SWP
2022-11-25 IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie - muzyczna inauguracja Litwa

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie koncert "Tribute to Romuald Lipko" zainaugurował uroczyste otwarcie Festiwalu IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie. Utwory Romualda Lipko są pomnikami polskiej muzyki rozrywkowej. Wokaliści Grzegorz Wilk oraz Joanna Smajdor wraz z zespołem zaprezentowali podczas dzisiejszego koncertu przeboje, które zna i śpiewa cała Polska m.in., „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Za ostatni grosz”, „Bal wszystkich świętych” czy spopularyzowaną przez Annę Jantar „Nic nie może przecież wiecznie trwać”.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" reprezentowali członkowie Zarządu Krajowego - Wiceprezes Krzysztof Łachmański i Sekretarz Generalny Tomasz Różniak oraz Sebastian Jaworowski, którzy wręczyli w ramach uroczystości otwarcia Tygodnia Kultury Polskiej Złoty Medal Stowarzyszenia "Wspólnoty Polskiej" - najwyższe odznaczenie organizacji - Polskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Wileńka" z okazji jubileuszu 50-lecia ich istnienia.

IX Dni Kultury Polskiej w Wilnie zaskoczą w tym roku szeroką ofertą wydarzeń. W programie każdy odnajdzie coś dla siebie – i ten najmłodszy, i ten starszy” – w wywiadzie dla zw.lt podkreślił Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie, doradca premier Litwy Ingridy Šimonytė.

A. Ludkowski podkreślił również wielkie znaczenie promowania kultury polskiej na Wileńszczyźnie.

Jesteśmy Polakami na Litwie. Propagowanie polskiej kultury jest dla nas bardzo ważne. Szczególnie chodzi o pokazanie teatru dla dzieci, jak też koncertów i innych widowisk. Widzimy dużą frekwencję na tych wydarzeniach; ludzie chętnie przychodzą, co jest dowodem na to, że Polacy na Litwie lubią takie wydarzenia” – mówi dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Bożena Mieżonis, koordynator projektów w Domu Kultury Polskiej w Wilnie poinformowała podczas rozmowy z redaktor Renatą Widtmann w audycji Salon Polityczny, że w tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w budynku Domu Kultury Polskiej. Zaakcentowała również, że festiwal oferuje widzom szeroką ofertę programową.

Wszystkie przedsięwzięcia odbędą się w sali koncertowo-teatralnej w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Bardzo cieszymy się, że udało się dostosować nasze możliwości techniczne do spektakli i koncertów” – powiedziała B. Mieżonis.

Wczoraj, 24 listopada, odbyło się „małe otwarcie festiwalu” dla dzieci. Jak mówi B. Mieżonis: „chcemy pokazać, że młody widz dla nas jest również bardzo ważny”.

Warto zauważyć, że podczas IX edycji festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie będzie można zapoznać się z polskim kinem. „Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się Dzień Filmu Polskiego. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Kontrplan – cieszymy się, że nasz festiwal staje się pasem startowym dla nowych przyjaźni” – podkreśla B. Mieżonis

Dni Kultury Polskiej cieszą się popularnością. Bilety na spektakle dla dzieci zostały sprzedane w ciągu dwóch godzin. Na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu nie było już miejsc na żadne z wydarzeń.Grzegorz Wilk – jako solista oratoriów Piotra Rubika śpiewał w największych salach USA i Kanady podczas kilku międzynarodowych tournée. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Włodzimierzem Korczem, Jackiem Cyganem. Wokalista najpopularniejszych programów rozrywkowych m.in. „Jaka to Melodia” w TVP1 (od 2005) , w latach 2005 – 2007 wokalista i parodysta w programie „Szymon Majewski Show” w TVN. Były solista i aktor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol w latach 2004 – 2006, laureat wielu programów telewizyjnych i międzynarodowych konkursów.

Joanna Smajdor – wokalistka, pianistka, kompozytorka. Finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz programów „The Voice of Poland” i „Mam Talent”. Laureatka prestiżowych nagród na wielu festiwalach i konkursach wokalnych. Jest posiadaczką jednego najbardziej charakterystycznych głosów młodego pokolenia. Podczas wieloletniej pracy scenicznej współpracowała ztopowymi artystami polskiej sceny.


Na podstawie zw.lt, zdjęcia: zw.lt/ Bartosz Frątczak


Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.


Partnerzy: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, „Orlen Lietuva”.
Organizator: Dom Kultury Polskiej w Wilnie.
Patron honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego.
POLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów