Rok 2023 jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że w nim właśnie przypada rocznica narodzin i śmierci znanego całemu światu Polaka Mikołaja Kopernika. Legenda głosi, że w ostatnich dniach jego życia dotarło do niego wydane w marcu 1543 roku dzieło pt. „O obrotach ciał niebieskich”. To cezura w dziejach całego świata. Od tego momentu twórca przełomowej dla nowożytnej nauki teorii o budowie Układu Słonecznego zostaje zapamiętany jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Właśnie dlatego z kraju, w którym 480 lat temu rozpoczął się nowy bieg historii, przez cały rok 2023 Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” będzie promować tę postać, realizując międzynarodowy projekt, którego celem jest ożywianie i umacnianie pamięci o znamienitym Polaku, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości kulturowej.
Współpracę na rzecz projektu zawiązano już z licznymi instytucjami naukowymi, samorządami lokalnymi, które zajmują się promocją postaci Mikołaja Kopernika oraz z mediami. Jesteśmy przekonani, że zaproszeni do działań współuczestnicy projektu są gwarancją wysokiego poziomy merytorycznego wszystkich wydarzeń oraz szerokiego zasięgu oddziaływania.
,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, jak bliskie są nam te słowa… słowa o człowieku z kraju, w którym rozpoczął się nowy bieg historii. Ich wagę i znaczenie możemy poczuć w dniach 21-24 września 2023 roku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Młodzieży Kopernik Camp w ramach międzynarodowego projektu ,, Z Kopernikiem przez świat”. Zjazd jest kolejnym wydarzeniem obchodów rocznicy narodzin i śmierci wielkiego odkrywcy Mikołaja Kopernika, a także spotkaniem młodzieży z naukowcami i wybitnymi postaciami żyjącymi na emigracji.
Polonijne Regaty Żeglarskie – Copernicus 2023 o nagrodę Bursztynowego Astrolabium organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” to idealna propozycja dla amatorów żeglarstwa. Regaty te skierowane są do polskich i polonijnych posiadaczy patentu żeglarskiego, którzy chcą zmierzyć się w rekreacyjnych zawodach jachtów żaglowych, jednocześnie korzystając z walorów turystycznych, jakie oferuje akwen Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego.
Zawody żeglarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” mają charakter konkursowyW. Regaty te oprócz idei rywalizacji i walki o zwycięstwo stanowią również przestrzeń do integracji polskiego i polonijnego środowiska żeglarskiego m.in. poprzez konfrontację najlepszych sterników i załóg.
Forum Łączy nas zdrowie – Łączy nas Polska, 4. Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i 11. Kongres Polonii Medycznej to wydarzenia dedykowane niemal 700 lekarzom polonijnym z całego świata. Myślę, że łączy nas bardzo wiele – przede wszystkim potrzeba podtrzymania tożsamości narodowej. Jako lekarz natomiast myślę o tym, w jaki sposób ta wiedza, którą mamy za granicą, oraz wiedza, którą mają koledzy w Polsce, może być wymieniana. Możemy pokazywać, co można wykorzystać dla systemu ochrony zdrowia w Polsce – mówił o programie profesor Marek Rudnicki, pracujący na co dzień w Chicago. - Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że spotykają się lekarze, którzy mają rozmaite związki z Polską i którzy żyją oraz praktykują za granicą [...]. To dla nich szansa, aby się spotkać oraz pochwalić sukcesami i osiągnięciami, bo polscy lekarze mają wielki wkład w rozwój współczesnej medycyny – podkreśla Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie
IX Światowy Zjazd Nauczycieli „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”. W tym roku udział w zjeździe bierze 200 nauczycieli z 27 krajów świata: Australii, Belgii, Białorusi, Czech, Danii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Kanady, Kataru, Litwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii. Dla uczestników przygotowano ponad 70 godzin debat, sesji, wykładów, dyskusji i rozmów o polskiej edukacji poza granicami ojczyzny.
11 lutego w chicagowskim Copernicus Center odbyła się uroczysta inauguracja projektu „Z Kopernikiem przez świat”.
Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski, w obecności polskiej delegacji rządowej oraz ponad tysiąca uczniów z 50. szkół polonijnych, otwierając oficjalnie przedsięwzięcie, które potrwa do końca Roku Kopernikańskiego stwierdził, że tym działaniem chcemy wszystkim pokazać, że Polacy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacji.
Godziny dzielą nas od światowej inauguracji projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" „Z Kopernikiem przez świat”, który odbędzie się w chicagowskim Copernicus Center. Zanim to nastąpi reprezentaci Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz ambasadorowie projektu odwiedzili polonijne media - Polskie Radio 1030 oraz Telewizję Polvision odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące przedsięwzięcia oraz Muzeum Polskie w Chicago - jedno z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, ze słynną salą Ignacego Paderewskiego, w której zgromadzone sa pamiątki po Wielkim Polaku.
PARTNERZY STRATEGICZNI
PARTNERZY ORGANIZACYJNI
PARTNERZY MEDIALNI
PARTNERZY EDUKACYJNI:
OPRACOWANIE GRAFICZNE I INFORMATYCZNE PORTALU PROJEKTU
© POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA