SWP
2022-12-07 „Kresy 2022” - konkurs finałowy Polska

Dwudziestu recytatorów i ich opiekunowie z dziewięciu państw przyjechało do Białegostoku, gdzie w dniach 5–10 grudnia odbywa się finał 31. konkursu recytatorskiego dla Polaków z zagranicy „Kresy” 2022. To prestiżowe w środowisku polskim za granicą przedsięwzięcie, które od wielu lat służy promocji języka polskiego, literatury polskiej, tożsamości polskiej.

Mimo trudnej sytuacji na Wschodzie - wojny w Ukrainie, problemów na Białorusi - udało się przeprowadzić w tych i innych krajach eliminacje konkursowe. Łącznie odbyły się one w jedenastu państwach, ale na finały do Białegostoku przyjadą najlepsi recytatorzy z dziewięciu państw: Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Gruzji, Rumunii, Ukrainie i Mołdawii - poinformowała prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska. Przez ostatnie dwa lata, z powodu pandemii, nie było bezpośrednich spotkań finałowych konkursu w Białymstoku - teraz jest to możliwe. Konkurs pod egidą "Kresów" nie odbył się w Rosji, bo stowarzyszenie nie może tam działać, był przeprowadzony inny konkurs w Petersburgu - dodała Kietlińska.

W środę 7 grudnia, w Teatrze Wierszalin w Supraślu, odbył się konkurs finałowy. FInaliści rywalizowali o Grand Prix, nagrodę publiczności i nagrodę specjalną za recytację utworu Adama Mickiewicza. Należy wyjaśnić, że nasz wieszcz od początku jest patronem "Kresów", co nie oznacza jednak, że konkurs jest ograniczony wyłącznie do jego twórczości. W repertuarze występujących jest cała gama polskich poetów i pisarzy, bowiem dopuszczona jest także recytacji rodzimej prozy.

Zwycięzców poznamy w trakcie gali 31. "Kresów", 10 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek.

WIELKI FINAŁ „Kresy 2022”kILKA SŁÓW O KONKURSIE

Konkurs "Kresy" Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje za granicą we współpracy z konsulatami RP i organizacjami polskimi. Nad całością niezmiennie czuwa Prezes Podlaskiego Oddziału SWP Anna Kietlińska.

W konkursie w swoich krajach rywalizacja odbywa się w kategoriach: poniżej siódmego roku życia, 7-12 lat, w grupie 13-15 lat oraz powyżej 16 roku życia. Łącznie w eliminacjach wzięło udział ok. 1,6 tys. recytatorów. Najwięcej, bo ponad 800 osób, wzięło udział w konkursie na Litwie. W najmłodszych kategoriach wiekowych licznie wystąpili Polacy mieszkający w Estonii i Bułgarii.

Anna Kietlińska poinformowała, że w ogarniętej wojną Ukrainie, konkurs odbył się w formule online. Recytatorzy nadesłali wykonane przez siebie amatorskie nagrania z recytacjami i były one ocenione przez jury w Polsce. Łącznie w konkursie wzięło udział w tym kraju ok. 360 osób.

Cieszy nas to, że organizatorzy podjęli się takiego wyzwania i nie widzieli takiej możliwości, żeby jakiekolwiek państwo wypadło. My do końca nie widzieliśmy, czy Ukrainę uda nam się zorganizować" - wyjaśniła Kietlińska.

Z kolei na Białorusi, mimo trudnej sytuacji związanej ze Związkiem Polaków, z Macierzą Polską - te organizacje mają utrudnione działanie, Macierz de facto jest zlikwidowana, mamy ogromne zawirowania związane ze Związkiem Polaków na Białorusi - ale wspólnymi siłami polskiego środowiska udało się też przeprowadzić eliminacje na ile się dało - tłumaczyła Anna Kietlińska. Eliminacje odbyły się na Białorusi hybrydowo, stacjonarnie w Grodnie.

Dodamy, że Białoruś, Ukraina i Litwa biorą udział w konkursie od początków jego istnienia.

Konkurs "Kresy" Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje za granicą we współpracy z konsulatami RP i organizacjami polskimi. Nad całością niezmiennie czuwa Prezes Podlaskiego Oddziału SWP Anna Kietlińska.

Tegoroczne finały są dofinansowane z kancelarii premiera ze środków na zadania na pomoc Polonii i Polakom za granicą kwotą 90 tys. zł. 10 tys. zł dodało Miasto Białystok.PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022

Kwota dofinansowania Kresów z KPRM wynosi 91 836,00 PLN

PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


POLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów