„Polska pod żaglami”
SZKOLENIE ŻEGLARSKIE DLA MŁODZIEŻY POLONIJNEJ

Gdynia, 14-22 sierpnia 2022 r.


Nasza zagadka: Gdzie rodzą się przyszłe wilki morskie?... My to już wiemy! Na szkoleniu żeglarskim dla dzieci i młodzieży "Polska pod Żaglami" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Gdyni w dniach 14-22 sierpnia br. Za nami pierwszy dzień zajęć, rozpoczynając od nieodzownej sznurkologii czyli nauki węzłów, przez pływanie na jachtach aż do nauki nawigacji. Warto bowiem wiedzieć, gdzie się płynie i czy dotarło się do zamierzonego celu. Meldujemy ponadto, że pogoda znakomita, zapał wielki i nadzieja, że wszystko zakończy pozytywnym egzaminem na patent żeglarza jachtowego.

– Jest to obóz żeglarski dla dzieci i młodzieży polonijnej z Belgii, Białorusi, Czech, Litwy, Turcji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii – wyjaśnia Dariusz Sapiejka z Akademii Marynarki Wojennej, partnera projektu – W zajęciach uczestniczy 32 młodych ludzi. Jego efektem ma być zdobycie certyfikatu ukończenia szkolenia lub patentu żeglarskiego.

A jaka jest motywacja uczestników?

Chciałam spróbować czegoś nowego, znaleźć hobby, więc postanowiłam przyjechać – tłumaczy 18-letnia Krystyna Borska z Czech. – Wcześniej nigdy nie miałam okazji żeglować. Kiedy po raz pierwszy usiadłam w łódce, bardzo się stresowałam, ale szybko mi się spodobało. Jestem pewna, że po zajęciach będę dalej żeglować.

Moja nauczycielka języka polskiego powiedział mi, że są organizowane takie zajęcia i postanowiłam się zgłosić – mówi 16-letnia Wiera Sobiejewa z Białorusi. – Nie mamy dostępu do morza, dlatego bardzo chciałam przyjechać do Gdyni i zobaczyć Bałtyk. Najbardziej podoba mi się pływanie na jachcie „Admirał Dickmann”, bo jest największy.

Obóz w Gdyni to jak wspomnieliśmy intensywne szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej - całe dnie pod żaglami, wspólna nauka z podstaw żeglarstwa przygotowująca do samodzielnego żeglowania oraz ciekawy program towarzyszący. Bo żeglarstwo to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. To pasja, która kształtuje charakter, uczy pokory i jednocześnie pozwala przeżyć prawdziwą przygodę.

Na potwierdzenie naszych słów wystarczy przywołać cieszące się wielkim powodzeniem Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pozwalające na profesjonalną rywalizację w organizowanych corocznie zawodach dla Polonii całego świata. Mamy nadzieję, że szkoląca się młodzież dołączy już w kolejnym sezonie do grona zawodników tej imprezy.

Wspólnota Polska zaproponowała, żeby zorganizować też szkolenia dla dorosłych osób, które również są zainteresowane – zdradza dalsze plany Dariusz Sapiejka. – Dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie zrobimy to wydarzenie i dla dzieci, i dla dorosłych.

Szkolenie będzie organizowane w każdym kolejnym roku i mogą do niego przystąpić osoby, które ukończyły 14 rok życia, wykazujące podstawową samodzielność. Nie jest wymagane posiadanie umiejętności żeglarskich, jednak wcześniejszy kontakt z żeglarstwem jest znacznym ułatwieniem. O kolejnych terminach będziemy informowali ze stosownym wyprzedzeniem.



Zdjęcia: © Dariusz Sapiejka. AMW


Pobyt młodych Polonusów w Polsce to jednak nie tylko zajęcia na wodzie, ale też atrakcje na lądzie. W niedzielę młodzież spotkała się z Andrzejem Piotrowskim – polskim żeglarzem z Chicago, który od lat pielęgnuje pamięć o Władysławie Wagnerze, pierwszym Polaku, który o opłynął świat jachtem.

Z kolei w poniedziałek zwiedziła Muzeum II Wojny Światowej, spotkała z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusławem Witkowskim oraz obejrzała gmach dawnego Gimnazjum Macierzy Szkolnej ze słynnym freskiem „Niebo polskie”.

Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej była bardzo ciekawa, ale najfajniejsze jest żeglowanie – opowiada 17-letni Tomasz Kokotek z Czech. – Nie mamy dostępu do morza, możemy pływać tylko po małych jeziorach, a bardzo chciałem spróbować na Bałtyku. I bardzo mi się podoba! Podobne odczucia ma 17-letni Piotr Łyczywek z Węgier – Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej bardzo mi się podobało



Zdjęcia: © Tadeusz Lademann. ZEGLARSKI.INFO

Smaczna integracja

Coś dla duszy, coś dla ciała. Wspólne grilowanie to okazja do spokojnych rozmów, lepsze poznanie się grupy czyli tak ważnej w żeglastwie forma integracji, a do tego jaka smaczna!.



Zdjęcia: © Dariusz Sapiejka. AMW

Certyfikaty szkoleniowe i patenty żeglarskie

Żeglarstwo jest bez wątpienia jedną z najciekawszych dyscyplin sportowych, jednak podobnie jak w każdym sporcie liczy się przygotowanie, umiejętności, trening, które najlepiej rozwijać pod fachowym okiem prawdziwych wilków morskich, co niejedno widzieli i przeżyli oraz na codzień mają doczynienia z tego typu szkoleniem. Mimo, że rejs żeglarski to niezapomniana przygoda i dobra zabawa, nie należy jednak przy tym zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Przed pierwszym wyjściem na wodę każdy powinien przejść szkolenie, podczas którego poznaje reguły obowiązujące na jachcie, uczy się poruszać bezpiecznie po pokładzie oraz poznaje zasady etykiety żeglarskiej. Dopiero wówczas można odcumować i wyjść w morze gdzie sternicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem młodych adeptów, ale również uczą ich podstaw żeglowania. Takie też założenia przyjęliśmy przy organizacji tego przedsięwzięcia, i...

I tak po ponad tygodniu dobiegło kończa szkolenie żeglarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim (PZŻ) - Miejskim Klubem Żeglarskim (MKŻ) Arka Gdynia i Akademią Marynarki Wojennej (AMW) -Klubem Sportowym Iskra przy AMW, z myślą o młodej Polonii. Kadra wywodząca się z tych środowisk gwarantowała absolutnie najwyższy poziom merytoryczny i doświadczenie, ale też pełne bezpieczeństwo dla uczestników kursu.

Co zyskała młodzież? Oprócz umiejętności niezbędnych do pływania, certyfikatów i patentów żeglarskich rozwój takich cech charakteru jak zaradność, pewność siebie, samodzielność ale też współpraca w grupie oraz umiejętność bezpiecznego obcowania z wodą. Jesteśmy przekonani, że to początek ich kariery na pokładach jachtó sportowych, na co liczymy w perspektywie corocznie rozgrywanych Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich rozgrywanych również - tak jak to szkolenie - w Gdyni pod egidą Polskiego Związku Olimpijskiego, wraz z PZŻ i AMW.

Na żagle nigdy nie jest za późno - ta myśl przyświeca nam przy planach organizacji w przyszłym roku podobnych szkoleń dla dorosłych - ale najlepiej zaczynać jak najwcześniej. 32 młodych ludzi z ośmiu europejskich państw właśnie tego dokonało.

Witamy uczestników szkolenia
w wielkiej polonijnej rodzinie żeglarzy!



Zdjęcia: © Dariusz Sapiejka. AMW


PROGRAM „POLSKA POD ŻAGLAMI”
SZKOLENIE ŻEGLARSKIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY POLONIJNEJ
GDYNIA, 14-22.08.2022 R.


