SWP
2022-08-05 XIV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Young Football Cup 2022 rozpoczęty! Polska

Galą inauguracyjną rozpoczął się XIV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Young Football Cup 2022 organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (SWP). Jak anonsował wydarzenie prowadzący Wiceprezes Krzysztof Łachmański "Dzisiaj, w „Stolicy Polonii Świata”, jak często nazywany jest Pułtusk i znajdujący się tu Dom Polonii, rozpoczyna się wielkie święto sportu młodzieży polonijnej i miłośników piłki nożnej. Turniej trwać będzie 3 dni, a mecze rozgrywane będą na boiskach piłkarskich MOSiR w Pułtusku."

Integracja przez sport

Zasadniczym celem turnieju Young Football Cup jest propagowanie sportu, wspieranie aktywności fizycznej Polonii i Polaków z Zagranicy oraz integracja środowisk polonijnych ze środowiskami Polaków w Ojczyźnie, a w szczególności integracja dzieci i młodzieży. Wszystkim przecież znane jest popularne hasło „Łączy nas sport!” A jak sport, to i rywalizacja, ale wszystko w duchu Fair Play, o co wszyscy dbamy i czuwa nad tym jeden z patronów zawodów - Polski Komitet Olimpijski fundując puchar Fair Play. Turniej z roku na rok rozrasta się, uczestniczą w nim naprawdę klasowe drużyny, co gwarantuje piłkarskie emocje na najwyższym poziomie i doskonałą zabawę sportową.

Rónież w tym roku młodzi zawodnicy i ich opiekunowie nie zawiedli. Do rywalizacji stanęli Dom Polski & Leonesa & Akademia Española (ESP), Wilia Ltu (LTU), Dynamo Kijów (UKR), Pogoń Lwów (UKR), Ketera Soleczniki (LTU), Dacia Kiszyniów (MDA), RFS Ryga (LAT), Jagiellonia Białystok (POL), Wisła Kraków (POL), Polonia Warszawa (POL) Miedź Legnica (POL), SMS Ślesin (POL) oraz broniący dobrego imienia miasta Młode Orły Nadnarwianki Pułtusk.

Kibicować im będą, oprócz mieszkańców i gości przybyłych specjalnie na zawody, również dzieci i młodzież wraz z opiekunami rozpoczynający dziś turnus kolonijny „Lato z Polską” z Litwy, Węgier i Hiszpanii.

Na partnerach Wspólnoty Polskiej można polegać

Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia nieoceniona jest każda pomoc, a zwłaszcza sprawdzonych od lat partnerów Wspólnoty Polskiej.

Jednym z najważniejszych wśród nich jest Miasto Pułtusk, które systematycznie wspiera wszystkie akcje SWP. Na uroczystości reprezentował je Zastępca Burmistrza Mateusza Miłoszewski. Samorząd Miasta i Gminy Pułtusk poza wkładem finansowym udostępnia obiekty sportowe oraz zapewnia wsparcie organizacyjne i techniczne. Honory gospodarza boisk czyli MOSiR w Pułtusku czynił dyrektor Marcin Nożykowski.

To oczywiście nie wszyscy, którzy przyczynili się do sukcesu jakim jest coroczna kontynuacja Turnieju. Podziędzowania należą się Nadnarwiańskiemu Pułtuskowi na czele z prezesem Michałem Sępławskim oraz Domowi Polonii w Pułtusku będącym jednocześnie Światowym Centrum Polonii imienia Ignacego Jana Paderewskiego, z kierownikiem marketingu Małgorzatą Grąbczewską, jak też Krzysztofowi Piekarskiemu - kierownikowi administracyjno-gospodarczemu PSP nr 4 im. I. Szewińskiej oraz Członkowi Zarządu oddziału SWP w Pułtusku.

Wsparcie finansowe i patronaty

Wsparcia finansowego przedsięwzięciu udzieloło Ministerstwa Sportu i Turystyki , ale też sponsorzy: Grupa POLMLEK, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP Intercity, które to nie po raz pierwszy uczestniczy w sportowych imprezach polonijnych.

Patronatem sportowym zawody objęli: Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

Patronatu medialnego udzielili: Polonijna Agencja Informacyjna, Pułtusk News, KRDP, Tygodnik Pułtuski, Pułtuska Gazeta Powiatowa i Portal Internetowy WPU24PL.

W imieniu Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” życzymy zawodnikom i widzom wielu wrażeń i emocji sportowych oraz wspaniałej zabawy wokół piłki nożnej, bo to przecież „piłka” nas tutaj zgromadziła.Kilka słów o Turnieju

XIV Międzynarodowy Turniej Piłkarski YOUNG FOOTBALL CUP organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w partnerstwie z Miastem Pułtusk, w tym roku zgromadził niezwykle mocną obsadę 12 drużyn reprezentujących Hiszpanię, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Polskę i Ukrainę. Niektóre z drużyn to weterani Turnieju, inni wystąpią w nim po raz pierwszy, jednak dotychczasowe sukcesy gwarantują zaciętą rywalizację a co za tym idzie wiele emocji dla kibiców, oczywiście wszystko w duchu fair play, nad czym czuwa patron zawodów czyli Polski Komitet Olimpijski.

Turniej rozegrany zostanie w dniach 5-8 sierpnia na doskonale przygotowanych boiskach piłkarskich MOSiR w Pułtusku, w malowniczej scenerii „Stolicy Polonii Świata”. Gwarantujemy doskonałą sportową zabawę i piłkarskie emocje na najwyższym poziomie. Ale nie tylko o nie chodzi, bowiem w założeniu Young Football Cup ma propagować sport jako taki i rywalizację sportową wśród dzieci i młodzieży, wspierać aktywność fizyczną Polonii i Polaków - tych w kraju, stąd występ rodzimych drużyn, oraz mieszkających poza naszymi granicami.

Czego możemy się spodziewać? Drużyny zostały podzielone na 2 grupy po 6 zespołów. W grupach obowiązuje system rozgrywek „każdy z każdym”. Mecze trwają 1 x 30 minut. 4 najlepsze drużyny z grupy awansują do ćwierćfinału. Mecz o 3 miejsce oraz finał trwają 2x20 minut z 5-cio minutową przerwą. Przy takiej samej liczbie punktów o miejscu w grupie decyduje: mecz bezpośredni, różnica bramek, bramki strzelone. Jeśli drużyny mają taką samą liczbę punktów, różnicę bramkową i ilość bramek strzelonych, zarządza się turniej rzutów karnych (każda drużyna strzela trzy karne). W przypadku remisu w meczach pucharowych, każda drużyna strzela po trzy rzuty karne. Oprócz zwycięzców wyłonionych w wyniku meczów organizatorzy turnieju, w konsultacji z trenerami drużyn biorących udział w turnieju, wybiorą najlepszego bramkarza i zawodnika turnieju. Zostanie również przyznany tytuł króla strzelców.

Drużyny

Jak wspomnieliśmy drużyny podzielone zostały na dwie grupy.

W grupie A zagrają:
Legia Warszawa (POL), Górnik Zabrze (POL), Dynamo Kijów (UKR), Dacia Kiszyniów (MDA), Młode Orły Nadnarwianki Pułtusk (POL), Ketera Soleczniki (LTU).

W grupie B zagrają:
Śląsk Wrocław (POL), Lechia Gdańsk (POL), Rfs Ryga (LAT), Pogoń Lwów (UKR), Dom Polski & Leonesa & Akademia Española (ESP), Wilia Ltu (LTU).Program


To już za nami - 5 sierpnia 2022 godz. 19:00 Otwarcie turnieju
Amfiteatr im. Krzysztofa Klenczona w Domu Polonii w Pułtusku
6 sierpnia 2022 godz. 9:30-17:20 Mecze fazy grupowej
Stadion MOSiR w Pułtusku, ul. Sportowa 2a
7 sierpnia 2022 godz. 9:30-16:00 Mecze fazy finałowej
Stadion MOSiR w Pułtusku, ul. Sportowa 2a
7 sierpnia 2022 godz. 16:00 Ceremonia medalowa, wręczenie pucharów i nagród
Stadion MOSiR w Pułtusku, ul. Sportowa 2a

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów