ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - NASZA HISTORIA

Polska młodzież poszła śladami "Ognia"



Polska młodzież zamieszkała w krajach byłego Związku Radzieckiego (Białoruś i Ukraina) oraz w Republice Czeskiej, a studiująca obecnie w Polsce, wraz z grupą polskich studentów z kraju, miała w ubiegły weekend możliwość poznać skomplikowaną historię Żołnierzy Wyklętych, a konkretnie majora Józefa Kurasia „Ognia”, dowódcy zgrupowania partyzanckiego walczącego z komunistami w latach 1945-1947 na Podhalu – w okolicach Zakopanego.

Najpierw historia

Wyjazd zorganizowany przez Kluby Studenta Polonijnego działające przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” rozpoczęło w piątek 24 września zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, a następnie w Domu Polonii znajdującym się przy krakowskim Rynku, uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawego, ilustrowanego slajdami, wykładu dra Dawida Golika z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład ten poświęcony był tragicznej historii Żołnierzy Wyklętych walczących po II wojnie światowej z bronią w ręce przeciw narzuconej Polsce władzy komunistycznej. Czołową postacią tego ruchu oporu w Małopolsce był major Józef Kuraś pseudonim „Ogień”, którego trudną historię dr Golik przedstawił w sposób rzetelny i bardzo interesujący.

Miejsca pamięci

Tego samego dnia grupa przejechała z Krakowa do Poronina, gdzie zakwaterowana została w pensjonacie „Orle Gniazdo” u państwa Marii i Józefa Galiców. Następnego dnia, tj. w sobotę, cała grupa dotarła przed południem do Zakopanego, gdzie ruszyła „Szlakiem Ognia”. Polska młodzież odwiedziła m.in. Pomnik Józefa „Ognia” Kurasia znajdujący się w centrum Zakopanego, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie znajdują się m.in. groby żołnierzy AK i formacji poakowskich, a wśród nich grób słynnego kuriera tatrzańskiego – Stanisława Marusarza. Później grupa wjechała kolejką na Gubałówkę z której roztacza się piękna panorama Zakopanego i polskich Tatr. Wieczorem, ponownie w „Orlim Gnieździe” odbyła się projekcja filmów dokumentujących historię Zgrupowania „Ognia”.

W niedzielę, już w drodze powrotnej do Krakowa, uczestnicy mieli okazję zobaczyć jeszcze panoramę Gorców, z najważniejszym w tym paśmie szczytem Turbacza, na którego zboczach stoczyło swą ostatnią walkę Zgrupowanie „Ognia”. Po powrocie do Krakowa grupa została rozwiązana i uczestnicy mieszkający w innych miasta udali się w drogę do domów. Opiekunami i koordynatorami wyjazdu byli prof. Tomasz Głowiński, dr Dariusz Przybytek i dr Bartosz Kruk (pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego i wrocławskiego oddziału IPN).





Józef Kuraś
"Ogień"

HISTORIA NIEZŁOMNYCH

WIĘCEJ

Mjr Józef Kuraś „Ogień”

Józef Kuraś urodził się w Waksmundzie k. Nowego Targu 23 października 1915 roku. Był najmłodszym synem Józefa i Antoniny z d. Ligęza. Miał braci Władysława, Wojciecha, Jana i Michała oraz młodszą siostrę Marię. W latach 1921 – 1926 chodził do szkoły w Waksmundzie, a w latach 1928 – 1933 do gimnazjum w Nowym Targu. W 1936 r. został powołany do wojska. Służbę odbył w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich (2 PSP) w Sanoku, a następnie skierowany został do szkoły podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w Głębokiem, gdzie po jej ukończeniu awansowano go do stopnia kaprala. Po kursie pełnił służbę w Słobodce koło Wilna. Po powrocie z wojska, Kuraś ponownie zajął się pracą na roli i włączył się w nurt polityki ludowej. Pragnął w ten sposób kroczyć śladami ojca Józefa, który w 1923 roku zorganizował koło PSL „Piast”, które w połowie lat 30 – tych jako koło SL liczące około 50 członków, w powiecie zajmowało trzecie miejsce po Nowym Targu i Maruszynie...

BIOGRAM NIEZŁOMNEGO


























REALIZACJA PROJEKTU




PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ




PATRONAT MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




OPRACOWANIE MERYTORYCZNE I GRAFICZNE PORTALU - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

Kopiowanie całości lub części zabronione. Materiał chroniony prawem autorskim.




26256

facebook