Godziny przedpołudniowe

Przyjazd uczestników szkolenia

7:30 ŚNIADANIE
8:10 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:30-9:30 SZNURKOLOGIA (NAZEWNICTWO ELEMENTÓW NA JACHCIE, NAUKA WĘZŁÓW)
11:30-12:00 PRZERWA
12:00-15:00 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD NAWIGACJA I (G4,G5,G6)
15:00-16:00 PRZERWA OBIADOWA
16:00-18:30 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD NAWIGACJA I (G1,G2,G3)
19:00 KOLACJA
7:30 ŚNIADANIE
8:10 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:30-9:30 SZNURKOLOGIA (NAZEWNICTWO ELEMENTÓW NA JACHCIE, NAUKA WĘZŁÓW)
11:30-12:00 PRZERWA
12:00-15:00 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD LOCJA (G4,G5,G6)
15:00-16:00 PRZERWA OBIADOWA
16:00-18:30 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD MPDM (G4,G5,G6)
19:00 KOLACJA
7:30 ŚNIADANIE
8:10 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:30-11:30 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD MPDM (G1,G2,G3)
11:30-12:00 PRZERWA
12:00-15:00 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD RATOWNICTWO (G4,G5,G6)
15:00-16:00 PRZERWA OBIADOWA
16:00-18:30 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD RATOWNICTWO (G1,G2,G3)
19:00 KOLACJA
8:00 ŚNIADANIE
9:00 WYJAZD Z AMW DO GDAŃSKA
ZWIEDZANIE: MUZEUM i STARE MIASTO
14:30 POWRÓT
17:00 ZAJĘCIA NA HALI SPORTOWEJ
19:00 KOLACJA
7:30 ŚNIADANIE
8:10 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:30-11:30 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD METEOROLOGIA (G4,G5,G6)
11:30-12:00 PRZERWA
12:00-15:00 Grupa pierwsza PŁYWANIE (DICKMAN I DIFOUR 24)
Grupa druga WYKŁAD METEOROLOGIA (G1,G2,G3)
15:00-16:00 PRZERWA OBIADOWA
16:00-18:30 ODPOCZYNEK NA PLAŻY
19:00 KOLACJA
7:00 ŚNIADANIE
7:30 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:00-11:00 EGZAMIN PRÓBNY TEORETYCZNY DLA WSZYSTKICH
11:00-12:00 DOSZKOLENIE (zadawanie pytań)
12:00-15:00 EGZAMIN PAŃSTWOWY NA ŻJ
15:00-16:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW EGZAMINU
16:00-17:00 PRZERWA OBIADOWA
17:00-19:00 BASEN AMW GDYNIA
20:00 KOLACJA
7:30 ŚNIADANIE
8:10 WYJAZD Z OBIEKTÓW AMW DO PORTU
8:30-12:30 PRAKTYKA, MANEWROWANIE RIBEM
12:30-13:00 PRZERWA LUNCH
13:00-17:00 PRAKTYKA, MANEWROWANIE RIBEM
20:30 KOLACJA
7:30-8:00 ŚNIADANIE
do 12:00 WYJAZD UCZESTNIKÓW








POLSKA POD ŻAGLAMI
szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej










Obóz w Gdyni to intensywne szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej zakończone egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Całe dnie pod żaglami, wspólna nauka z podstaw żeglarstwa przygotowująca do samodzielnego żeglowania oraz ciekawy program towarzyszący. Żeglarstwo to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. To pasja, która kształtuje charakter, uczy pokory i jednocześnie pozwala przeżyć prawdziwą przygodę.

UCZESTNICY

Jedynym wymaganiem jest ukończenie 14. roku życia i podstawowa samodzielność. Nie jest wymagane posiadanie umiejętności żeglarskich, jednak wcześniejszy kontakt z żeglarstwem jest znacznym ułatwieniem. Każdy uczestnik powinien być zaopatrzony w odzież przeciwdeszczową i lekkie obuwie (zakrywające stopę), nakrycie głowy, odzież na przebranie w przypadku deszczowej pogody.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Komfortowe pokoje dwuosobowe, wyposażone w łazienkę w Dom Studencki nr 4 (budynek 300, Gdynia ul. Grudzińskiego).
Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja.

KADRA

Pedagogiczna i żeglarska Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni i klubu żeglarskiego MKŻ ARKA Gdynia.

JACHTY

Szkolenie odbywa się na jachtach DICKMAN i KLASY 2020 oraz łodzi motorowej typu RIB.
prowadzone jest przez egzaminatorów PZŻ (Polskiego Związku Żeglarskiego).

UDZIAŁ

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Organizator pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia, szkolenia, egzaminu oraz programu towarzyszącego.
Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu do Gdyni oraz muszą posiadać ubezpieczenie NNW.

Rekrutacja trwa do 1 sierpnia 2022 r.

Liczba miejsc ograniczona
O zakwalifikowaniu do udziału organizator poinformuje do 3 sierpnia

ZGŁOSZENIE NA SZKOLENIA

Zgłoszenia zawierające

  1. imię i nazwisko
  2. kraj zamieszkania
  3. numer telefonu
  4. email do kontaktu
  5. oraz datę urodzenia

należy przesyłać na adres sport@swp.org.pl






PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA

WSPÓŁPRACA MEDIALNA - ZEGLARSKI.INFO