SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2016-05-03 Uroczyste obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą - Warszawa 2 maja 2016 Polska

2-go maja w Warszawie uroczyście obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Polonii, Polaków poza granicami Ojczyzny, święto całej wspólnoty polskiej ustanowione przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku.

Uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą Świętą w intencji Polonii i Polaków za granicą w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. W południe uroczystości przeniosły się do Pałacu Belwederskiego, gdzie nastąpiło podpisanie pierwszej inicjatywy legislacyjnej prezydenta Andrzeja Dudy z zakresu oświaty polonijnej.

Projekt został opracowany jako odpowiedź na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Jego głównym celem jest zrównoważenie uprawnień dzieci polskich i polonijnych uczących się poza granicami kraju (historii, geografii oraz języka polskiego) z uprawnieniami dzieci uczęszczających do szkół w Polsce, w zakresie ulg na publiczną komunikację kolejową i autobusową, wejścia do muzeów oraz parków narodowych. - czytamy na stronie Prezydenta RP.

Kolejnym punktem uroczystych obchodów 2 maja było wręczenie dorocznych nagród Telewizji Polonia "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" – "Fundamenty Polskości" na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegorocznymi laureatami prestiżowej nagrody "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" zostali:

Zofia Boris – działaczka polonijna, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oddziału Illinois,
Aleksandra Kurzak – śpiewaczka operowa, sopranistka,
Olga Malinkiewicz – naukowiec, fizyk, pomysłodawczyni metody wytwarzania tanich i bardzo praktycznych ogniw słonecznych,
Agnieszka Radwańska – tenisistka, najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w historii rankingu WTA Tour,
Jan Czuryłowicz – ekonomista, zaangażowany w działania na rzecz demokratycznych przemian w Europie Środkowej,
Piotr Małoszewski – polski naukowiec, geolog, profesor nauk o Ziemi, działacz polonijny i katolicki.

Specjalne wyróżnienie odebrał również Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości. Zdjęcia w galerii poniżej.


SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP SWP
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"