SWP
2022-05-08 Polonia w Berlinie świętowała Dzień Polonii 2022 Niemcy

Festyn Dzień Polonii w Berlinie to jedyna tak duża impreza polonijna w całych Niemczech organizowana z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą. Od 2011r. ten wielki festyn polonijny organizuje Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie.

W sobotę 07.05.22 r.na placu przed ratuszem w dzielnicy Reinickendorf na jeden dzień wyrosło polonijne miasteczko, gdzie swoją działalność pokazywały polonijne organizacje, twórcy i przedsiębiorcy z Berlina. Na scenie przed ratuszem od rana do wieczora występowali polonijni i polscy artyści. Do prezentowania kultury polskiej zaproszono powiat kościański, który reprezentował Wielkopolskę. Z Polski przyjechali: z Kościana kapela dudziarska „Sokoły” i KlubTańca „Poezja”, a także zespół śpiewaczy „Kokorzenianki”z Kokorzyna, Chór „Harfa” z Czempinia, Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”ze Śmigla oraz Orkiestra Dęta OHP z Krzywinia.

Wśród wykonawców znaleźli się artyści z Berlina: grupa taneczna „Krakowiacy” i zespoły muzyczne „Stan Zawieszenia”, „Bloody Kishka” i „Iwona & the Crazy Vibes”.Goście Festynu, miasteczko polonijne i zbiórka na Ukrainę

Gośćmi specjalnymi byli wykonawcy z Ukrainy: duet „SWOI” Salomea Pletenicka (wokal) i Oleg Fokszek (skrzypce) oraz piosenkarka Ania ze Lwowa. Festyn zorganizowano bowiem pod hasłem „ Solidarni z Ukrainą”, a w trakcie festynu zachęcano do składania datków na ten cel.

Gwiazdą wieczoru był zespół „POSTMAN” z Dolnego Śląska. Grający polską muzykę z lat 70-tych oraz utwory „The Beatles”, znany także jako polscy Beatlesi, ponieważ tak dobrze gra covery sławnej czwórki z Liverpoolu. W takt rock and rolla berlińska Polonia bawiła się do wieczora.

Na festyn przyjechali z Polski przedstawiciele powiatu kościańskiego: wicestarościna powiatu Dorota Słowińska, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak, przewodniczący Rady Miejsckiej w Czempiniu Maciej Głochowiak, zastępca wójta gminy kościan Mirosław Duda, a z biura promocji Kościana i powiatu panie Hanna Grabus i Anna Walczak. Kościanianie prezentowali atrakcję turystyczne i kulturalne powiatu kościańskiego i zachęcali inwestorów do współpracy w tym wyjątkowym regionie Polski leżącym niedaleko Poznania.

Senat RP reprezentowali Senatorzy Wojciech Ziemniak i senstor Janusz Gromka, a Ambasadę Polską w Berlinie Konsul RP Marcin Król i konsul polonijny Adam Borkowski.

Z Katowic przyjechała pani Alicja Brzan -Kłoś, członek Zarządu Krajowego „Wspólnoty Polskiej” i Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia.

Razem z Polonią świętowali także członkowie Senatu Berlina Frank Balzer i Björn Wohlert oraz radani dzielnicy Reinickendorf i parlamentu dzienicy.

Zaproszeni goście z zainteresowaniem odwiedzili miasteczko polonijne, gdzie 30 polonijnych organizacji prezentowało swoje osiągnięcia, proponowało warsztaty plastyczne i różne aktywności dla dzieci i młodzieży i informowało o tym co robią na co dzień. Festyn tradycyjnie odwiedzili Polacy mieszkający na terenie Berlina i ich niemieccy sąsiedzi. Goście festynu hojnie wrzucali datki na pomoc Ukrainie. Przekazane zostaną one Górnośląskiemu Oddziałowi „Wspólnota Polska”, aby zakupić buty dla dzieci w ochronkach na Ukrainie i mleko dla niemowląt urodzonych przedwcześnie przez młode Ukrainiki pod wpływem stresu towarzyszącego ich ucieczce przed działaniami wojennymi.

Od samego początku patronatem honorowym festyn otaczał burmistrz dzielnicy Reinickendorf. Zrobił to także nowy burmistrz Reinickendorf pan Uwe Brockhausen oraz nowy Konsul RP pan Marcin Król. W swoich przemówieniach podczas otwarcia festynu obydwaj Patroni zapewniali, że festyn znalazł stałe miejsce w kalendarzu imprez w Berlinie i cieszyli się, że tyle polskich rodzin świętuje ten polski dzień na Reinickendorfie , w dzielnicy, w której mieszka szczególnie dużo Polaków. Konsul Król uwrażliwiał uczestników na sytuację Narodu Ukraińskiego i wskazywał na brutalność rosyjskiej agresji.

Pani Alicja Brzan-Kłoś odczytała list z życzeniami od Prezesa „Wspólnoty Polskiej” pana Piotra Bonisławskiego i z gratulacjami dla Zarzadu Polskiej Rady, jako organizatora festynu z okazji Dnia Polonii, tego wyjątkowego wydarzenia polonijnego. Na recę p. Małgorzaty Tuszyńskiej przekazała podziękowanie za wsparcie przez berlińską Polonię akcji humanitarnej na Ukrainę i zebranie środków na zakup mleka dla noworodków.Najlepszy z Najlepszych 2021

W czasie festynu wręczono statuetkę „Najlepszy z Najlepszych 2021” przewodniczącej Polonijnego Towarzystwa Turystycznego i Kulturalnego pani Elżbiecie Potębskiej. Statuetkę tą zarząd Polskiej Rady przyznaje osobom, które w Berlinie bardzo aktywnie angażują się, aby przekazać i zachować język polski, polską kulturę i tradycje oraz współtworzą pozytywny obraz Polski i Polaków w stolicy Niemiec. Pani Prezes od 15 lat nieustannie, także i w czasie pandemii, prowadzi historyczne spacery, dzięki czemu Polonijni turyści, co miesiąc mogą poznawać po polsku, nowe, ciekawe oblicze stolicy Niemiec i okolic. Przekazano także statuetkę stowarzszenia „Rubież” Sylwestrowi Tomali, Kawalerowi Maltańskiemu z Berlina, który od wielu lat nieustająco, pomaga „Rubieży” przekazywać wyposażenie dla szpitali na polskim Polesiu i Białorusi.

Imprezę udało się przeprowadzić tak dobrze dzięki determinacji i doświadczeniu Przewodniczącego Polskiej Rady, panu Ferdynandowi Domaradzkiemu, który potrafił zachęcić i zmobilizować do współpracy członków i sympatyków Rady. Na scenie występowało ponad 200 młodych i dorosłych artystów z Polski, Berlina i Ukrainy. Pogoda dopisała i festyn odwiedziło ponad 2 tysiące osób. Podkreślano różnorodność i wysoki poziom artystyczny programu. Każdy mógł tu znaleść coś dla siebie. Przez program prowadzili doskonale Przemysław Walkowicz, kierownik teatru „Bez Paniki” oraz Małgorzata Tuszyńska, wiceprzewodnicząca Polskiej Rady. Wszyscy uczestniczy pokreślali wyjątkową atmosferę festynu i poczucie jednej wielkiej polonijnej wspólnoty. Na festyn przybyli także mieszkający w Berlinie Ukrainicy, którzy tańczyli i płakali słysząc dźwięki ukraińskiej muzyki wykonywanej przez wielu wykonawców w dowód solidarności.

Dzięki polonijnym restauratorom nie zabrakło również specjałów polskiej kuchni. Były pierogi, bigos, zapiekanki i gołąbki. Sklep „u Zosi”, imbis z Tempelhof „Justpott”, ale też lodziarnia na kółkach cieszyły się dużym powodzeniem. Opiekę medyczną zapewniła berlińska „Malteser”.

Festyn był współfinansowany przez  Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Fundację Polsko-Niemiecką oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

POLECAMY

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów