SWP




2022-09-01 REMONT I WYPOSAŻENIE SALI KONCERTOWEJ W BUDYNKU AKADEMII MUZYKI PRZY PADEREWSKI SYMPHONY ORCHESTRA W CHICAGO Stany Zjednoczone Ameryki

budynku dawnego kościoła prezbiteriańskiego o powierzchni ponad 10 500 stóp (ok. 1000 m kwadratowych) zakupionego na potrzeby prowadzenia szkoły muzycznej, wykonana zostanie Sala koncertowa wraz z audytorium o powierzchni 255 m kw. ( scena 71 m2 + sala koncertowa 184 m2) w głównym pomieszczeniu byłego kościoła prezbiteriańskiego. Sala wymaga remontu i adaptacji: odświeżenia ścian (czyszczenie, malowanie), zbudowania podestów, położenia parkietu na scenie i wykładziny dywanowej, zakupienia 130 foteli oraz wyposażenia w sprzęt nagłaśniający i oświetlenie, a także ekran i rzutnik.

Zakupiony przez organizację budynek dawnego kościoła prezbiteriańskiego o powierzchni ponad 10 500 stóp (ok. 1000 m kwadratowych) od grudnia 2021 będzie siedzibą działającej w Chicago od 20 lat polonijnej szkoły muzycznej dla 200 uczniów. Zbudowany w 1956 roku obiekt wymagał gruntownego remontu i przebudowy. Remont trwał od lutego 2021 do listopada 2021 objął także rozbudowę i adaptacje pomieszczeń na potrzeby szkoły muzycznej: podział dużych przestrzeni na klasy, dźwiękoszczelne ściany, dobudowane toalet, nowe systemy wentylacyjne i grzewczo-chłodzące.

Ponieważ koszt zakupu i adaptacji budynku był wysoki, plany i kosztorys nie przewidywały remontu i wyposażenia sali koncertowej. Celem nadrzędnym było jak najszybsze przekazanie budynku szkole na zajęcia edukacyjne. W związku z kryzysem zaopatrzenia na rynku materiałów budowlanych, remont, który miał się zakończyć w lipcu 2021 przedłużył się o 4 miesiące i ma być zakończony w końcu listopada b.r. Koszt remontu okazał się wyższy o ok. $180 tys. z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych oraz ujawnionych podczas prac koniecznych napraw pęknięć w fundamentów budynku i kanalizacji. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły muzycznej bez miejsca na szkolne koncerty, egzaminy, wykłady, warsztaty. Konieczne jest jak najszybsze udostępnienie tego kluczowego dla działalności placówki miejsca.

W RAMACH REMONTU I WYPOSAŻENIA SALI KONCERTOWEJ ZOSTANĄ WYKONANE NASTĘPUJĄCE PRACE I ZAKUPY:

  • Czyszczenie malowanie ścian (wnętrze sali koncertowej)
  • Wymiana drzwi wejściowych do Sali koncertowej
  • Rampa wjazdowa na scenę - (zakup materiałów i budowa rampy)
  • Budowa podestów pod fotele
  • Zakup foteli i montaż
  • Parkiet na scenie - materiał i założenie, wykładzina dywanowa i założenie audytorium
  • Wyposażenie sceny w kurtyny + zawieszenia + wykonanie konstrukcji, na której zawieszone będą światła i sprzęt nagłaśniający.
  • Podwieszenie ekranu + wykonanie konstrukcji do podwieszenia ekranu
  • System audio+budowa stanowiska+mixer, Oświetlenie sceny i podwieszenie konstrukcji do montażu oświetlenia i sprzętu nagłaśniającego
  • Zakup rzutnika + wykonanie zawieszenia

Beneficjenci projektu

Głównym Beneficjentem projektu będzie Partner zadania- Akademia Muzyki przy Orkiestrze Symfonicznej im. I. J. Paderewskiego w Chicago.

Wielofunkcyjna Sala koncertowa na 130 miejsc jest od wielu lat palącą potrzebą w polonijnym środowisku Chicago. Sala w budynku Akademii Muzyki im. I. J. Paderewskiego będzie służyła przede wszystkim społeczności szkolnej, ale w miarę wolnych terminów - całej Polonii w Chicago.

Misją i celem szkoły jest uczenie gry na skrzypcach i fortepianie dzieci polonijnych rodzin (językiem wykładowym jest j. polski). Obecnie do szkoły uczęszcza 179 uczniów i brak jest miejsca dla oczekujących na liście rezerwowej. Za kilka tygodni (w grudniu) Partner przejmie zakupiony przed dwoma laty budynek, który został wyremontowany i zaadoptowany na potrzeby szkoły muzycznej. W nowej placówce będzie mogło uczyć się do 250 dzieci. Sala będzie miejscem stałych koncertów szkolnych, regularnych prób i koncertów trzech szkolnych chórów oraz 6 zespołów kameralnych oraz młodzieżowej orkiestry smyczkowej „Wieniawski Strings”, będzie też miejscem ważnych szkolnych wydarzeń, uroczystości patriotycznych, recitali artystów z Polski, spotkań, wykładów, warsztatów. Jej bezpośrednimi beneficjentami będzie na co dzień ok. 220 rodzin polonijnych. Ale to tylko część przeznaczenia tego miejsca. Ta sala będzie bardzo ważna dla całego polonijnego środowiska – już dziś budzi wiele emocji i wiele organizacji dopytuje o możliwość jej rezerwacji, m.in. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Teatr przy Stoliku, Kabaret Bocian, Teatr Nasz, Warsztaty Teatralne Agaty Paleczny, Chicago Chopin Society, Wanda Landowska Clavicembalo Society, Związek Dziennikarzy Polskich w Ameryce, czeka na nią Dyskusyjny Klub Filmowy, Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Festiwal Chopin in the City, Zaduszki Jazzowe. To będzie miejsce integrujące polonijne środowiska twórcze. Dla tych programów sala koncertowa, audytorium stwarza możliwości planowania, współpracy, skutecznej promocji oraz realizacji wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych, patriotycznych, społecznych.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Sala koncertowa jest najważniejszym miejscem w szkole muzycznej. Spełnia wiele funkcji: jest miejscem koncertów i uroczystości szkolnych, popisów klas, występów chórów i zespołów kameralnych, recitali dyplomowych, koncertów zaproszonych artystów, miejscem warsztatów artystycznych, wykładów, konferencji, odczytów, projekcji filmowych. W dotychczasowych warunkach każde takie planowane wydarzenie wiązało się z dużymi kosztami oraz trudnościami logistycznymi – koszt wynajmowania sal często przekraczał możliwości szkoły, dlatego wiele projektów pozostało nie zrealizowanych, lub zrealizowanych tylko w części. Dzięki dobrze wyposażonej Sali, szkoła muzyczna zyska możliwość prowadzenia bogatego programu edukacyjnego i działalności koncertowej, przekształci się w centrum edukacyjno– kulturalne dla polonijnego środowiska w Chicago. Blisko milionowa Polonia chicagowska nie dysponuje miejscem spełniającym warunki Sali koncertowej, sławne Centrum Kopernikowskie jest zbyt duże i zbyt drogie na średnie i małe projekty lokalnych środowisk twórczych. Wydarzenia teatralne, muzyczne, spotkania mogą się obecnie odbywać tylko w Muzeum Polskim albo w polonijnych barach i restauracjach, w salkach parafialnych lub w prywatnych domach, gdzie trudno jest o sprzyjające sztuce i artystom warunki. Konieczne jest jak najszybsze udostępnienie tego kluczowego dla działalności placówki miejsca.


Partner zadania: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra
Kwota dotacji: 280 000,00 PLN


Zadanie publiczne zlecone do realizacji Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”
finansowane ze środków z budżetu państwa udzielonych przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
w ramach konkursu
„Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2022 – Infrastruktura Polonijna”.