"Być Polakiem" - XII EDYCJA KONKURSU 2021

Celem konkursu "Być Polakiem" jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli "ambasadora polskości" w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.


XII GALA KONKURSU "BYĆ POLAKIEM"

Na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Wielkiej odbyła się XII gala konkursu "Być Polakiem". W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę.

Galę swoją obecnością zaszczycilim.in. Marszalek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy Z Polonia i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - współorganizatora konkursu - Dariusz Piotr Bonisławski w wystąpieniu do młodych uczestników przypomniał, że "Być Polakiem - jak uczy historia - nie zawsze było łatwo, czy to ze względu na nasze położenie geograficzne czy okoliczności niezależne od woli narodu. Na przestrzeni dziejów wielu z nas było zmuszonych do wyjazdu lub emigrowało w poszukiwaniu lepszego życia, możliwości rozwoju. I nie były to decyzje łatwe. W efekcie ponad 20 milionów rodaków znajduje się poza granicami ojczyzny. To z nich wywodzą się uczestnicy konkursu. On zaś uświadamia nam, że być Polakiem, to być przepełnionym dumą z korzeni - historii, kultury, tradycji, wiary. Za takie świadectwo w imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" bardzo Wam dziękuję i jednocześnie deklaruję, że wspólnie z najważniejszymi urzędami włączającymi się w misję krzewienia i podtrzymania polskości będziemy wspierać wasze wysiłki spłacając dług jaki mamy wobec wszystkich, którzy pomimo, że wyjechali, nadal czują się Polakami i kultywują na obczyźnie polską tożsamość. Wszystkim nagrodzonym z serca gratuluję oraz życzę wspaniałego, ciekawego wakacyjnego pobytu w Polsce, o którą tak pięknie opisywaliście w swoich pracach."

Opróćz dyplomów, nagród każdy z uczestników otrzymał w prezencie polską flagę, która przypominać ma o ojczyźnie i dumnie powiewać w miejscu zamieszkania świadcząc o pochodzeniu jej właściciela.

W części artystycznej w patriotycznym repertuarze wystąpił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.



Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Wyniki konkursu można poznać na dedykowanej mu stronie internetowej: https://bycpolakiem.pl/.


ZAPROSZENIE DO UCZESTNICTWA W KONKURSIE


Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
już po raz dwunasty zapraszamy do udziału w konkursie „Być Polakiem”. Obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości.

Pandemia zamyka nas w domach i skazuje na odosobnienie. Ten stan ma także zalety. Więcej przebywamy razem. W wolnych chwilach możemy więc porozmawiać o sprawach zwykle odkładanych na później. To dobry czas, by w gronie rodziny podyskutować, co to takiego jest tożsamość człowieka ? Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać ?

Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.

Zapraszamy więc dzieci, młodzież i nauczycieli żyjących poza granicami Polski w tę podróż w czasie i w przestrzeni. Wspomnienia rodzinne, przyzwyczajenia Polaków i ich zachowania, pojmowanie polskości w wymiarze społecznym i narodowym, problemy gramatyki polskiej to obszary tematyczne tegorocznej edycji Konkursu.



KALENDARIUM XII EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM” – 2021 r.


24.10.2020 Inauguracja XII edycji Konkursu w Instytucie Polskim w Sofii.
18.04.2021 Termin nadsyłania prac konkursowych.
14.05.2021 -16.05.2021 Obrady Jury Konkursu w Warszawie.
15.06.2021 Ogłoszenie wyników XII edycji Konkursu (na Facebooku i stronie Konkursu: www.bycpolakiem.pl)
wraz z informacją, czy ze względu na sytuację epidemiologiczną możliwa będzie wycieczka Laureatów i Wyróżnionych po Polsce. Jeśli tak, zapraszamy 27.07.2021 do Warszawy. Jeśli nie – zapraszamy 01.08.2021 r.
01.08.2021 Udział Laureatów i Wyróżnionych w obchodach 77 rocznic Powstania Warszawskiego.
02.08.2021 Krótka wycieczka w okolicach Warszawy
03.08.2021 godz. 14.00 Gala XII edycji Konkursu, Zamek Królewski w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.
04.08.2021 Wyjazdy Laureatów i Wyróżnionych z Warszawy

Zapraszamy! WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.BYCPOLAKIEM.PL


Konkurs organizuje Fundacja "Świat na Tak"
we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska".







PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA