"Być Polakiem" - XIII EDYCJA KONKURSU 2022
Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.
"Być Polakiem" Gala Finałowa XIII edycji Konkursu
W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się XIII gala konkursu „Być Polakiem”. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie odebrali nagrody i upominki. Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej. 13. konkurs "Być Polakiem" zorganizowała fundacja "Świat na Tak" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Motto przewodnie brzmiało: "Mieszkasz poza Polską. Twoje serce jest w Polsce". Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów.
Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.
Podczas gali laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród wyróżnionych były osoby m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Kazachstanu. W imieniu nagrodzonych głos zabrała m.in. Victoria Billack (USA), która powiedziała: "Jesteśmy młodymi ludźmi ze wszystkich stron świata. Każdy z nas ma inny charakter, kolor skóry, kulturę. Każdy z nas ma coś, co nas łączy - miłość do Ojczyzny i język polski, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Będziemy te cenne skarby nosić i pielęgnować w sobie zawsze, aż do końca naszej ziemskiej wędrówki. Chociaż pochodzimy z różnych państw, kultur i światów łączy nas Polska" - podkreśliła
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu "Być Polakiem" Posłanka KO Joanna Fabisiak powiedziała, że uczestnicy konkursu są nadzieją Polski. Wskazała, że mają oni zobowiązanie do tego, żeby troszczyć się o Polskę, o flagę. "Nie zapomnijcie o tym spotkaniu z Polską, bo my po to organizujemy ten konkursu, żebyście wy się bardziej poczuli Polakami, związali z Polską. O to was prosimy, na to liczmy. I wierzymy, że tak będzie"
List Marszałek Sejmu Elżbiety Witek
Do uczestników uroczystości list skierowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, który odczytał sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Michał Dziedziczak. Wspominając spotkania z laureatami poprzednich konkursów, Marszałek podkreśliła, że utwierdziły ją w przekonaniu, że "ci wspaniali młodzi ludzie są nie tylko integralną częścią naszej wspólnoty narodowej, lecz przede wszystkim mocnym atutem i wielkim kapitałem Polski na świecie. Świadectwem tego są piękne i wzruszające konkursowe prace" - napisała marszałek Witek. "Przelane na papier emocje, uczucia i obserwacje, a także niezwykle trafne osobiste refleksje na temat patriotyzmu i własnej tożsamości, stanowią znamienny dowód na to, że bez względu na miejsce zamieszkania serca Polaków biją jednym rytmem" - podkreśliła w przesłaniu do laureató konkursu.
Zwracając się do osób, które wzięły udział w konkursie Marszałek Witek przyznała, że "podziwia ich talent i zaangażowanie, a przede wszystkim chęć poznania i zrozumienie Ojczyzny swoich przodków. Głęboko przy tym wierzę, że zgłębiając polską historię, tradycję, kulturę i współczesną rzeczywistość, umacniać będziecie autentyczną dumę ze swojej tożsamości i już niebawem staniecie się niezastąpionymi ambasadorami RP w każdym z zamieszkanych przez was krajów, rozsianych po całym świecie" - dodała.
List Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego
List do uczestników gali skierował także Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Ocenił, że konkurs nie jest ważny tylko dla młodych, ale też dla dorosłych. "Kiedy bowiem przejmiecie od nas pałeczkę w sztafecie pokoleń, poniesiecie w swoich sercach polskość i naszą ojczyznę i będziecie jej najlepszymi ambasadorami na całym świecie, a my z dumą i optymizmem, będziemy patrzeć, jak idziecie swoją własną drogą" - dodał Marszałęk Grodzki, w liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.
Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą ustosunkowując się do idei konkursu stwierdził, że w ponad 30 krajach na świecie przypomina o tym, co to znaczy być Polakiem. - Tak na prawdę ten konkurs jest szkołą bycia Polakiem za granicą, lekcją co oznacza bycie Polakiem - dodał i zaznaczył, że inicjatywa prezentuje też jak być dumnym z bycia Polakiem.
Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders
Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders podkreśliła, że cieszy się wolnością Polski, ale zwróciła też uwagę na walkę o wolność Ukrainy. Przypomniała, że Polska po II wojnie światowej była przez ponad 40 lat krajem zależnym, a Polacy nie mieli wolności. Zaznaczyła, że nie można doprowadzić, żeby państwo ukraińskie znalazło się w takiej samej sytuacji.
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski
W swoim wystąpieniu Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski powiedział, że w nadesłanych pracach widać było miłość młodych ludzi do Polski. " Wszystkie prace to wspólny mianownik - ogromna miłość do Polski "
Galę uświetniły występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz nagrodzonych dzieci, które na ta okolicznośc skomponowały również specjalny hymn konkursu.
Zdjęcia: © Agata Pawłowska - Polonijna Agencja Informacyjna
W NAGRODĘ ZWIEDZANIE POLSKI - LAUREACI XIII EDYCJI KONKURSU
Już jutro na Zamku Królewskim w Warszawie wielka Gala FInałowa Konkursu "Być Polakiem", ale zanim to nastąpi młodzież - laureaci Konkursu zwiedzają Polskę, co jest tradycyjnie elementem wyróżnienia za ich pracę i zaangażowanie w polską kulturę i tradycję. Edycja 2021/2022 przebiegała pod hasłem "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Konkurs dedykowany jest dzieciom i młodzieży od 6 do 22 lat oraz nauczycielom polonijnym.
Z dotychczasowych edycji wiemy, że obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna, a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości. Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać ? Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje.
Pobyt w Polsce urozmaicony wieloma wycieczkami, spotkaniami, zwiedzaniem miejsc pamięci i konstytuujących naszą narodową tożsamość to niewątpliwie wielka atrakcja dla młodej Polonii i Polaków mieszkających za granicą. A co w tegorocznym programie?
Punktem startu była Warszawa a w niej m.in. wizyta w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Krakowa gdzie oprócz starówki, Wawelu wyprawa na Kopiec Kościuszki, zjazd w otchłanie królewskiej Kopalni Soli w Wieliczce, spływ - przez dwa kraje: Polskę i Słowację - Dunajcem do Szczawnicy, Tatry, Zakopane, Termy Chochołowkie, Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów w Częstochowie, msza święta w Łagiewnikach i spotkanie z przedstawicielami Bractwa Kurkowego, zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach - w tym miejscu nie mogło się obejść bez skosztowania papieskich kremówek!... można by tak jeszcze długo, ale zapraszamy na fotorelację, na niej najpepiej widać emocje i radość któa towarzyszy pobytowi młodzieży w Polsce.
Zdjęcia: Fundacja "Świat na Tak"
Obrady jury XIII Edycji Konkursu "Być Polakiem"
W Domu Polonii w Warszawie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", w dniach 21-24 kwietnia 2022 r. pod przewodnictwem poseł Joanna Fabisiak przewodniczącej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, obraduje międzynarodowe jury XIII Edycji Konkursu "Być Polakiem". Konkurs dedykowany jest dzieciom i młodzieży od 6 do 22 lat oraz nauczycielom polonijnymi odbywa się pod hasłem "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Główna nagroda w Konkursie - dla Laureatów we wszystkich grupach wiekowych - to przylot i pobyt w Ojczyźnie!
Z dotychczasowych edycji wiemy, że obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości. Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać ? Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.
Konkurs organizuje Fundacja "Świat na Tak" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".
Gala finałowa XIII Edycji Konkursu "Być Polakiem" odbędzie się w Warszawie 2 sierpnia 2022 roku.
Członkowie jury Konkursu w niedzielę przed południem uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. Karoliny Kaczorowskiej, małżonki zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej prezydenta RP na uchodźstwie.
Więcej na ten temat
13. Międzynarodowy Konkurs „Być Polakiem” - edycja 2021/2022
Już po raz trzynasty zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie „Być Polakiem” - edycji 2021/2022 pod hasłem "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Konkurs dedykowany jest dzieciom i młodzieży od 6 do 22 lat oraz nauczycielom polonijnym.
Główna nagroda w Konkursie - dla Laureatów we wszystkich grupach wiekowych - to przylot i pobyt w Ojczyźnie!
Na prace konkursowe organizatorzy czekają do 20 marca 2022 roku, zaś ogłoszenie wtników przewidziane jest na 15 czerwca 2022 roku. Gala finałowa odbędzie się w Warszawie 2 sierpnia 2022 roku.
Z dotychczasowych edycji wiemy, że obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości. Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać ? Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.
Wszystkie niezbędne informacje, w tym regulaminy, formularze zgłoszeniowe, konspekty lekcji i wiele innych dostępne są na stronie Konkursu.
Być Polakiem - strona konkursu