SWP
2022-11-21 Polonijna młodzież z Chicago na spotkaniu z Pierwszą Damą Polska

W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama gościła dziś młodzież polonijną z Chicago. Uczniowie czterech szkół przebywają w Polsce w ramach corocznego wyjazdu studyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP we współpracy ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich z Chicago.

Jak zauważyła Pani Prezydentowa, Stany Zjednoczone to ewenement pod względem liczby uczniów w polonijnych szkołach średnich. – Doskonale zdaję sobie sprawę, jakim obciążeniem jest na tym etapie nauka w dwóch szkołach, dlatego chcę wam bardzo podziękować, że się na to zdecydowaliście – powiedziała Agata Kornhauser–Duda. Jak dodała, to wyzwanie, które młodzież z pewnością doceni – jeśli nie teraz, to w najbliższym czasie, bo jest to „kapitał na przyszłość i doskonała inwestycja w swoją edukację”.

Pierwsza Dama poprosiła, by za ten wysiłek edukacji w języku polskim przekazać podziękowania także rodzicom uczniów. – To oni w pierwszej kolejności zaszczepiają w was chęć do nauki języka waszych przodków, poznawania historii Polski i jej tradycji – podkreśliła Małżonka Prezydenta. Wyraziła również wdzięczność dla nauczycieli, którzy mają szeroką wiedzę i przy tym wykazują się niezwykłą kreatywnością – tak organizując zajęcia, by uczniowie chcieli na nie uczęszczać jeszcze poza swoimi podstawowymi lekcjami.

Szczególne podziękowania Pani Prezydentowa przekazała także na ręce prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Dariusza Bonisławskiego, za organizację wyjazdów studyjnych i stwarzanie możliwości rozwoju naszym rodakom.Goście z Chicago zwiedzili Pałac Prezydencki i jednogłośnie wskazali Salę Kolumnową jako najbardziej atrakcyjne pomieszczenie. Właśnie tam w trakcie wizyty młodzieży z Chicago trwały dziś przygotowania do Gali XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o wydarzeniach, jakie odbywają się w poszczególnych salach, na przykład o wizytach zagranicznych głów państw: powitaniach na dziedzińcu, przejściach przez Sień Wielką, rozmowach Par Prezydenckich w Sali Białej a następnie Małżonek w „kobiecej” sali Rokoko.

W bezpośrednich rozmowach z Pierwszą Damą młodzież opowiadała o swoich zainteresowaniach, doświadczeniach w nauce języków i wydarzeniach polonijnych, w jakich biorą udział. Jednym z nich jest „Narodowe Czytanie” – odbywające się pod patronatem Prezydenta RP i jego Małżonki cykliczne wielkie święto czytelnictwa. – Ta akcja jednoczy Polaków na całym świecie – podkreśliła Pani Prezydentowa i dziękowała uczniom za zaangażowanie w tym przedsięwzięciu. Jednym z jego walorów, jak zauważyła, jest to, że każdy może zorganizować Narodowe Czytanie w na swój sposób. Pierwsza Dama przywołała m.in. żołnierskie pomysły na czytanie – wyskakując z helikoptera albo znajdując się pod wodą.

Spotkanie z Panią Prezydentową i zwiedzanie siedziby głowy państwa to pierwszy punkt siedmiodniowego programu wizyty w Polsce. Oprócz Warszawy młodzież zwiedzi również Częstochowę, Kraków, Oświęcim, Zakopane, Wadowice i Wieliczkę.

Zachęcam, byście oprócz zaplanowanych punktów pobytu w Polsce, znaleźli też sposobność, by zobaczyć, jak spędza się u nas czas wolny, zwłaszcza w moim rodzinnym mieście, Krakowie – podpowiedziała Pierwsza Dama.

To nie pierwsze spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą polonijną z Chicago. Agata Kornhauser–Duda dwukrotnie odwiedziła Chicago i spotkała się tam z maturzystami jednej z polskich szkół.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie czterech szkół polonijnych z Chicago: Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda, Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbego, Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza.

Pani Prezydentowej towarzyszył Andrzej Dera, Minister w KPRP odpowiedzialny za współpracę z Polonią i Polakami za granicą.Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP
POLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów