SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2022-05-07 Parada Polskości w Wilnie z udziałem Wspólnoty Polskiej Litwa

W sobotę, w majowym słońcu, tysiące Polaków przeszło ulicami Wilna. Z inicjatywy Związku Polaków na Litwie odbyła się 7 Parada Polskości. Gości powitał Waldemar Tomaszewski, europoseł i Prezes ZPL. W uroczystości uczestniczyli Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak, Przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz wraz z wiceprzewodniczącymi, przedstawiciele Polonii: Teresa Berezowska Przewodnicząca Rady Polonii Świata i Tadeusz Pilat Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - Wiceprezes, Członek Zarządu SWP Krzysztof Łachmański, Członek Zarządu SWP Sebastian Jaworowski, Dyrektor Programowa SWP Zenka Bańkowska.

„Parada to wspaniała promocja Polski i polskości, w radosnym pochodzie budowanie wspólnoty narodowej. To buduje morale naszych rodaków mieszkających na Litwie, wiernych ideałom, które od wieków przyświecały im na tej ziemi. Zmierzamy do Matki Ostrobramskiej, miejsca pielgrzymek naszych dziadów i ojców, której zawierzali Jej swój los. To symboliczne zwieńczenie tego święta Polaków na Litwie." - powiedział dla Polonijnej Agencji Informacyjnej Wiceprezes Wspólnoty Polskiej Krzysztof Łachmański.

„Po dwóch latach pandemii, po zakazach organizowania polskich przedsięwzięć masowych na terenie Litwy, dzisiaj, nareszcie, około 10 tysięcy Polaków przemaszerował dumnie ulicami Wilna w pochodzie zorganizowanym w ramach święta Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi. Kroczyliśmy ramię w ramię z Polakami mieszkającymi na Litwie, delegacją rządu na czele z Ministrem Janem Dziedziczakiem, reprezentantami światowej Polonii i mieszkańcami Wilna, sympatykami naszych tradycji i wartości, które są nadal żywo kultywowane są w społeczności naszych rodaków. Uroczystości zakończyła msza święta przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, miejsca, które odwiedza każdy, komu bliska jest polska tradycja i religijność wyrażona w historycznych symbolach naszej obecności na tych ziemiach." - relacjonował dla PAI Paradę Polskości Członek Zarządu SWP Sebastian Jaworowski

Wielotysięczny pochód Polaków przeszedł z placu Niepodległości, aleją Giedymina ulicami Wileńską i Wielką do Ostrej Bramy, by uczcić Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.„Przepiękny nastrój, wielu uczestników – 10 tysięcy a może i więcej. Cieszymy się z naszej jedności, że jesteśmy razem, że mamy ogromną determinację. Myślę, że z Panem Bogiem zawsze będziemy w dobrej kondycji” – komentował prezes ZPL i AWPL, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski. W świątecznym pochodzie szli Polacy z Wileńszczyzny i dalszych zakątków Litwy, goście z Macierzy i rodacy, reprezentujący Polonię. Licznie reprezentowane były polskie szkoły, zespoły artystyczne, organizacje, samorządy i gminy.„Cieszę się, że mogłem przyjechać po raz kolejny tutaj, na Litwę, ażeby wesprzeć was w waszych problemach, w waszych radościach, wasze szkoły, waszą młodzież. To niebywale ważne, żebyśmy byli wszyscy razem. Po to zakładaliśmy Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, żeby mówić wspólnym głosem” – powiedział dla naszego portalu Tadeusz Adam Piłat, prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Jak przyznał, już po raz siódmy bierze udział w paradzie polskości.

Na wspaniały duch polskości, którzy unosi się dziś nad Wilnem, wskazał dr Bogusław Rogalski, politolog, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. „Piękny, wspaniały dzień. Patriotyzm czuć na każdym dosłownie kroku. Tak jak zawsze zresztą, bo staram się być na każdej paradzie polskości w Wilnie” – powiedział w rozmowie z naszym portalem dr Rogalski. Zaznaczył, że Polacy na Wileńszczyźnie mogą być przykładem dla wszystkich organizacji polonijnych i polskich rozsianych po całym świecie. „Tak dobrze, wspaniale zorganizowanej wspólnoty polskiej nie ma nigdzie. Takiej wspólnoty, która ma reprezentację i polityczną, i społeczną. I w Parlamencie Europejskie, i w Sejmasie, i w samorządach. Jesteście tutaj, drodzy rodacy, wspaniałym przykładem do naśladowania dla wszystkich Polaków na świecie” – podkreślił dr Rogalski.W grupie gości z Polski szedł Jarosław Rzepa, poseł na Sejm RP. „Czujemy się tutaj bardzo dobrze. Uśmiechy, serdeczność wokoło. Dzisiaj łączy nas Polska i biało-czerwona” – powiedział poseł Rzepa, zapewniając też o wsparciu dla Polaków na Litwie.

