"Być Polakiem" - XI EDYCJA KONKURSU 2021
Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.
XI GALA KONKURSU "BYĆ POLAKIEM"
– Wasze sukcesy to także sukces Polski – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do uczestników konkursu dla dzieci i młodzieży polonijnej „Być Polakiem”. To już XI edycja wydarzenia, które służy umacnianiu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży polskiej urodzonej poza granicami Polski i wychowującej się w miejscu zamieszkania.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie prof. dr inż. Tomasz J. Kaźmierski wręczyli laureatom polskie flagi, dyplomy i upominki. Przekazano także wyróżnienia i nagrody dla nauczycieli.
W uroczystej gali, która odbyła się w warszawskim Zamku Królewskim, oprócz laureatów i uczestników konkursu wzięli też udział m.in. pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, poseł Joanna Fabisiak oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak,
Marszałek Sejmu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę, że choć nasi rodacy są rozsiani po całym świecie, uczestnicy konkursu znają swoje korzenie i są z Polską związani. – Jesteście znakomitymi ambasadorami Polski na całym świecie. Chciałam wam bardzo serdecznie, z głębi serca podziękować za to, że podjęliście się tego trudu – podkreśliła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu wyraziła też wdzięczność nauczycielom polonijnym, którzy wzięli udział w konkursie i gratulowała wszystkim jego uczestnikom. – Pamiętajcie, że zawsze powinniście wysoko nieść głowę, ponieważ Polska jest krajem z przepiękną historią i wielką tradycją. Naprawdę powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a konkurs „Być Polakiem” o tym właśnie przypomina – powiedziała.
Podczas uroczystości odczytano też listy okolicznościowe od Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, Przewodniczącej Rady Polonii Świata Teresy Berezowskiej i Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusza Adama Pilata.
Konkurs „Być Polakiem”
Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
ZAPROSZENIE DO XI EDYCJI KONKURSU
Po raz jedenasty zapraszamy dzieci i młodzież pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami Polski, do udziału w konkursie „Być Polakiem”.
W roku jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność chcemy skierować Waszą uwagę na słowo solidarność, które dla Polaków znaczyło tak wiele, bo było symbolem odpowiedzialności, jedności i współpracy. Od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, zmieniła się Polska. Czy warto więc mówić o solidarności między Polakami?
Jak myślicie? Napiszcie.
Czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami?
Jeśli nie, czy możecie uzasadnić dlaczego?
Jeśli tak, czy możecie podać przykłady współczesnych Wam postaw, zachowań i działań, które dowodzą wzajemnej solidarności między Polakami.
Proponujemy jeden temat dla wszystkich grup wiekowych. Chcemy byście przez Wasze polskie „okulary” spojrzeli na różnie rozumiane i odczuwane relacje solidarności między Polakami.
Dla kogo?
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży polonijnej oraz dzieci Polaków mieszkających poza granicami Polski, w wieku 6-22 lat, pod warunkiem, że są uczniami lub studentami.
W Konkursie można uczestniczyć wielokrotnie, można być wyróżnianym, jednak laureatem w danej grupie wiekowej można zostać tylko raz.
Prace konkursowe
Na daną edycję Konkursu każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę.
Prace konkursowe należy nadsyłać do 8 marca 2020 roku na adres: bycpolakiem2020@gmail.com
Szczegółowe informacje dotyczące tej edycji Konkursu znajdują się w Regulaminie na stronie http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-x-2020/. lub w wersji PDF na dole strony do pobrania.
Nagrody
Na autorów wyróżnionych prac czekają wspaniałe nagrody:
- przyjazd do Polski,
- udział w Gali w Zamku Królewskim,
- wycieczka „Śladami polskości”
Powodzenia i do zobaczenia
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i Jury:
Helena Miziniak, Wiceprzewodnicząca Rady Polonii Świata
Joanna Fabisiak, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
Marek Machała, Koordynator Generalny
Organizatorami XI EDYCJI Konkursu są:
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii, Fundacja „Świat na Tak”.
KALENDARIUM XI EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”
19.10.2019 r. --- Inauguracja w Ambasadzie RP w Dublinie
08.03.2020 r. --- Termin nadsyłania prac konkursowych
27.03.2020 r. godz. 19.00 – 29.03.2020 r. godz.13.00 --- Obrady Jury Konkursu w Warszawie
24.06.2020 r. --- Przyjazdy Laureatów i Wyróżnionych do Warszawy
25.06.2020 r. godz. 14.00 --- Gala XI edycji Konkursu, Zamek Królewski w Warszawie
26.06.2020 r. - 30.06.2020 r. --- Ewent. wycieczka „Szlakiem Polskości” dla Laureatów i Wyróżnionych w Konkursie
01.07.2020 r. - Wyjazdy Laureatów i Wyróżnionych z Warszawy
XI EDYCJA KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”
Przed dziesięcioma laty rozpoczęliśmy dialog o sprawach polskich z młodą Polonią i tą młodzieżą, która kiedyś wyemigrowała za granicę. Był to rok 30- lecia rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Prosiliśmy wtedy, aby uczestnicy Konkursu zebrali rodzinne wspomnienia, jak ich bliscy, żyjący poza granicami, walczyli o wolną Polskę.
Kontynuujemy Konkurs proponując:
DLA UCZNIÓW
W roku 2019 chcemy do udziału w Konkursie zaprosić wszystkich dotychczasowych uczestników i tych, którzy go dopiero poznają.
Proponujemy temat, który przede wszystkim zaangażuje Wasze emocje i uruchomi wyobraźnię. Pozwoli to subiektywnie, przez Wasze polskie „okulary”, spojrzeć na różnie odczuwane barwy i odcienie polskości.
To z kolei pomoże udzielić sobie samemu szczerej odpowiedzi na pytania: Dzięki komu zacząłem czuć się Polakiem?, Kto lub co sprawia, że chcę umacniać polskość? A może dzięki komuś lub czemuś poczułem dumę z faktu przynależności do Narodu Polskiego?
Z całą pewnością dom rodzinny, polska szkoła, polski Kościół mają ogromny wpływ na określenie i wzmacnianie waszej tożsamości narodowej. Chcemy poznać prawdziwe opinie dziewcząt i chłopców co sprawiło i co sprawia, że czujecie się Polakami, zachowując szacunek dla kraju, w którym żyjecie? Interesują nas spostrzeżenia, kto i co motywuje Was do zainteresowania się polską historią i współczesnością.
Prace należy nadsyłać do 3 marca 2019 r.
SZCZEGÓŁOWA INFORMACJA / PDF
DLA NAUCZYCIELI
Znać język to poznać słowa i zasady łączące słowa w większe logiczne całości. Reguły opisujące system językowy nazywamy regułami gramatycznymi. Każdy nauczyciel wie, że uczenie słownictwa jest zajęciem wdzięcznym, a gramatyki nudnym, ale przecież ogromnie potrzebnym.
Proponujemy przygotowanie konspektu 45-minutowej lekcji poświęconej wybranemu problemowi gramatycznemu na przykład: czasowniki ruchu, funkcje aspektu czasownika, oboczności samogłosek czy spółgłosek w deklinacji rzeczownika i przymiotnika lub innym problemom gramatycznym, którymi należy zająć się z uczniami poziomu B1 i B2, średnio zaawansowanego.
Wokół głównego tematu konspektu podporządkowujemy inne elementy lekcji to jest czytankę, najlepiej adaptowany tekst literacki, gry edukacyjne, ćwiczenia w mówieniu itp. Rzecz w tym, aby wszystkie materiały dydaktyczne służyły wzmacnianiu, utrwalaniu i wdrażaniu jednostki gramatycznej, będącej celem lekcji.
Konspekty należy przesyłać do dnia 3 marca 2019 roku
SZCZEGÓŁOWA INFORMACJA / PDF