2019-10-07 Krajoznawcza wycieczka członków Związku Polaków Połtawszczyzny „Polonia” na Ukrainie Ukraina

W dniach od 13.09 do 25.09.2019 roku odbył się wyjazd krajoznawczy członków Związku Polaków Połtawszczyzny „Polonia” na Ukrainie do Polski, sfinansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP.

Podczas podróży członkowie Polonii odwiedzili następujące miasta: Warszawa, Toruń, Poznań, Gniezno, Zielona Góra, Wrocław, Częstochowa, Kraków, Wieliczka. Będąc w Warszawie członkowie Polonii byli na Mszy świętej w kościele Św. Anny, zwiedzili Zamek Królewski; spacerowali w Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Saskim i po Starym Mieście.

Stolica sprawiła na nas wielkie wrażenie. Podczas pobytu w mieście rodzinnym Mikołaja Kopernika zwiedziliśmy budynek, w którym on się urodził. W Poznaniu podczas spaceru na Starówce obserwowaliśmy słynne bodące się koziołki, natomiast będąc w pierwszej stolicy Polski przenieśliśmy się do dawnych czasów panowania pierwszych królów, gdyż w imponującej Bazylice Wniebowzięcia NMP wysłuchaliśmy przewodnika i zobaczyliśmy miejsce, gdzie byli koronowani pierwsi królowie Polscy. Było to niesamowite uczucie.

Podróżując miedzy miastami podziwialiśmy piękne polskie krajobrazy i z przyjemnością spostrzegaliśmy prześliczne pasące się jelonki. Urocze miasteczko Zielona Góra urzekło nas ślicznymi kamienicami. Przepiękna stolica Dolnego Śląska miała dużo do zaoferowania, zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, parki, ogrody i kościoły, mając duże szczęście do słonecznej pogody.

W drodze do Krakowa koniecznym punktem była Częstochowa, gdzie na Jasnej Górze wzięliśmy udział w niedzielnej Mszy świętej oraz obeszliśmy klęcząc Obraz Czarnej Madonny. Pod koniec Mszy zaśpiewaliśmy wraz z innymi pielgrzymami pieśń "Czarna Madonno". W Krakowie zwiedziliśmy Wawel wraz z Basztą Sandomierską i smoczą jamą, Kościół Mariacki, Sukiennice.

Wybraliśmy się do Wieliczki, gdzie z ciekawością słuchaliśmy przewodnika, poznaliśmy dużo nowych informacji. Każdy dzień naszej wycieczki był przepełniony emocjami i podziwem, zwiedziliśmy dużo ciekawych, nowych dla nas miejsc. Byliśmy pod wielkim wrażeniem od piękna miast i przyrody polskiej. Każdy dzień naszego pobytu w Polsce napełniał nasze serca miłością do Polski i niezmiernym szczęściem. Wycieczka się skończyła, ale pamięć o niej zostanie w naszych sercach na zawsze.

W imieniu członków Polonii i swoim, chciałabym wyrazić niezmierną wdzięczność Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" za daną nam możliwość lepiej poznać Polskę, jej piękno, wspaniałość i wielkość.

Helena Andrzejewska,
Prezes Połtawskiej "Polonii"Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.


STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"

facebook