SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2021-07-12 "Lato z Polską" - Zamkowy savoir-vivre Polska

Savoir-vivre to nic innego jak po francusku "znajomość życia", ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności. Wszystko to w postaci ilustrowanego praktycznym zachowaniem wykładu mogli poznać uczestnicy pułtuskiego turnusu wakacyjnego dla dzieci i młodzieży z Kresów - "Lato z Polską" organizowanego przez Oddział Północno - Mazowiecki Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Pułtusku.

Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się w zależności od regionu świata. My oczywiście zajmowaliśmy się jego polską odmianą w formie lekcji "Savoir-vivre - Wykład o dobrym zachowaniu przy stole" prowadzonej przez panią Mariolę. Zainteresowanie było duże, być może dlatego, że zamkowe wnętrza Domu Polonii w Pułtusku jednak do czegoś zobowiązują...

"Lato z Polską" 2021

W tym roku, trudnym organizacyjnie ze względu na wielorakie ograniczenia sanitarne występujące w wielu krajach - w tym w Polsce, poza Pułtuskiem pobyty kolonijne w ramach akcji „Lato z Polską” przygotowywane przez Oddział Północno Mazowiecki „Wspólnoty Polskiej” odbywają się w Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu i Wyszkowie, gdzie kolonie zostaną sfinansowane przez Samorządy Powiatowe oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dzięki pomocy samorządów lokalnych w pobytach edukacyjno–integracyjnych „Lato z Polską” organizowanych w Pułtusku weźmie udział 90 młodych Polaków z Ukrainy, Litwy i Węgier. Natomiast w skali całego kraju udział w pobytach weźmie ponad 1000 rodaków z różnych stron świata. Pobyty odbędą się ml.in. w Łomży, Lusowie, Ostródzie, Wieliczce, Wadowicach, Częstochowie, Chełmży, Niepołomicach czy we Wrocławiu.LATO Z POLSKĄ - PRZEGLĄD WYDARZEŃSTOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"