"Być Polakiem" - XVI EDYCJA KONKURSU 2025

Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.


"Być Polakiem" - XVI EDYCJA KONKURSU 2025

Witajcie Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,
z radością i satysfakcją zapraszamy Was do udziału w XVI edycji konkursu „Być Polakiem”.


Z radością, bo w najdalszych zakątkach świata młodzież, mająca polskie pochodzenie, choć bardzo często inne niż polskie obywatelstwo, będzie myślała, jak opisać osobiste przeżywanie polskości, jak wytłumaczyć fenomen angażowania się w sprawy polskie osób, żyjących od pokoleń na obcej ziemi, jak zrozumieć polskie bohaterstwo, nie znające granic poświęcenia dla Polski. Odpowiedzi na te pytania to dla uczestników Konkursu duże wyzwanie. To prawda, ale trudny będzie tylko pierwszy krok, postanowienie, że warto podjąć ten wysiłek. Kiedy decyzja zostanie podjęta i zaczniecie zbierać materiał, podróżować po historii Polski i mapie Rzeczpospolitej a potem rysować, pisać i nakręcać filmy na Konkurs dojdziecie do wniosku, że to pasjonujące zadanie, bo dowiadujecie się o rzeczach i wydarzeniach, o których istnieniu nie mieliście pojęcia. Życzymy Wam takich przeżyć. Satysfakcja Organizatorów wynika z faktu, że co roku wpływa blisko tysiąc prac konkursowych, a w roku 2016, roku jubileuszu Chrztu Polski, było ich nawet tysiąc pięćset. Oznacza to, że w tak wielu punktach kuli ziemskiej mocno biją polskie serca, wybijając takt – tu jest Polska! Tu jest Polska! Odbieramy ten telegram z dumą i ogromną satysfakcją, tym bardziej, że wasze prace są przemyślane oraz dojrzałe emocjonalnie i intelektualnie. Zachęcamy więc i zapraszamy do udziału w kolejnej, XVI już edycji Konkursu. Ten wysiłek zaowocuje lepszym zrozumieniem spraw polskich, dumą ze zwycięstw i sukcesów na przestrzeni wielowiekowej historii i współczesności Polski.

Czekamy na wasze prace i zapraszamy wszystkich na Galę, kończącą tę edycję: 10 lipca 2025 roku do Zamku Królewskiego w Warszawie. Do Rodziców zwracamy się z wielką prośbą o motywowanie i wspieranie, w chwilach zwątpienia, uczestników Konkursu, dodając im odwagi, energii i mocy twórczej. Nauczycielom ogromnie dziękujemy za upowszechnianie wśród uczniów idei Konkursu i pomoc w zaplanowaniu i przygotowaniu prac konkursowych. Byliście, jesteście i mamy nadzieję, że pozostaniecie potężnymi promotorami i kreatorami tego projektu na całym świecie, zarówno modułu A jak i modułu B. Dziękujemy!

W IMIENIU ORGANIZATORÓW

Joanna Fabisiak
Przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Konkursu Prezes Fundacji „Świat na Tak”
Marek Machała
Koordynator Generalny Konkursu.



LAUREACI KONKURSU JUŻ W POLSCE



Dzień 1 – PIĄTEK – 04.07.2025

Pierwszy dzień rozpoczął się od przyjazdów uczestników do hotelu „Dobre Miejsce” (od godz. 10:00), gdzie już od samego początku dało się wyczuć atmosferę radości i oczekiwania. Odbyliśmy spotkanie organizacyjne w Sali św. Józefa – ważne informacje, plan działania i powitanie uczestników a następnie wieczorek integracyjny – dużo śmiechu, luźna atmosfera i początek świetnych znajomości! To dopiero początek naszej wspólnej podróży, a już tyle się dzieje!

Dzień 2 – SOBOTA – 05.07.2025

Warszawa - Wrocław - Oleśnica
Sobota upłynęła pod znakiem podróży, pięknych widoków i zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast Polski – Wrocławia!
Po przyjeździe do Wrocławia czekał na nas pyszny obiad i spotkanie z przewodnikami miejskimi. Zwiedzanie rozpoczęło się w podziale na dwie grupy i objęło najpiękniejsze zakątki miasta: Ostrów Tumski z katedrą św. Jana Chrzciciela, most Tumski i Wyspę Piasek, urokliwe Stare Miasto z Rynkiem i Ratuszem, kościół św. Elżbiety, kaplicę bł. Czesława, legendarny szlak wrocławskich krasnali, Kamienicę Jasia i Małgosi oraz artystyczną ulicę Jatki.
Na zakończenie dnia udaliśmy się do Oleśnicy pod Wrocławiem, gdzie czekała na nas kolacja i zasłużony odpoczynek po intensywnym dniu. To był dzień pełen historii, zachwytów i nowych odkryć – a to dopiero drugi dzień!

Dzień 3 – NIEDZIELA – 06.07.2025

Dalsze zwiedzanie Wrocławia w programie: Panorama Racławicka, panorama Hali Stulecia oraz pergoli wraz z fontanną multimedialną.
Przejazd do Barda Śląskiego – zwiedzanie Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, spacer po miasteczku. Dla chętnych wieczorna Msza Święta. Przejazd do Bystrzycy Kłodzkiej.

Dzień 4 – PONIEDZIAŁEK – 07.07.2025

Wyjazd na całodniową wycieczkę po Kotlinie Kłodzkiej. Wycieczka piesza na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych - wejście pod opieką przewodników górskich na Szczeliniec Wielki oraz malownicza panorama okolicy. Następnie zejście labiryntem skalnym przez takie formacje jak ,,Wielbłąd, Kwoka, Piekiełko”. Ponadto: Kudowa Zdrój - spacer po uzdrowisku wraz z degustacją wód mineralnych, Polanica Zdrój, czas na rekreację na zjeżdżalni grawitacyjnej „Góralka”, powrót do hotelu. Kolacja – ognisko













KALENDARIUM XVI EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”
















  05.10.2024 r.
Inauguracja XVI edycji Konkursu w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Hadze

  02.01.2025 r.
Rozpoczęcie przyjmowania prac konkursowych.

  16.03.2025 r.
Końcowy termin przesyłania prac konkursowych

  11.04.2025 – 13.04.2025 r.
Obrady Jury w Warszawie

  30.04.2025 r.
Ogłoszenie wyników Konkursu (wyłącznie na stronie www.bycpolakiem.pl)

  04.07.2025 – 09.07.2025 r.
Wycieczka po Polsce Laureatów i Wyróżnionych

  10.07.2025 r., godz. 14.00
Gala XVI edycji Konkursu w Zamku Królewskim w Warszawie

  03.10.2025 – 05.10.2025 r.
Inauguracja XVII edycji Konkursu w Brukseli, Belgia






Konkurs organizuje Fundacja "Świat na Tak"
we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".







PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA