Forum "Łączy nas Polska - Łączy nas zdrowie" dobiegło końca. Spotkanie poświęcone było polskim i polonijnym działaniom medycznym, która to struktura pozwoliła na wspólne, aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i dyskusji.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały też dotychczasowe działania realizowane w ramach Polonijnego Centrum Zdrowia, w tym z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska” i Fundacji SWP Zdrowie.
W trakcie spotkania miało miejsce wręczenie Aktu Powołania Pełnomocnika Zarządu Krajowego Zarządu Krajowego SWP ds. Polonijnego Centrum Zdrowia dla Pani płk. dr n.med. Barbary Betiuk. Odbyły się też oficjalne podziękowania za partnerskie wsparcie działań organizacji.
Warto podkreślić, że na forum obecni byli czołowi przedstawiciele Medycyny Polonijnej, tacy jak m.in. prof. dr hab. Maria Siemionow, prof. dr hab. Marek Krawczyk, dr Kornelia Król, prof. dr hab. Michał Tenderenda, prof. dr hab. Marek Rudnicki, dr Marek Majewski.
Współczesna medycyna nie może obyć się bez współpracy. O tym, jak ważna jest wymiana doświadczeń oraz podtrzymanie więzi będą rozmawiać medycy i naukowcy z całego świata. Wstępem do Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich i Kongresu Polonii Medycznej, który odbędzie się w tym tygodniu w Olsztynie, było Forum Łączy nas zdrowie – Łączy nas Polska.
W Olsztynie odbyło się forum Łączy nas zdrowie – Łączy nas Polska. Organizatorem było Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Forum zgromadziło polonijnych lekarzy, by dać szansę wymiany doświadczeń – ale i podsumować działania prowadzone na rzecz i pacjentów, i lekarzy polonijnych ze Wschodu.
Na przykład w naszym centrum rehabilitacyjnym w Ostródzie udało się przeprowadzić turnusy terapeutyczne dla dzieci autystycznych z regionów objętych konfliktem zbrojnym na Wschodzie. Dodatkowo przeprowadziliśmy kursy języka medycznego, w których wzięło udział około 500 polonijnych lekarzy ze Wschodu – mówił Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej.
Te kursy językowe są istotne, by dobrze podawać leki wysyłane w ramach pomocy humanitarnej do Ukrainy – ale też istotne dla lekarzy polonijnych, którzy chcieliby rozpocząć pracę zawodową w Polsce.
Bardzo ważne jest to, by – jeśli tylko mieli ochotę wrócić – zasilili brakujące nam kadry. Te działania to pomoc dla lekarzy, ale i tych, którzy chcieliby w Polsce studiować. Dla wszystkich, którzy mając polskie korzenie chcieliby dla Polski pracować – podkreślała lekarka i senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.
Ja myślę, że łączy nas bardzo wiele – przede wszystkim potrzeba podtrzymania tożsamości narodowej. Jako lekarz natomiast myślę o tym, w jaki sposób ta wiedza, którą mamy za granicą, oraz wiedza, którą mają koledzy w Polsce, może być wymieniana. Możemy pokazywać, co można wykorzystać dla systemu ochrony zdrowia w Polsce – mówił profesor Marek Rudnicki, pracujący na co dzień w Chicago.
Wielkie wydarzenie dla naszego regionu, w kontekście i medycyny, i kontaktów z Polakami, które swoje sukcesy, swoje kariery rozwinęli za granicą – powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Forum odbyło się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Forum Łączy nas zdrowie – Łączy nas Polska było wstępem do Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich i Kongresu Polonii Medycznej, który odbędzie się w tym tygodniu w Olsztynie.
XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich trwa w najlepsze. Ponad 700 lekarzy z całego świata identyfikujących się z polską kulturą obraduje w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dzieląc się swoimi doświadczeniami i dyskutując o wyzwaniach współczesnej medycyny. W ciągu dnia odbywały się wykłady, konferencje, panele dyskusyjne. Pragniemy stworzyć stałą przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podtrzymywania więzi lekarzy i naukowców identyfikujących się z polską kulturą i językiem – zapewniają organizatorzy wydarzenia.
- Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że spotykają się lekarze, którzy mają rozmaite związki z Polską i którzy żyją oraz praktykują za granicą – w Ameryce, Kanadzie, Skandynawii czy w Europie Wschodniej. To dla nich szansa, aby się spotkać oraz pochwalić sukcesami i osiągnięciami, bo polscy lekarze mają wielki wkład w rozwój współczesnej medycyny – podkreśla Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Wykład specjalny na inaugurację kongresu wygłosił prof. Włodek Łopaczyński, który od 40 lat mieszka w USA i pracuje w National Cancer Institute w Bethhesdzie. Jedną z pierwszych sesji naukowych poprowadziła prof. Maria Siemionow, która w tym roku została uhonorowana tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W programie znalazło się również wystąpienie prof. Johna Adlera, amerykańskiego neurochirurga.
- Cieszę się, że tutaj jestem i czuję się zaszczycony. Po raz pierwszy uczestniczę w tym kongresie, jednak w trakcie swojego 40-letniego już pobytu w Stanach Zjednoczonych starałem się konsolidować środowisko polskich lekarzy, którzy, tak jak ja, zamieszkali za oceanem, ale ukończyli polskie uczelnie. Jednym z moich największych osiągnięć w działalności polonijnej było powołanie stowarzyszenia absolwentów obecnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Maria Siemionow mówiła wczoraj podczas święta UWM, że nigdy nie powinniśmy zapominać, skąd pochodzimy. Uważam, że jest to bardzo ważne i dlatego staram się działać na rzecz integracji środowiska polonijnego – mówił prof. Włodek Łopaczyński.
Wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie kongresu, podczas którego wystąpił Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polski Dariusz Piotr Bonisławski. Stowarzyszenie Wspólnota Polska szacuje, że jest ich ponad 20 tysięcy. Szczególnie duże skupiska Polonii medycznej znajdują się w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej oraz na zachodnich terenach byłego ZSRR. Wielu regularnie odwiedza Polskę. Niektórzy wracają i otwierają praktyki lekarskie w kraju. Z Polski do krajów zachodnich na stypendia i staże wyjechały tysiące lekarzy, a medycy w Polsce pomagają rodakom ze Wschodu, m.in. realizując wspólne projekty badawcze. - przypominał w wystąpieniu Prezes Wspólnoty Polskiej.
Spotkanie to zwieńczone zostało koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich połączony z XI Kongresem Polonii Medycznej to nie tylko panele eksperckie i wykłady naukowe, ale wspaniała okazja do integracji i wzmacniania współpracy polskich lekarzy i lekarzy dentystów z całego świata. Każda edycja tego wydarzenia gromadzi setki wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy, umożliwiając im prezentację osiągnięć naukowych, wymianę doświadczeń i nowinek ze świata medycyny. Na kongresy przyjeżdżają lekarze identyfikujący się z kulturą i językiem polskim rozproszeni na wszystkich kontynentach.
Polscy lekarze, którzy dawno wyemigrowali, ich dzieci, a także ci, którzy niedawno skorzystali z przywileju swobody przepływu kadr w Unii Europejskiej, tworzą pokaźną grupę. Motywacje opuszczających kraj w poszczególnych latach były różne, inne były możliwości rozwoju, podejmowania badań naukowych czy uzyskiwania specjalizacji.
Należy dodać, że zarówno Kongres jak i Zjazd jest jednym z elementów obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika co dodatkowo podkreśla rangę spotkania.
Na piątek 2 czerwca zaplanowano sesję historyczną poświęconą 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika. Oprócz debat naukowych goście będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego czy festiwal zespołów rockowych, w których grają lekarze. IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika potrwa do 4 czerwca.
Rozległa tematyka wykładów i dyskusji oraz możliwość poznania kolegów po fachu z całego świata – to przede wszystkim doceniają uczestnicy kończącego się właśnie 4. Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich i 11. Kongresu Polonii Medycznej. Od czwartku w Olsztynie - stolicy Warmii i Mazur gościło ponad 700 polskich lekarzy, którzy pracują na całym świecie.
Przez 4 dni lekarze kształcili się i dyskutowali podczas sesji naukowych, ale nie zabrakło także okazji do poznania Olsztyna i okolic. Był czas na koncerty, odbył się m.in. Festiwal Lekarskich Zespołów Rockowo-Bluesowych Esculap Rock a w Filharmonii uroczysta gala, podczas której zaproszeni goście usłyszeli m.in. fragmenty Suity symfonicznej Planety op. 32 Gustava Holsta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą prof. Piotra Sułkowskiego oraz chórów: Chór Dziewczęcy CANTABILE PSM I i II st. oraz Chór Żeński Chóru Kameralnego COLLEGIUM MUSICUM pod kierunkiem Agaty i Janusza Wilińskich.
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie Anna Lella podkreśla, że wydarzenie było dużym wyzwaniem logistycznym.Przygotowania trwały prawie 2 lata. Staraliśmy się pokazać Olsztyn i Warmię z jak najlepszej strony. Szczęśliwie wpisuje się w to rok kopernikański, w obchody jubileuszu urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika. To dla nas dodatkowe przesłanie i misja, żeby poszła informacja w świat, że Kopernik całe swoje dorosłe życie zawodowe spędził na Warmii. W trakcie swojego życia był bardziej rozpoznawany jako lekarz.
– To wyjątkowo owocne spotkanie – podkreśla jeden z wykładowców i uczestników spotkania prof. Zbigniew Wszołek, na co dzień pracujący na Florydzie. Jest to doskonała platforma, aby spotkać kolegów z całego świata. Prowadziłem sesję odnośnie, jak publikować skutecznie artykuły naukowe, ale czego się tu nauczyłem, z czego można skorzystać. Dla mnie najważniejsze są kontakty z ludźmi z całego świata i Polski. Jak lekarze polscy praktykują, jak działają w innych systemach.
Zdaniem Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusza Piotra Bonisławskiego "był bardzo aktywny, odbyły się ciekawe i różnorodne tematycznie sesje naukowe oraz wyjątkowa sesja historyczna 550 lat od urodzenia Mikołaja Kopernika Geniusza Renesansu. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest współorganizatorem tego wydarzenia, a nasi goście ze Wschodu wzięli udział w spotkaniu dzięki dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polska i Polacy za granicą 2023”.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest współorganizatorem tego wydarzenia, a nasi goście ze Wschodu wzięli udział w wydarzeniu dzięki dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polska i Polacy za granicą 2023”.
PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023
Rok 2023 jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że w nim właśnie przypada rocznica narodzin i śmierci znanego całemu światu Polaka Mikołaja Kopernika. Legenda głosi, że w ostatnich dniach jego życia dotarło do niego wydane w marcu 1543 roku dzieło pt. „O obrotach ciał niebieskich”. To cezura w dziejach całego świata. Od tego momentu twórca przełomowej dla nowożytnej nauki teorii o budowie Układu Słonecznego zostaje zapamiętany jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Właśnie dlatego z kraju, w którym 480 lat temu rozpoczął się nowy bieg historii, przez cały rok 2023 Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” będzie promować tę postać, realizując międzynarodowy projekt, którego celem jest ożywianie i umacnianie pamięci o znamienitym Polaku, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości kulturowej.
PARTNERZY STRATEGICZNI
PARTNERZY ORGANIZACYJNI
PARTNERZY MEDIALNI
PARTNERZY EDUKACYJNI:
OPRACOWANIE GRAFICZNE I INFORMATYCZNE PORTALU PROJEKTU
© POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA