ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - NASZA HISTORIA

WłAdysław Łukasiuk ps. "Młot"



W projekcie zaplanowane były różne formy prezentowania sylwetek Żołnierzy Niezłomnych i ich trudnej historii, były wyjazdy edukacyjne, rajdy oraz filmy. Młodzież skupiona wokół Klubu Studenta Polonijnego w Warszawie zaproponowała przybliżenie swoim rówieśnikom sylwetki Władysława Łukasiuka pseudonim „Młot” właśnie w formie filmu. Jest to kolejna postać Żołnierza Niezłomnego, o którym nie znaleziono zbyt wielu informacji, a te które były nie dawały pełnego obrazu gdzie walczył i jak zginął.

Młodzież długo szukała materiałów oraz miejsc, które warto pokazać i kiedy powstał pierwszy scenariusz pojawiały się ograniczenia w realizacji projektu, ogłoszono stan wyjątkowy na terenie tej części województwa podlaskiego oraz ograniczenia w przemieszaniu się z powodu pandemii. Przeszkody te nie przeszkodziły jednak w dokończeniu pracy, nawiązano współpracę z Zespołem Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku oraz ekspertami Archiwum Państwowego w Białymstoku, zebrano niezwykle interesujące materiały, wspólnie przygotowano scenariusz wyjazdu śladami walki i miejsca pochówku Władysława Łukasiuka, co stało się kanwą niezwykle interesującego filmu, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.



FILM ZREALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU" ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - NASZA HISTORIA"



Postacie historyczne


Władysław Łukasiuk
"Młot"

HISTORIA NIEZŁOMNYCH

WIĘCEJ

Kpt. Władysław Łukasiuk "Młot"

Kpt. Władysław Łukasiuk "Młot" urodził się 16 lutego 1906 r. we wsi Tokary pow. Siedlce w rodzinie chłopskiej, jako najstarszy z czworga dzieci Marcina i Marianny (z domu Swentkowskiej). Mimo, iż jego rodzice byli ludźmi prostymi, zadbali o wykształcenie pierworodnego syna. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Tokarach kształcił się w gimnazjum im. J. Kraszewskiego w Drohiczynie, a po krótkiej przerwie w 1923 r. spowodowanej trudną sytuacją rodzinną, ponownie podjął naukę w prywatnym gimnazjum w Sokołowie Podlaskim (ukończył 6 klas gimnazjum). Po zakończeniu edukacji pracował jako pisarz - buchalter w tartaku w Korczewie pow. Siedlce. Nie uchylał się również od pracy społecznej i około 1927 r. został prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w swej rodzinnej wsi. W 1929 r. W. Łukasiuk został powołany do wojska. Służbę odbywał w 3 pułku strzelców konnych w Wołkowysku. Wykształcenie, dobra kondycja fizyczna i predyspozycje psychiczne stwarzały mu możliwość podoficerskiej kariery wojskowej, bardzo atrakcyjnej dla młodego chłopaka ze wsi. Niestety, podczas ujeżdżania konia na placu koszarowym uległ wypadkowi, doznając poważnych obrażeń głowy i złamania w kolanie lewej nogi.

BIOGRAM NIEZŁOMNEGO


























REALIZACJA PROJEKTU




PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ




PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




OPRACOWANIE MERYTORYCZNE I GRAFICZNE PORTALU - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.




25630

facebook