Biorący udział w paradzie Jan Michał Dziedziczak, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wskazał na to, że obecność w przemarszu tak wielu osób, a szczególnie młodzieży, robi ogromne wrażenie. „Manifestacja jest wspaniała. Cieszę się, że mam zaszczyt być w wielkiej polskiej rodzinie Polaków z Wileńszczyzny” – mówił Dziedziczak. Podkreślił, że Polacy na Litwie są lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, a jednocześnie są dumni ze swoich korzeni, kultywują język polski, polską kulturę i tradycje. „To jest bardzo ważne i za to im bardzo dziękuję. Często stawiamy środowisko polskie na Litwie za przykład rodakom za granicą” – powiedział sekretarz stanu. I dodał: „Cieszę się, że jestem dziś z moimi rodakami w Wilnie”.

Uczestnicy przemarszu trzymali biało-czerwone flagi, chorągiewki, balony i kwiaty. Powiewały też flagi Wileńszczyzny i litewskie.

Uwagę przykuwała uśmiechnięta, roztańczona i rozśpiewana młodzież w strojach ludowych. Zwróciła na to uwagę mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, krocząca na czele jednej z najliczniejszych delegacji. „Widzimy wiele dzieci i młodzieży w pięknych strojach. Są tu razem z nami, to jest bardzo ważne. Musimy pokazać, że jesteśmy największą mniejszością narodową na Litwie, że Polacy są otwarci, uśmiechnięci, weseli i mili” – powiedziała Maria Rekść, podkreślając, że dziś, uczestnicząc w paradzie, czuje się wyjątkowo dumna z bycia Polką. Wyraziła nadzieję, że „przez wiele wieków nie będzie brakowało Polaków na Ziemi Wileńskiej”.

Swoimi wrażeniami z udziału w biało-czerwonym pochodzie podzieliła się z naszym portalem również wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė: „Czuję się świątecznie, wspaniale. Nastrój jest podniosły, bo nas tak dużo i wszyscy razem, zgodnie idziemy ulicami naszego pięknego Wilna”.

Modlitwa w Ostrej Bramie w intencji Polaków na całym świecie

Zwieńczeniem nieco ponad godzinnego przemarszu była Msza św. w Ostrej Bramie. Pod cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia zebrani połączyli się w modlitwie w intencji Polaków na Litwie i na całym świecie. Mszę św. dziękczynną koncelebrowali: ks. Ryszard Umański, ks. Ryszard Halwa, ks. Józef Matwejczuk, ks. Marian Opryszko. Po wspólnej modlitwie do uczestników wielotysięcznej parady polskości zwrócił się prezes ZPL Waldemar Tomaszewski..

„Pozdrawiam i serdecznie dziękuję dla wszystkich przybyłych na paradę polskości mieszkańców Wileńszczyzny i szanownych gości. Rozpoczęliśmy przemarszem przez nasze ukochane Wilno, a tu jest uwieńczenie naszej parady – Msza Święta w Ostrej Bramie” – powiedział Tomaszewski. Dodał, że to jeszcze nie koniec świętowania, bo na uczestników czekają też dziś majówki w kołach, oddziałach, gminach. Ogółem zaplanowano 40 majówek.

Lider ZPL podkreślił, że polska społeczność na Litwie jest społecznością prężną, silną i mającą powody do dumy. „Mamy 63 polskie szkoły, w tym 35 gimnazjów. Mamy 59 przedszkoli, 12 tys. uczniów, 3,5 tys. przedszkolaków. Za to wszystko również chcieliśmy dzisiaj podziękować za pośrednictwem Najświętszej Marii Panny dla Pana Boga w Świętej Trójce jedynego. Dziękujemy za ostatni nasz sukces – obronę polskich szkół w rejonie trockim. Dziękujemy za wszystkie łaski, które doświadczamy” – mówił Tomaszewski.

Wszystkich obecnych zaprosił na przyszłoroczną Paradę Polskości, która ma się odbyć 6 maja.
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów