SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2022-04-11 Pierwszy konwój z "Wielkanocną Paczką dla Rodaków w Ukrainie" wyruszył ze Wspólnoty Polskiej Polska

Konwój z pomocą humanitarną Wspólnoty Polskiej wyruszył dzisiaj popołudniu na Ukrainę. Tym razem - bo to nie pierwszy taki transport - jest wyjątkowy. Wiezie paczki w ramach akcji Stowarzyszenia "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie". Dowód pamięci i troski o naszych rodaków, w czasie tak ważnym dla naszej kultury jakim jest Święto Wielkiej Nocy - symbol nadziei przezwyciężającej wszelkie zło i krzywdy. Tak od wieków odczytywaliśmy wielkanocne przesłanie i taki też znak naszego wsparcia chcemy zawieźć dzisiaj na Ukrainę.

Na naszą pomoc czeka ponad 4 tysiące rodzin. Są to osoby polskiego pochodzenia, najczęściej ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, a co mówiąc wojny. Nie zdecydowali się na ucieczkę przed rosyjską inwazją, ale tym samym znaleźli się w bardzo trudnym położeniu - zarówno materialnym jak i psychicznym. Wiemy przecież co dzieje się od ponad miesiąca na Ukrainie. Każdy z nas może wyobrazić sobie ich dramat.

Wielkanocne Paczki przekażemy rodakom w rejonach wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim. Oczywiście również do naszych - Wspólnoty Polskiej - Domów Polskich w Barze i Samborze oraz stacji humanitarnych „Dobre Serce”, które współtworzy Stowarzyszenie.

Przeładunek paczek z konwoju nastąpi we Lwowie, Samborze, Odessie i Charkowie. Dodatkowo wieziemy przesyłkę specjalną z Kanady dla armii ukraińskiej. W transporcie i logistyce pomagają nam wolontariusze z Kanady, Ukrainy.

Powodzenie akcji "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie" nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu środowisk, które odpowiedziały na apel Wspólnoty Polskiej, bądź to przekazując dary z których kompletowane były paczki, bądź też pomagając w ich transporcie, segregowaniu, pakowaniu. Nie sposób wymienić wszystkich, bo często były to dary anonimowe, z potrzeby serca. Dziękujemy zatem wszystkim, indywidualnym darczyńcom, organizacjom polonijnym, polskim szkołom, wolontariuszom, uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszych Domach Polonii. To wielkie dzieło jest zasługą bardzo wielu osób i jako takie świadczy o naszej solidarności i empatii. Niech to będzie nasze wielkanocne świadectwo.

Kolejne transporty dla łącznie ponad 4 tysięcy rodzin dotrą do Ukrainy w okresie świątecznym. Cały czas Wspólnota Polska prowadzi też zbiórkę środków na pomoc finasową dla naszych rodaków - uchodźców. Koordynuje również wolontariat na rzecz Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

Więcej o naszych akcjach można przeczytać w portalu "Akcja Pomocy Polakom z Ukrainy"WIELKANOCNA PACZKA DLA RODAKÓW W UKRAINIE


AKCJA POMOCY POLAKOM NA UKRAINIE


SERWIS SPECJALNY PAI POŚWIĘCONY SYTUACJI NA UKRAINIE
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów