SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2022-04-16 Święcenie pokarmów z gośćmi z Ukrainy i Kazachstanu Polska

W Wielką Sobotę około godziny 13:00, na ulicach Pułtuska pojawiła się grupa kilkuset osób zmierzających z Pułtuskiego Zamku w kierunku Bazyliki. Wielu z nich w rękach trzymało Święconki. To uchodźcy z Ukrainy i repatrianci z Kazachstanu, którzy zamieszkali w Domu Polonii Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Zwyczaj święcenia pokarmów sięga VIII w., natomiast w Polsce znany jest od XIV w. Obecnie obrzęd święcenia potraw odbywa się najczęściej w kościołach albo przed nimi, na wystawionych stołach. Koszyk przykrywamy białą serwetką i zanosimy do poświęcenia, a przed powrotem do domu zatrzymujemy się na adorację przy grobie Pana Jezusa.

W tym roku, jedno ze święceń pokarmów było wyjątkowe. Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku wspólnie z Ks. Infułatem Wiesławem Koskiem zorganizowali wspólne święcenie pokarmów dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy dotknięci wojną znaleźli schronienie w Pułtuskim Zamku. W święceniu wzięli udział także Rodacy z Kazachstanu, którzy obecnie również zamieszkują w Domu Polonii.

Zamkowi Goście zebrali się chwilę przed trzynastą na dziedzińcu i stamtąd zwartą grupą ruszyli do Pułtuskiej Bazyliki. Tam przywitał ich bardzo ciepło ks. Infułat Wiesław Kosek, który zanim rozpoczął obrzęd święcenia, w kilku zdaniach zwrócił się do przybyłych gości ze wschodu, opowiadając o tym obrzędzie a także o tym, jak Polacy przeżywają Święta Wielkiejnocy.

Przy okazji rozmów okazało się, że na Ukrainie podobnie jak w Polsce króluje tradycja pisanek wielkanocnych, święci się koszyczki wypełnione jedzeniem i obchodzi śmigus – dyngus. Prawosławni i grekokatoliccy obchodzą święta według innego kalendarza niż zachodni chrześcijanie. W państwie tym obowiązuje bowiem kalendarz juliański, w związku z tym święta na Ukrainie i w Polsce wypadają w innych terminach. W roku 2022 prawosławna Wielkanoc obchodzona jest 24 kwietnia.

Po poświęceniu pokarmów Ks. Infułat rozmawiał z Uchodźcami z Ukrainy, pytał ich i o wrażenia z pobytu w Pułtusku. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że czują się bardzo dobrze. Są pod wrażeniem tego, jak Polacy pomagają im na co dzień, jak się z nimi solidaryzują. Padło również wiele pozytywnych słów o gościnności Domu Polonii a także opiekuńczej postawie Dyrektora i Pracowników.

Na zakończenie ks. Infułat zaprosił gości ze Wschodu do wspólnej modlitwy przy Grobie Pańskim, po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się do wspólnego zdjęcia przy pomniku Świętego Jana Pawła II.



Autor: Jan Kisiel- Pułtusk News