Z KOPERNIKIEM PRZEZ ŚWIAT

MIĘDZYNARODOWY PAKIET EDUKACYJNY

PROJEKT STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"
I OŚRODKA DOSKONALENIA NAUCZYCIELI SWP
Z KOPERNIKIEM PRZEZ ŚWIAT
Przed światową inauguracją projektu...


Godziny dzielą nas od światowej inauguracji projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" „Z Kopernikiem przez świat”, który odbędzie się w chicagowskim Copernicus Center. Zanim to nastąpi proponujemy wysłuchanie rozmowy w Polskim Radio 1030 Chicago w której biorą udział Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wraz z ambasadorami projektu Jackiem Wiśniowskim Burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego oraz Markiem Zającem Szefem Polsat Rodzina.

Nagranie w Telewizji Polvision

Nie była to jedyna wizyta w polonijnych mediach. Delegacja z Polski do której dołączył ambasador projektu Robert Szaj Dyrektor TVP Nauka oraz Zenona Bańkowska Dyrektor Programowy SWP odwiedziła jeszcze telewizję Polvision. Rozmawiano oczywiście o kopernikańskim projekcie i szansie włączenia się w przedsięwzięcie Polonii amerykańskiej.


Muzeum Polskie w Ameryce

Kolejnym punktem programu było Muzeum Polskie w Ameryce, jedno z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych.

Pomysł powstania muzeum pojawił się już w 1928 r., ale ostatecznie placówka została założone w 1935 jako „Muzeum i Archiwa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko - Katolickiego w Ameryce” przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie. Muzeum mieści się na terenie Trójkąta Polonijnego znajdującego się w samym sercu Polskiego Śródmieścia. Pierwszym kuratorem był Mieczysław Haiman.

Celem działania placówki jest szerzenie wiedzy o polskiej historii, kulturze i sztuce oraz gromadzenie najcenniejszych elementów polskiego dorobku kulturalnego, dokumentów oraz pamiątek. Muzeum oferuje organizację wystaw w dodatku do programu kulturalnego, który zawiera literaturę, filmy, prezentacje, przedstawienia teatralne, spotkania ze szkołami oraz ludźmi związanymi z polską kulturą z całego świata.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w muzeum jest sala Ignacego Paderewskiego, która założona została w czerwcu 1941, dzięki datkom jego siostry Antoniny Paderewskiej Wilkońskiej oraz Maksymilianowi Węgrzynkowi, współtwórcy Kongresu Polonii Amerykańskiej, u którego mieszkał Ignacy Jan Paderewski. Sala zawiera również przedmioty podarowane przez Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie Paderewski spędził ostatnie miesiące swojego życia. Izba została oficjalnie otworzona dla zwiedzających 3 listopada 1941.Z KOPERNIKIEM PRZEZ ŚWIAT

Rok 2023 jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że w nim właśnie przypada rocznica narodzin i śmierci znanego całemu światu Polaka Mikołaja Kopernika. Legenda głosi, że w ostatnich dniach jego życia dotarło do niego wydane w marcu 1543 roku dzieło pt. „O obrotach ciał niebieskich”. To cezura w dziejach całego świata. Od tego momentu twórca przełomowej dla nowożytnej nauki teorii o budowie Układu Słonecznego zostaje zapamiętany jako ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Właśnie dlatego z kraju, w którym 480 lat temu rozpoczął się nowy bieg historii, przez cały rok 2023 Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” będzie promować tę postać, realizując międzynarodowy projekt, którego celem jest ożywianie i umacnianie pamięci o znamienitym Polaku, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości kulturowej.


PARTNERZY STRATEGICZNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

PARTNERZY MEDIALNIPARTNERZY EDUKACYJNI:

ZRZESZENIE NAUCZYCIELI POLSKICH W AMERYCE
ZWIAZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO W KANADZIE
POLSKA MACIERZ SZKOLNA W WIELKIEJ BRYTANII
POLSKA MACIERZ SZKOLNA W BELGII
MACIERZ SZKOLNA NA LITWIE
POLSKA MACIERZ SZKOLNA W IRLANDII


ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 35182 ZAINTERESOWANYCH OSÓB

OPRACOWANIE GRAFICZNE I INFORMATYCZNE PORTALU PROJEKTU
©   POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA