SWP
2022-12-20 BERLIŃSKIE WIGILIJNE SPOTKANIE POLONII 2022 Niemcy

W trzecią sobotę adwentu licznie przybyła Polonia Berlina spotkała się w przepięknie udekorowanej Laabsaal na Lübars, aby podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować przy choince. W tym roku na polonijną wigilię organizowaną przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie dzieci z Domu Dziecka w Świebodzinie przysłały zrobioną przez siebie szopkę. Od lat wychowankowie ci otrzymują prezenty zebrane podczas tego wigilijnego spotkania.

Ciepłe życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą przywiozła do Berlina Pani Poseł Joanna Fabisiak. W imieniu Marszałka Senatu RP życzenia Polonii Berlina przekazał Senator RP Pan Wojciech Ziemniak, a w imieniu Konsula RP przemówił Konsul d/s Polonii Pan Adam Borkowski. Pani Alicja Brzan- Kloś z Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w imieniu prezesa Dariusza Piotra Bonisłąwskiego z Warszawy życzyła Radzie i Polonii berlińskiej dalszych sukcesów i rozwoju działalności dla podtrzymania i pielęgnowania polskiej tradycji i kultury za granicami Kraju. Proboszcz Polskiej Misji Katolickiej ksiądz Przemysław Kawecki przypomniał istotę Bożego Narodzenia i zaintonował „Wśród nocnej ciszy” przełamując się opłatkiem z uczestnikami wigilijnego spotkania berlińskiej Polonii.

Na spotkanie przybyli liczni przedstawiciele Zarządów i działacze polonijni najstraszych organizacji polonijnych, animatorzy kultury, polonijni artyści, aktorzy, nauczyciele, wychowawcy, dziennikarze i przedstawiciele mediów i przyjaciele Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie. Przewodniczący Rady Ferdynand Domaradzki w swoim przemówieniu szczególnie ciepło witał polonijnych seniorów : pierwszego prezesa PTS „Oświata” Pana Wiesława Żabko wraz z małżonką i następczynię Panią dr Małgorzatę Trebisz wraz z mężem Andrzejem wieloletnim członkiem zarządu reaktywowanego w 1988r. towarzystwa, najstarszego stowarzyszenia oświatowego w Niemczech. Przypomniał także tych, którzy odeszli Agnieszkę Bloczynską, Bolka Klimko, Alexa Haralda, Halinę Romecki, Konsula Marka Budka, Ministra-Radcę Tadeusza Oliwińskiego, Tadeusza Śniadeckiego, Prof. Jana Zierskiego, Panią Olkiewicz i Małgorzatę Wittek ze Zjednoczenia Polaków w Berlinie oraz nie tak dawno zmarłego Bonifacego Stopę wieloletniego działacza Stowarzyszenia Kulturalnego w Berlinie.

Składając życzenia świąteczne Przewodniczący Polskiej Rady obok tradycyjnych życzeń zdrowia , przypomiał, że poprzez zaproszenie na wigilię Zarząd Polskiej Rady pragnie podziękować wszystkim za współpracę w minionym roku i wyraził życzenie, aby towarzyszyła nam jedność w różnorodności naszych stowarzyszeń, religii, tradycji i zapatrywań.

Jak co roku wiceprzewodnicząca Rady Małgorzata Tuszyńska ogłosiła laureta do statuetki „Najlepszy z najlepszych 2022” przyznawanej przez Polską Radę w uznaniu za pracę na rzecz Polonii w Berlinie. List gratulacyjny w imieniu Zarządu Polskiej Rady przekazała Krytynie Koziewicz, polonijnej dziennikarce, co berlińska polonia przyjęła owacyjnymi brawami. Zaprosiła zebranych na uroczystą galę, która odbędzie się 13 maja 2023 na Dniu Polonii.

Polonijni artyści Pani Agnieszka Wolf- Dyrygentka Polsko-Niemieckiego Choru w Berlinie i solistka Pani Beata Skotnickiej-Cooper, Pani Małgorzata Sitek wraz z Januszem Szpak jak również zespół Wojciecha Sowińskiego „Stan Zawieszenia” porywali Polonusów do wspólnego kolędowania zapewniając wspaniłą bożonarodzeniową atmosferę. Dzięki sponsorom, polonijnym restauratorom i sklepom „U Zosi” nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw: pierogów z kapustą i grzybami, śledzi, sałatek, barszczu czy makowca i sernika. Wigilijne zapachy i adwentowa atmosfera radosnego oczekiwania na nadejście Chrystusa splatały się ze sobą dając zebranym poczucie prawdziwej polonijnej rodziny.

Małgorzata TuszyńskaProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów