Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski wziął udział w Konferencji „150 lat osadnictwa polskiego w Brazylii”, która odbyła się 25 kwietnia w Senacie RP. Podczas tego wydarzenia wygłosił wystąpienie o działaniach realizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na rzecz społeczności polskiego pochodzenia w Brazylii omawiając nie tylko projekty z lat poprzednich, ale także działania zaplanowane na rok 2019, takie jak Kongres Młodzieży Polonijnej w Kurytybie, wsparcie nauczania języka polskiego, pobyty edukacyjno-językowe, dofinansowanie działalności zespołów folklorystycznych, mediów polonijnych i statutowej działalności organizacji polonijnych.
Konferencję, która została zorganizowana z inicjatywy Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego otworzyła Przewodnicząca Komisji ds. Łączności z Polonią i Polakami za granicą Senatu RP pani Janina Sagatowska. Zebranych gości swoją obecnością zaszczycił Marszałek Senatu RP – pan Stanisław Karczewski. Obecni byli także Ambasador Brazylii w Polsce - Pan JE Hadil Fontes da Rocha Vianna, ambasadorzy innych krajów Ameryki Łacińskiej, pani Iwona Kozłowska – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą MSZ oraz inni pracownicy tego departamentu, a także członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP.
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. dr Zdzisław Malczewski – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, prof. Dr hab. Elżbieta Budakowska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jerzy Mazurek z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i dr Alcione Nawroski – stypendystka CAPES z Uniwersytetu Warszawskiego. W swych wystąpieniach poruszali oni tematy dotyczące historii polskiej emigracji w Brazylii, poczucia tożsamości, duszpasterstwa polonijnego w Brazylii a także polskiego dziedzictwa archiwalno-bibliotecznego w tym kraju. Konferencja zakończyła się dyskusją panelową „Brazylijczycy polskiego pochodzenia a stosunki polsko-brazylijskie”.
Towarzystwo Polsko-Brazylijskie jest najdłużej działającą polską organizacją społeczną zajmującą się popularyzacją wiedzy o Brazylii, stosunkach polsko-brazylijskich oraz o Polonii brazylijskiej i Brazylijczykach polskiego pochodzenia. Prezesem Towarzystwa jest pan Stanisław Pawliszewski.