SWP




2019-04-30 Uroczystości 2 Maja we Wspólnocie Polskiej Polska

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski oraz Zarząd Krajowy Stowarzyszenia mają zaszczyt zaprosić na uroczyste wręczenie Nagrody imienia profesora Andrzeja Stelmachowskiego oraz koncert z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą , po raz drugi wręczona zostanie Nagroda imienia profesora Andrzeja Stelmachowskiego - przyznawana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania.


UROCZYSTOŚCI ODBĘDĄ SIĘ 2 MAJA 2019 ROKU OD GODZINY 17:30
W DOMU POLONII IM. PROFESORA A.STELMACHOWSKIEGO W WARSZAWIE
PRZY ULICY KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 64.


Nagroda imienia profesora Andrzeja Stelmachowskiego


W ubiegłym roku laureatem nagrody został premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał wówczas, że musi istnieć łączność między naszym krajem a Polonią. a polonijna miłość do kraju nie przemija. „Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Relacja z ubiegłorocznego wydarzenia dostępna jest w portalu Wspólnoty Polskiej


Koncert z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą


SawarS Tango Quartet

Grzegorz Lalek - skrzypce
Piotr Kopietz- bandoneon
Mirosław Feldgebel - fortepian
Sebastian Wypych - kontrabas/kierownictwo artystyczne
oraz
Lala Czaplicka - śpiew


W programie:

W małym kinie /Władysław Szpilman
Już nigdy /Jerzy Petersburski
Sam mi mówiłeś /Jerzy Petersbursk
Tango Brazylijskie
Tango Milonga /Jerzy Petersburski, Andrzej Włast
Ostatnia Niedziela /Jerzy Petersburski, Zenon Friedwald
Odrobina szczęścia w miłości /Jerzy Petersburski


W programie SawarS Tango Quartet usłyszymy przede wszystkim tanga okresu międzywojennego Warsa, Szpilmana, Petersburskiego, ale także innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, jak Gardela, Rodrigueza, Gade, czy Piazzolli.

Kompilacja kompozycji polskich i argentyñskich repertuaru zespołu nawiązuje do kolebki i wzoru stylu, czyli tanga argentyńskiego, ale także odnosi się i pielęgnuje ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów okresu międzywojennego.

Pisywali je zarówno autorzy muzyki lekkiej, jak i kompozytorzy muzyki poważnej. Mówi się o około 4000 tang polskich z tego okresu.








Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów