia zaprezentowała już kilkadziesiąt spektakli, premiery najczęściej można zobaczyć na deskach Teatru POSKu dwa razy do roku. Każdej towarzyszy konkurs talentów – casting podczas którego wśród małych i większych miłośników teatralnego kunsztu wybierani są i obsadzani do odpowiednich ról najlepsi. Staraniem prezes Syreny – Krystyny Bell sztuki są obecnie sprowadzane z Polski i wystawiane pod okiem polskich reżyserów z udziałem tutejszej młodzieży. Produkcje teatralne są niemal w całości organizowane przez dzieci, które angażowane zostają nie tylko w role, ale i proces przygotowawczy spektakli.

Zespół Pieśni i Tańca Tatry

W POSKu działa polonijny Zespół Pieśni i Tańca Tatry. Próby zespołu odbywają się we wtorki i piątki wieczorem. Nowi członkowie zawsze mile widziani, doświadczenie nie jest wymagane.

Jazz Café

Jazz Café organizuje regularne warsztaty muzyczne, jam-sessions oraz prezentacje najnowszych nagrań polskiej i światowej muzyki jazzowej. W galerii Jazz Café swoje stałe miejsce znajdą również artyści plastycy i fotografowie zajmujący się tematyką muzyczną. Jazz Café dysponuje wspaniałą kolekcją polskich plakatów jazzowych, które przypominają o czasach gdy jazz był w Polsce tak popularnym elementem życia kulturalnego jak obecnie rock czy pop.

POSK Cinema

POSK Cinema (kino) to niezależne, niekomercyjne kino społecznościowe stworzone w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie pokazujące najlepsze polskie filmy fabularne i dokumentalne, a także międzynarodowe produkcje dotyczące Polski. Kino zostało założone przez Jakuba Krupę i Roberta Gawłowskiego. Polskie filmy pokazywane są z napisami w języku angielskim, dzięki czemu są przystępne dla wszystkich mieszkańców Londynu. Kino prowadzone jest przez grupę wolontariuszy, a ceny biletów 7 funtów – znacznie niższe od tych w komercyjnych kinach – pozwalają na to, aby wydarzenia były dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych polską kulturą.

Restauracja Łowiczanka

Restauracja "Łowiczanka" na pierwszym piętrze POSKu słynie z szerokiego wyboru tradycyjnych polskich dań. W soboty do tańca gra znakomita orkiestra. Restauracja przyjmuje zamówienia na prywatne przyjęcia, wesela, bankiety, spotkania towarzyskie.

Kawiarnia "Maja"

Kawiarnia "Maja" znajdująca się na parterze Ośrodka oferuje szeroki wybór zimnych i gorących dań oraz napojów, a także tradycyjne polskie wypieki.

POSKlub

POSKlub znajduje się na czwartym piętrze Ośrodka. POSKlub posiada bar i restaurację z licencją alkoholową. Podawane są polskie specjalności (barszcz, pierogi itd.) W sobotnie wieczory organizowane są zabawy taneczne. Odbywają się sesje brydżowe, można zagrać w bilard. Klub jest otwarty dla członków i zaproszonych gości.

Księgarnia Polskiej Macierzy Szkolnej

Księgarnia oferuje szeroki wybór książek polskojęzycznych począwszy od podręcznikó szkolnych a skońćzywszy na literaturze pięknej, albumach, opracowaniach z obszaru historii, sztuki i kultury.HISTORIA W SKRÓCIE

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (w skrócie POSK) w Londynie w dzielnicy Hammersmith został założony przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii z inicjatywy Prof. Inż. Romana Ludwika Wajdy (1901-1974), który był również pierwszym przewodniczącym POSK-u. W 1964 roku, z jego inicjatywy, zaczęły odbywać się pierwsze publiczne spotkania na terenie Wielkiej Brytanii, mające na celu poinformowanie społeczności polskiej o pomyśle budowy Ośrodka i zebranie środków na realizację tego pomysłu.

Liczne środowiska polonijne, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne poparły wizjonerski pomysł profesora Wajdy i zaczęły przekazywać dotacje lub organizować zbiórki funduszy na ten szczytny cel.

W 1972 roku zostały zakupione budynki przy King Street, w tym sklepy oraz nieużywany już kościół Baptystów – tu właśnie, w nieodległej przyszłości miał stanąć gmach POSK-u.

Po wykonaniu prac wyburzeniowych rozpoczęto wykopywanie rowów pod fundamenty i budowę od podstaw. Było to tak wielkie wydarzenie dla Polaków rozsianych po Wielkiej Brytanii, że przyjeżdżały nawet wycieczki z różnych zakątków Zjednoczonego Królestwa, aby zobaczyć jak postępują prace budowlane. W 1974 roku główny budynek został ukończony i 29 grudnia, po 3 latach intensywnych prac, nadszedł dzień oficjalnego otwarcia. Niestety, profesorowi Wajdzie niedane było doczekać spełnienia swojego marzenia, jakim było wybudowanie i stworzenie polskiego centrum – odszedł 8 grudnia1974 roku, trzy tygodnie przed ukończeniem prac. Ostatnia część budynku, w której mieści się teatr, została wykończona i uroczyście otwarta w roku 1982.

POSK-owi przyświeca hasło „Polsce i wolnym Polakom na pożytek”. Jest to wspólny dom wszystkich Polaków. Powstał między innymi po to, aby uratować i utrzymywać Bibliotekę Polską w Londynie, która powstała w 1942 roku i wciąż wypełnia swoje zadania i rozwija działalność. Odbywają się w POSKu liczne wystawy, spotkania, koncerty, pokazy filmów i przedstawienia teatralne – zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych.

Mają tu swój dom liczne polskie organizacje: niektóre z nich z biegiem czasu się rozwiązują lub przekształcają, ale za to przybywają nowe, tworzone przez kolejne pokolenia Polaków na Wyspach.

W 2014 roku Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny dumnie świętował swoje 50. urodziny całorocznym cyklem znakomitych imprez i wydarzeń kulturalnych specjalnie przygotowanych na tę wspaniałą rocznicę.

POSK obecnie utrzymuje ten ogromny gmach głównie z własnych środków, wypracowanych przez rozważną politykę samowystarczalności – czynsze od lokatorów biur i mieszkań oraz wynajem sal zarówno Polakom jak i Brytyjczykom. Dary i dotacje, zarówno od osób indywidualnych jak i fundacji polskich, pomagają POSKowi prowadzić działalność społeczną i kulturalną, dla której został stworzony. Codzienne zarządzanie POSKiem wykonują członkowie Zarządu na zasadach wolontariatu.


Opracowanie: Polonijna Agencja Informacyjna

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów