SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-10-04 ODSZEDŁ DZIAŁACZ POLONIJNY DR ZDZISŁAW DERWIŃSKI Polska

3 października 2021 roku zmarł dr Zdzisław Derwiński, działacz polonijny, założyciel i wieloletni prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, były redaktor Tygodnika Polskiego, członek wielu organizacji polonijnych, uczestnik licznych wydarzeń społecznych i kulturalnych.

Słowa pożegnania skreślił Bogusław Kot, sekretarz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej:

3 października 2021 roku zmarł nagle nie tylko mój Przyjaciel, ale znany działacz polonijny Dr Zdzisław Derwiński. Założyciel i wieloletni prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, były redaktor Tygodnika Polskiego, członek różnych organizacji polonijnych, uczestnik wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych.

Miałem przyjemność przez kilkanaście lat z Nim współpracować jako sekretarz MAPA. Jestem wdzięczny losowi za to, że było mi dane spotkać na swej drodze Zdzisława, wydaje mi się że wielu z nas czuje to samo. Jestem wdzięczny za wielką lekcję odebraną od młodszego ode mnie człowieka. Jego postawa, stosunek do ludzi i własnych obowiązków, profesjonalizm, nienaganne maniery, takt i subtelność budziły zaufanie i podziw. Był systematyczny i dokładny, cierpliwy, wnikliwy i rzetelny. Miał przeogromną wiedzę w swoim niezwykłym umyśle. Był to historyk nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Pióro miał lekkie, przemawiał w sposób profesjonalny, a przede wszystkim bardzo ciekawy.

Zdzisławie będzie nam Ciebie brakowało! Będziesz żył w naszych myślach!

Ci, których podziwiamy i kochamy – nie umierają!

Żonie i Rodzinie składam wyrazy współczucia

Bogusław Kot


Dr Zdzisław Derwiński

Dr Zdzisław Derwiński ukończył studia na wydziale historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją pracę magisterską poświęcił zagadnieniom zbrojnej walki z okupantem w latach 1940 – 1944. W roku 1981 rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W rok później podjął pracę asystenta na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadził ze studentami zajęcia z najnowszej historii Polski oraz polskiej myśli politycznej XX wieku.

Stopień doktora uzyskał w roku 1987. Tematem jego pracy doktorskiej była Polityka Zagraniczna Rządu Rzeczypospolitej na Obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka.

Od czerwca 1987 r dr Derwiński mieszkał w Melbourne i od początku dał się poznać jako aktywny działacz polonijny. Jest autorem wielu artykułów o tematyce historycznej i społecznej. Jako historyk zdawał sobie doskonale sprawę z wagi dokumentowania działalności Polonii. Zredagował Kronikę Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, obejmującą lata 1962 – 1992.

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"