2019-10-22 PODSUMOWANIE 11. EDYCJI "LATA Z POLSKĄ" Polska

Uroczystość podsumowująca tegoroczną 11 edycję akcji "Lato z Polską" odbyła się 22 października 2019 r. w Senacie RP Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Na wstępie przypomniano filmem dokumentalnym początki akcji - pierwszą edycję zainicjowaną przez ś.p. Marszałka Macieja Płażyńskiego ówczesnego Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Dało to obraz skali przedsięwzięcia i zaangażowania osób oraz instytucji w misję przybliżenia rodakom żyjącym poza granicami kraju Ojczyzny, którą znają jedynie z przekazu rodzinnego i ustnej tradycji.

Po jedenastu latach bilans akcji jest imponujący. Ponad 6400 dzieci w różnych formach pobytu skorzystało z możliwości poznania Polski. Za ten efekt właśnie podziękowania - organizatorom i samorządowcom - wicemarszałek Senatu Maria Koc podkreślając, że w tegorocznej – 11. edycji projektu na wakacje do kraju przyjechali młodzi ludzie wraz z opiekunami z 33 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi i Litwy, Kazachstanu, a także Argentyny, Brazylii, Peru, Chile, Paragwaju i Wenezueli.

Pani wicemarszałek mówiła, że Prezydium Senatu zleciło realizację akcji letniej łącznie 44 polskim organizacjom pozarządowym w formie 47 zadań, których wartość wyniosła ponad 10 milionów złotych. „To jedna dziesiąta senackiego budżetu na rzecz opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Ta kwota świadczy o wadze, jaka przykładamy do edukacji dzieci i młodzieży” – powiedziała. Podkreśliła, że nie byłoby to możliwe bez aktywnego udziału samorządów. Lato z Polską realizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest jednym z najważniejszych wydarzeń w które współfinansuje Kancelaria Senatu przy udziale samorządów i ludzi dobrej woli, w ramach pieczy sprawowanej przez Senat nad Polonią i Polakami za Granicą.

Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski przywołując początki "Lata z Polską" zauważył jak istotnym jest determinacja osób zaangażowanych w organizację letniego wypoczynku dla Polonii, jak wymierne efekty przynosi taki właśnie kontakt z Ojczyzną. To pozostaje w młodzieży na całe życie. Warto inwestować w pokolenie aby kraj przodków nie był jedynie wyobrażeniem, ale rzeczywistością w której mogą uczestniczyć. Prezes Bonisławski zaznaczył, że akcja którą podsumowujemy jest tylko jedną z wielu ofert skierowanych do młodej Polonii przez Wspólnotę Polską. Ważnym uzupełnieniem jest edukacja polonijna, stypendia, wydarzenia sportowe dające możliwość kontaktu z krajem i rówieśnikami polskiego pochodzenia z całego świata. W ten sposób budujemy społeczność wyrażoną w idei kampanii społecznej "Jest nas 60 milionów" zainicjowanej przez Wspólnotę Polską wraz z Senatem i kluczowymi partnerami społecznymi.

Lato z Polską to wysiłek wielu osób. Dlatego też Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wręczyli dyplomy uznania przedstawicielom najaktywniejszych samorządów i regionalnych oddziałów Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Uroczystość zwieńczyły wystąpienia reprezentanta środowisk samorządowych Jacka Migacza, wójta gminy Grybów oraz Henryka Cieślara – przedstawiciela Kongresu Polaków w Czechach. Po nich zaś występy artystyczne dzieci z Grabowa oraz z Zaolzia w Czechach, które podziękowały wicemarszałek Senatu i prezesowi Wspólnoty Polskiej.
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook