"Być Polakiem" - XV EDYCJA KONKURSU 2024

Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.


OCENA NADESŁANYCH PRAC KONKURSOWYCH


Doroczny, tym razem jubileuszowy XV Konkurs "Być Polakiem" organizowany przez Fundację "Świat na tak" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" wszedł w decydującą fazę - obrad jury konkursowego oceniającego nadesłane prace. Trzydziestu przedstawicieli środowisk polonijnych z całego świata debatuje nad ponad 1000 zgłoszonymi dziełami, a wybór - ze względu na ich wysoki poziom i interesujące podejście do tematów - nie będzie łatwy, ale do tego jesteśmy już przyzwyczajeni. Konkurs, jak poinformowała jego Przewodniczącą Joanna Fabisiak został objęty patronatem honorowym przez Marszałek Senatu RP Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Jury obraduje w Domu Polonii w Warszawie, siedzibie Wspólnoty Polskiej, toteż wszystkich przybyłych powitał Przewodniczący Zarządu Krajowego Tomasz Różniak wraz z członkiem konkursowego gremium oceniającego Sebastianem Jaworowskim z Zarządu Krajowego SWP. Przewodnicząca Konkursu Joanna Fabisiak wyrażając wielką satysfakcję z ilości i jakości przesłanych prac zapowiedziała - cóż by innego w tej sytuacji - ogrom ciężkiej, odpowiedzialnej i zaszczytnej pracy czekający szacowne grono jury. Ogłoszenie wynikó planowane jest 30 kwietnia br, o czym poinformujemy niezwłocznie.

Krakowskie Przedmieście 64 tradycyjnie już staje się miejscem rozstrzygającej fazy Konkursu, którego finał rozegra się nieopodal, w warszawskim Zamku Królewskim 31 lipca br. Wówczas poznamy jego laureatów, ale będzie to też okazja do wielkiego polonijnego święta wszystkich, którym polskość krzewiona na świecie jest bliska sercu i skłonni są poświęcić jej swoją energię i talenty. Wydarzenie wspierać będzie powołany w ubiegłym roku Fun Club konkursu „Być Polakiem”, pomagający w realizacji działań konkursowych.

Dla przypomnienia - celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego. W tym roku szczególnym tematem jest przewidziany dla grup literackich i filmowej odkrywanie mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii a nawet sensacyjnym charakterze. Dla młodszych wiekowo uczestników preferujących prace plastyczne wyzwaniem jest przedstawienie „Tradycji i obyczajów w moim domu rodzinnym”. Moduł dla nauczycieli to „Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych” - brzmi niezwykle poważnie i takie też jest to zagadnienie.


Do zobaczenia na Gali XV edycji Konkursu















KALENDARIUM XV EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”















Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, Studenci - ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU


Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, Studenci, rozpoczynamy XV, jubileuszową edycję konkursu „Być Polakiem” i chcemy, jak co roku, zaprosić do udziału w niej przedszkolaków, uczniów, ale również studentów. Szczególny jest temat przewidziany dla grup literackich i filmowej, bo będziecie odkrywcami mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii a nawet sensacyjnym charakterze.

To nie jest proste zadanie, ale Jubileusz ma swoje prawa. Prosimy więc rodziców i nauczycieli, by gotowi byli wspierać i motywować młodzież podczas przygotowywania pracy konkursowej. Novum tegorocznej edycji jest też skład jury, wzbogacony o uczestników konkursu z poprzednich lat. Nie może być inaczej, bo spotkali się w listopadzie 2023 r. w Warszawie na konferencji Polonia 2.0, dla nich zorganizowanej i postanowili stworzyć Fun Club konkursu „Być Polakiem”, wspierający działania konkursowe. Cóż tu można dodać, młodzi Polacy podbijają świat.

A oto tematy XV, jubileuszowej edycji:

MODUŁ A – dla dzieci i młodzieży

Grupa I, wiek 6 – 9 lat -   prace plastyczne
„Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym”.

Grup II, III, IV, wiek 10 – 22 lata – prace literackie

Grupa V, wiek 10 – 22 lata – prace filmowe (w dwóch „podgrupach”: 9-15 lat i 16-22 lata)
„Wyszukaj i opisz, lub nagraj film o  mniej znanym wydarzeniu; historycznym, kulturalnym, naukowy, wartym upowszechnienia, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia ”.

Podpowiadamy kilka tematów, ale z pewnością sami znajdziecie wiele innych, jeszcze ciekawszych:

  • Uczta u Wierzynka, wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i książąt Europy.
  • Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.
  • Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r. Demokracja to nasza specjalność.
  • Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r., wzór dla całej Europy.
  • „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r..
  • Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim  ale też żonie Helenie i jej lalkach 1918 r.
  • Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo w 1932 r. i w 1938 r.
  • Odkryli wąwóz Colca w 1981 r. i zostali bohaterami narodowymi Peru.

Jak widzicie możliwości są ogromne. Szukajcie ciekawych tematów i oryginalnie je przedstawcie.  
Jury czekamy z zapartym tchem na wasze prace.

MODUŁ B – dla nauczycieli

„Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych”


KALENDARIUM XV EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”

  14.01.2024 r. godz. 18.00
WARSZTATY ON-LINE (ZOOM) NA TEMAT FILMU Z GRUPY V.
BLIŻSZE INFORMACJE WKRÓTCE !

  17.03.2024 r.
OSTATECZNY TERMIN PRZESYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH
Uwaga: dzieci i młodzież urodzeni przed 17.03 w konkretnym roku – traktowani są jako „STARSI”, piszą w starszej kategorii wiekowej.
Urodzeni po 17.03 –powinni pisać w MŁODSZEJ grupie.

  19-21.04.2024 r.
OBRADY JURY W WARSZAWIE

  30.04.2024 r.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
(na stronie www.bycpolakiem.pl)

  31.07.2024 r.
GALA XV, JUBILEUSZOWEJ EDYCJI KONKURSU

  04-06.10.2024 r.
INAUGURACJA XVI EDYCJI KONKURSU W HADZE, HOLANDIA


DO POBRANIA


2024 - MODUŁ A - REGULAMIN

2024 - MODUŁ A - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

2024 - MODUŁ A - TEMATY dla dzieci i młodzieży


2024 - MODUŁ B - REGULAMIN

2024 - MODUŁ B - REGULAMI  

2024 - MODUŁ B - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

2024 - MODUŁ B - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY  

2024 - MODUŁ B - KONSPEKT LEKCJI

2024 - MODUŁ B - KONSPEKT LEKCJI  

2024 - MODUŁ B - TEMAT DLA NAUCZYCIELI


Konkurs organizuje Fundacja "Świat na Tak"
we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".







PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA