SWP




2022-09-01 REMONT I ROZBUDOWA BUDYNKU MIEJSCOWEGO KOŁA POLSKIEGO ZWIĄZKU KULTURALNO-OŚWIATOWEGO W CZESKIM CIESZYNIE MOSTACH - ZAPLECZE TECHNICZNE I HIGIENICZNE DUŻEJ SALI Czechy

Dom MK PZKO Czeski Cieszyn – Mosty jest sytuowany niedaleko centrum miasta Cz. Cieszyna. Jest łatwo dostępny z całego Zaolzia, jak również z Polski. Dobra lokalizacja daje duże możliwości wykorzystania domu. Mnóstwo zamówień i realizacji jednak nie dochodzi do skutku ze względu na niską jakość zaplecza higienicznego oraz technicznego.

Organizowane spotkania ograniczają się z tego powodu do kilkugodzinnych przedsięwzięć. Nie ma zaplecza socjalnego. Brakuje pryszniców i umywalek, a są one bezwarunkowo wymagane przy organizowaniu pobytów młodzieży, zespołów sportowych, drużyn harcerskich, czy też np. dzieci z przedszkoli. Również zaplecze techniczne jest w stanie krytycznym. Nie ma możliwości zaciemnienia okien. Stwarza to problemy przy prelekcjach, prezentacjach, próbach zespołowych. W sali przeznaczonej dla 120 słuchaczy jest tylko 51 krzeseł, reszta nie nadaje się do użytku. Potrzebne też są stoły.

OPIS PRAC ORAZ ZAKUPÓW:

Remont i budowa zaplecza higienicznego oraz zaplecza technicznego dużej sali:

  • Zakup krzeseł + transport,
  • Zakup oraz montaż rolet okiennych,
  • Wymurowanie i wykafelkowanie kabiny prysznicowej, zainstalowanie drzwi do kabiny (zakup i montaż), wykonanie odpływu razem z kratką. Pole powierzchni wymurowanej ściany 1,5 m2 (0,75 m x 2 m), pole powierzchni kafelek 3 m2,
  • Wykonanie jednego brodzika (murarka + płytki + odpływ instalacja hydrauliczna)
  • Pole powierzchni murarki i kafelek brodziku 0,7 m2,
  • Kafelkowanie - praca + materiał (28 m2 ściana i 8 m2 podłoga), usunięcie starego tynku, położenie warstwy wyrównawczej, wykonanie izolacji pod płytkowej, klejenie nowych płytek, spoinowanie i silikonowanie,
  • Prace malarskie - praca + materiał (25 m2 - ściana i sufit) zdzieranie starej farby, naprawianie uszkodzeń, gruntowanie, malowanie 2x.

Beneficjenci projektu

Około 60 osób miesięcznie. Z racji atrakcyjnego położenia należy przyjąć, że liczba korzystających, po wykonaniu zaplanowanych prac, będzie sukcesywnie rosła. Pomieszczenia będą w szerszym zakresie wykorzystywane przez młodzież szkolną.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Celem prac jest zapewnienie warunków na poziomie 21 wieku. Zbudowanie zaplecza higienicznego. Umożliwienie korzystania z dużej sali przez większą ilość osób – osiągnięte to będzie dzięki zakupowi potrzebnych krzeseł(120 sztuk) oraz zamontowaniu zaciemnienia okien, umożliwiającym prowadzenie prezentacji, wykładów, projekcji, prób i koncertów.

Efektem i rezultatem będzie wzrost ilości wydarzeń w domu PZKO i w okolicy domu PZKO.

Po wykonaniu prac remontowych oraz zakupów będzie można urządzać biwaki dla HPC, rajdy turystyczne, spotkania i szkolenia kadry ZHP i HPC. Przyjeżdżać będą gromady zuchowe. Partner zapewnia, że dom PZKO będzie wykorzystywany do organizowania zgrupowań polskich i zaolziańskich zespołów tanecznych, grup sportowych, chórów. Po przeprowadzeniu przewidzianych prac oraz zakupów planowana jest aktywacja koła /klubu tenisa stołowego. Będą prowadzone zajęcia kulinarne, prelekcje, wakacyjne programy dla dzieci z polskich szkół i przedszkoli działających w RCz.


Partner zadania: Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie – Mostach
Kwota dotacji: 70 000,00 PLN


Zadanie publiczne zlecone do realizacji Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”
finansowane ze środków z budżetu państwa udzielonych przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
w ramach konkursu
„Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2022 – Infrastruktura Polonijna”.









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów