Światowy festiwal
polonijnych zespołów folklorystycznych














STRONA GŁÓWNA     DZIEŃ 1     DZIEŃ 2     DZIEŃ 3     DZIEŃ 4     DZIEŃ 5     DZIEŃ 6






Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

12-18 lipca 2023 roku w Rzeszowie odbywał się
XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych


20 zespołów z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. Wielkie święto folkloru powraca na Podkarpacie, między innymi dzięki samorządowi województwa, który jest współorganizatorem tego wydarzenia. 14 lipca o godz. 15.00 na rzeszowski Rynku polonijnych gości witać będą polskie zespoły, a o godz. 17.00 ulicami: Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki w kierunku Rynku wyruszy barwny korowód zespołów uczestniczących w Festiwalu. Koncert Galowy Festiwalu odbędzie się 17 lipca 2023 r., godz. 19:00 w Hali Podpromie w Rzeszowie.




XIX Światowy Festiwal
Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
OBJĄŁ PATRONATEM HONOROWYM
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
ANDRZEJ DUDA





PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU

20 zespołów z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec powoli przybywa do Rzeszowa. Z tej okazji Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Połoniny" Politechniki Rzeszowskiej przygotowało powitalny koncert. Polonusi przyznają, że atmosfera podczas festiwalu jest niepowtarzalna, czuja się tu jak w domu, a samo wydarzenie jest potrzebne dla podtrzymywania polskiej kultury poza granicami Polski. Prezentujemy zespoły biorące udział w Festiwalu...

WIĘCEJ O PIERWSZYM DNIU FESTIWALU






DRUGI DZIEŃ FESTIWALU

Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Prezydentem Miasta Rzeszowa Konradem Fijołkiem, wieczór integracyjny dla członków zespołów, w tym spotkanie kierowników i choreografów zespołów z Dyrekcją Festiwalu. - Na nasze miasto patrzy w zasadzie cały świat, to niewątpliwie ogromna okazja zaprezentować naszą tradycję, folklor, taniec – zauważa Prezydent Rzeszowa. Faktycznie - zachęcamy do przeczytania relacji z festiwalowych spotkań.

WIĘCEJ O DRUGIM DNIU FESTIWALU






TRZECI DZIEŃ FESTIWALU

Barwny korowód z udziałem przedstawicieli Polonii z czterech kontynentów, ubranych w stroje ludowe, przeszedł rzeszowskimi ulicami od al. Lubomirskich, przez 3 Maja i ulicę Kościuszki, aż na Rynek, gdzie nastąpiła oficjalna inauguracja XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ŚFPZF). Zespoły oraz publiczność przywitali na scenie m.in.: pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Aleksander Bobko, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

WIĘCEJ O TRZECIM DNIU FESTIWALU






CZWARTY DZIEŃ FESTIWALU

Do tradycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych należą otwarte występy przed mieszkańcami Rzeszowa i okolicznych miescowości. Na scenie obok Ratusza, przy szczelnie wypełnionym widzami placu, w dwóch koncertach wystąpiło dziesięć zespołów. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności wynagrodziło wykonawcom upał jaki panował dzisiaj w Rzeszowie, a należy wiedzieć, że to nie jedyne, sobotnie występy. Zespoły odwiedziły również dając koncerty Stalową Wolę, Grodzisko Dolne, Markową, Lubaczów, Trzcianę, Urzejowice, Iwonicz Zdrój, Lubienię, Błażową i Trzebowniska. Cała rzeszowszczyzna mogła delektować się kunsztem wykonawców polonijnego festiwalu.

WIĘCEJ O CZWARTYM DNIU FESTIWALU






PIĄTY DZIEŃ FESTIWALU

Niedzielne popołudnie i wieczór - podobnie jak sobotnie - rzeszowski rynek wypełniły rzesze miłośników folkloru. i ipodobnie jak w sobotę temperatura powietrza, pełne słońce i żywiołowe występy zespołów sprawiły, że atmosfera koncertów była wyjątkowo gorąca. Przed południem zespoły biorące udział w Festiwalu odwiedziły z koncertami Stalową Wolę, Grodzisko Dolne, Markową, Basznie Dolną, Rudnę Wielką, Urzejowice, Iwonicz-Zdrój, Sołonkę, Łąkę i Błażową.

WIĘCEJ O PIĄTYM DNIU FESTIWALU






SZÓSTY DZIEŃ FESTIWALU

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska spotkała się przedstawicielami polonijnych grup artystycznych w Rzeszowie. Zaproszona została przez Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego. Podczas spotkania wręczono pamiątkowe statuetki. Specjalny podarunek odebrał Mariusz Grudzień, jako podziękowanie za całokształt pracy, po raz ostatni występujący w roli Dyrektora Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. O godz. 19.00 w rzeszowskiej Hali Podpromie rozpoczął się Koncert Galowy, zamykający tegoroczny Festiwal.

WIĘCEJ O SZÓSTYM DNIU FESTIWALU






XIX ŚWIATOWY FESTIWAL POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH W RZESZOWIE

Chociaż - chyba nie przesadzimy - festiwal żyje przez cały rok w sercach i duszach miłośników folkloru, to właśnie dzisiaj oficjalnie rozpoczął się pierwszy dzień jego XIX edycji. Do Rzeszowa przybywa z całego świata 20 zespołów z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. Tym samym wielkie święto folkloru powraca na Podkarpacie, dzięki staraniom Oddziału Rzeszowskiego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i wsparciu samorządu województwa, który jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Gdzie będzie można nas zobaczyć?

14 lipca o godz. 15.00 na rzeszowski Rynku polonijnych gości witać będą polskie zespoły, a o godz. 17.00 ulicami: Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki w kierunku Rynku wyruszy barwny korowód zespołów uczestniczących w Festiwalu. Koncert Galowy Festiwalu odbędzie się 17 lipca 2023 r., godz. 19:00 w Hali Podpromie w Rzeszowie. W imieniu organizatorów, czyli Rzeszowskiego Oddziały Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Zarządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Rzeszowa serdecznie zapraszamy na wydarzenia związane z Festiwalem.









ZESPOŁY NA FESTIWALU 2023







Zespoły biorące udział
w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
Rzeszów 2023


AUSTARALIA - Perth Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA
BRAZYLIA - Kurytyba Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus
KANADA - Edmonton Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ
KANADA - Calgary Zespół Pieśni i Tańca POLANIE
KANADA -Vancouver Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
LITWA - Troki Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE
MOŁDAWIA - Komrat Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA
NIEMCY - Hannower Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA T.z. w Hanowerze
REPUBLIKA CZESKA - Czeski Cieszyn Zespół Pieśni i Tańca OLZA
REPUBLIKA CZESKA - Sucha Górna Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE
UKRAINA - Kijów Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU
USA -Toledo ECHO Z POLSKI
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
USA - Chicago Zespół Pieśni i Tańca POLONIA
USA - Chicago Teatr Pieśni i Tańca WICI
USA -Chicago Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD - PRCUA/ZPRKA
USA - Detroit Zespół Folklorystyczny POLANIE
USA - Detroit Zespół WAWEL z Detroit
USA - Tucson Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK
WIELKA BRYTANIA - Londyn Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKA

PREZENTUJEMY ZESPOŁY BIORĄCE UDZIAŁ W FESTIWALU







SAMORZĄD WSPIERA FESTIWAL







Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera Festiwal

20 zespołów z 9 krajów weźmie udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. W środę 19 kwietnia 2023 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego podpisał porozumienie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Festiwal wraca na Podkarpacie po czteroletniej przerwie (w ubiegłym roku nie odbył się m.in. z powodu wojny na Ukrainie). W tym roku odbędzie się w dniach 12-18 lipca, nie tylko w Rzeszowie, ale również w innych miastach naszego regionu. Zainteresowane tym samorządy mogą zgłaszać się współorganizatora, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Wystąpią zespoły polonijne ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, a także z Mołdawii i Ukrainy.

- To bardzo istotne, charakterystyczne wydarzenie na Podkarpaciu – mówił podczas podpisania porozumienia ze stowarzyszeniem Wspólnota Polska marszałek województwa Władysław Ortyl. – To część naszego dziedzictwa kulturowego, dzięki któremu Podkarpacie staje się na ten czas stolicą Polonii – dodał, podkreślając intensywne związki regionu z Polonią.

Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” prof. Aleksander Bobko mówił, że polonijny festiwal to „czas integracji”. – To przedsięwzięcie łączące Polaków, przy którym współpracuje się ponad podziałami. (…) Ważne jest to, że zachowana zostanie ciągłość tej imprezy – podkreślał były senator.

Z kolei wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Mariusz Grudzień zaznaczył, że obok samorządu województwa i stowarzyszenia, w organizację XIX edycji festiwalu włączyła się również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. – Podczas festiwalu nasz region odwiedzi zarówno Polonia, jak i grupa ambasadorów, którzy zobaczą m.in. Muzeum Ulmów w Markowej - mówił Mariusz Grudzień, który zaapelował również do potencjalnych sponsorów o wsparcie tegorocznego festiwalu.

W imieniu samorządu województwa porozumienie podpisał marszałek Władysław Ortyl, zaś w imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”: prezes prof. Aleksander Bobko oraz wiceprezes Mariusz Grudzień


Zdjęcia: NOWINY24.pl


W 2019 roku podsumowaliśmy 50-lecie światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie, które stały się największą polonijną imprezą, prezentującą aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami kraju.

Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy. Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.

Zakładamy organizację festiwalu z mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników. Ostateczna jednak ich liczba i skład zależeć będą od liczby i kolejności nadesłanych zgłoszeń. Zastrzegamy sobie jednak wyłączne prawo kwalifikacji zespołów do udziału w festiwalu. Zastrzegamy sobie także możliwość zmiany z przyczyn od nas niezależnych – zasad organizacyjnych w trakcie przygotowań i organizacji imprezy.

Zapraszając polonijne zespoły do Rzeszowa, przedstawiamy jego założenia programowo-organizacyjne.


Mariusz Grudzień
Dyrektor Festiwalu
Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”







Organizacja festiwalu w 2023 roku







Założenia programowo-organizacyjne

1. Organizator

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Rzeszowski Oddział

2. Współorganizatorzy

Prezydent Miasta Rzeszowa
Marszałek Województwa Podkarpackiego

3. Program

12 lipca (środa)

- Przyjazdy zespołów
- Spotkanie  organizacyjne

13 lipca (czwartek)

- Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Prezydentem Miasta  Rzeszowa
- Wieczór integracyjny dla członków zespołów  (w tym spotkanie kierowników i choreografów zespołów z Dyrekcją Festiwalu)

14 lipca (piątek)

- Otwarcie Festiwalu

15 – 16 lipca (sobota - niedziela)
DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM 

W tym: -  sobota - Koncerty  festiwalowe w Rzeszowie (estrada w Rynku)
- Koncerty festiwalowe w miastach i gminach  Podkarpacia
-  niedziela      - Msza w intencji Polonii
- Koncerty festiwalowe w Rzeszowie  (estrada w Rynku)
- Koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia

17 lipca (poniedziałek)

- Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego
- Koncert galowy (w programie folklor polski oraz innych narodów)

18 lipca (wtorek)

- Zakończenie,  odjazdy zespołów

4. Adres Biura Organizacyjnego Festiwalu

Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
35-064 Rzeszów, Rynek 19
tel. +48 17 862-01-74
tel./fax  +48 17 862-14-51 
/XVIII  ŚFPZF – Biuro Organizacyjne/

www.wspolnota-polska.rzeszow.pl
e-mail:
  wspolnota@wspolnota-polska.rzeszow.pl
  mgrudzien@wspolnota-polska.rzeszow.pl  (dyrektor  festiwalu)
  gwalat@wspolnota-polska.rzeszow.pl  (sprawy  finansowe)
  j.chojecki@zpit.pw.edu.pl  (sprawy artystyczne)

5. Zakwaterowanie i wyżywienie w Rzeszowie:

Domy akademickie uczelni rzeszowskich

6.  Miejsce imprez festiwalowych:

Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie

7. Uczestnicy:

Polonijne zespoły pieśni i tańca, zgodnie z wymogami regulaminu

 8. Kryteria kwalifikacyjne zespołów do uczestnictwa w festiwalu:

  • Minimum 8 par tanecznych na scenie (nie dopuszcza się przebierania dziewcząt za chłopców).
  • Własny akompaniament (preferowane kapele, ewentualnie nagrania playback).
  • Wiek uczestników:  od 17 lat – ukończonych w roku festiwalowym.
  • Przesłanie do  28.02.2023 r. karty zgłoszenia wraz z nagraniem video jednej lub dwóch pozycji z proponowanego programu do Koncertu Galowego; pozycja z folkloru polskiego lub innych narodów. Pozycje na nagraniach na tym etapie mogą być dłuższe niż ustalony limit 5 minut, a także mogą być z próby. Obraz zarejestrowany w nagraniach nie może być starszy niż 3 miesiące. (rozdzielczość nagrań: Full HD). Dopuszcza się przesłanie nagrań drogą elektroniczną np. link do dropbox, google drive, youtube itp.  Zespoły nie spełniające kryteriów oraz zgłoszenia nadesłane po ustalonym terminie nie będą brane pod uwagę.
  • W związku z ograniczoną liczbą miejsc, troską o ostateczny wyraz artystyczny oraz bezpieczeństwo, organizatorzy zastrzegają sobie wyłączne prawo do kwalifikacji zespołów na festiwal na podstawie nadesłanych materiałów, a także własnej wiedzy o zespołach.
  • Zespoły zostaną poinformowane o zakwalifikowaniu do dnia 15.03.2023 r. .
  • Zespoły niezakwalifikowane na festiwal będą mogły przysłać nań swoich przedstawicieli w charakterze obserwatorów na warunkach obowiązujących zespoły.
  • Każdy zespół winien przygotować 30 minutowy program własny, który może być samodzielnie lub z innymi zespołami prezentowany na koncertach festiwalowych. Program dłuższy może być prezentowany na koncertach w terenie.
  • Karta zgłoszenia stanowi integralną część Założeń programowo-organizacyjnych

9. Zakwalifikowane na Festiwal zespoły winny przesłać:

w terminie do 5.maja:

  • historię zespołu oraz  2-3 zdjęcia całego  zespołu (o rozdzielczości min.300 dpi)
    Materiały prosimy nadsyłać drogą elektroniczną.

w terminie do 15 maja:

  • nagrania video z proponowanym, pełnym programem w tym wersje o limicie 5 minut do Koncertu Galowego,
  • nagrania audio, niezbędne do Koncertu Galowego i koncertów festiwalowych oraz grafikę do projekcji w czasie występu zespołu. Materiały te mogą zostać przesłane drogą elektroniczną lub pocztą zapisane na pendrive, DVD czy CD. Minimalna rozdzielczość nagrania; Full HD. Materiały audio i video muszą zawierać opis z dokładnym określeniem usytuowania poszczególnych pozycji repertuaru.
  • materiały graficzne, identyfikujące zespół, potrzebne do projekcji w czasie  koncertów, winne one mieć rozdzielczość co najmniej 1024 x 768 pikseli.

Nienadesłanie w terminie materiałów lub nadesłanie niezmontowanej ścieżki audio, czy złej jakości grafiki wykluczy użycie ich w koncertach.

10. Organizatorzy zapewniają:

  • zakwaterowanie,
  • całodzienne wyżywienie,
  • podstawową opiekę lekarską,
  • bezpłatny udział we wszystkich imprezach przewidzianych programem Festiwalu,
  • transport w czasie Festiwalu,
  • paliwo do autokarów własnych, którymi przyjeżdżają zespoły do Rzeszowa, od i do granicy polskiej oraz  na trasy wynikające z programu festiwalu,
  • odbiór z lotnisk i dworców, przejść granicznych zespołów, które zgłoszą taką potrzebę.
    Nie przewidujemy odbioru indywidualnych członków zespołów.

11. Ubezpieczenia, przepisy sanitarne

Uczestnicy festiwalu winni posiadać indywidualne ubezpieczenia od kosztów leczenia w Polsce oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),

W czasie pobytu w Polsce wszyscy uczestnicy zobowiązani będą do przestrzegania  aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

12. Opiekunowie zespołów

Zespołom uczestniczącym w Festiwalu na cały okres jego trwania przydzieleni zostaną piloci-opiekunowie.

13. Dodatkowe usługi

W ramach wnoszonych opłat nie przewiduje się zatrudniania dla zespołów choreografów, muzyków oraz opłacania sal na dodatkowe próby.

14. Wypożyczenie strojów

Istnieje możliwość, za dodatkową odpłatnością, wypożyczenia niezbędnych dla zespołów strojów –  po wcześniejszym zgłoszeniu organizatorom. Organizatorzy  nie  zapewniają sprzętu do odtwarzania nagrań w czasie prób własnych zespołów.

15. Ewentualne spotkania konsultacyjne

Organizatorzy mogą przygotować dla zespołów przed festiwalem - po wcześniejszym zgłoszeniu i wniesieniu przez nie pełnej odpłatności - spotkania konsultacyjne (warsztaty). Koszt zależy od ilości dni  i programu.

W czasie festiwalu nie przewiduje się indywidualnych konsultacji programowych, nie wynikających z programu Festiwalu.

16. Założenia programowe

  1. Zespoły uczestniczące w Festiwalu przyjeżdżają z gotowymi do  prezentacji programami i zobowiązane są do wystąpienia:
    - w koncertach festiwalowych - co najmniej 30 minut,
    - w Koncercie Galowym z co najmniej jedną pozycją do 5 minut.
    Decyzja jaką pozycję  zespół będzie mógł wykonać; z folklorem polskim, innych narodów czy obie pozycje, podjęta zostanie przez organizatorów.
    Sugerujemy, by zespoły nie mogące zaprezentować tańców ludowych innych narodów przygotowały pieśni ludowe z kraju zamieszkania.
    Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tych pozycji z pełnego repertuaru jaki zgłosi zespół i mogą to być inne pozycje niż te, które zespół zasugeruje w karcie zgłoszenia.
    W uroczystości otwarcia  festiwalu  jak i koncercie galowym planowana jest specjalna „Prezentacja narodowych”. Jest to wspólne wykonanie opracowanych przez reżysera Koncertu Galowego tych samych choreografii: Poloneza oraz Suity Krakowskiej z projektu „5 z narodowych” Narodowego Centrum Kultury. Każdy zespół który przygotuje  się do Prezentacji wystąpi wspólnie z innymi zespołami w Koncercie Galowym, a jego występ będzie poza limitem czasowym. Wybrane pary z tych zespołów wykonają te choreografie w trakcie uroczystości otwarcia Festiwalu na Rynku. Zasady udziału w prezentacji oraz linki do nagrań określone są poniżej.
    Jeżeli wśród propozycji do koncertów przeglądowych znajdą się ciekawe pozycje muzyczne czy wokalne (solowe lub grupowe), reżyser może poprosić o wykonanie ich także w koncercie galowym poza limitem czasowym.
  2. Przy konstrukcji programu do Koncertu Galowego należy uwzględnić usytuowanie sceny w centrum hali, z widownią dookoła niej.
  3. Każdy zespół niezależnie od własnego akompaniamentu winien dysponować nagraniami ścieżki dźwiękowej programów wybranych do koncertu galowego zgodnie z limitami czasów. Przekroczenie limitów spowoduje mechaniczne skrócenie muzyki.
  4. Zespoły nie mogą wspomagać się tancerzami, wokalistami i  muzykami  z Polski.
  5. W czasie trwania festiwalu zespoły mogą uczestniczyć jedynie w wycieczkach uwzględnionych w programie festiwalu.

17. Osoby towarzyszące, oferta turystyczna

Istnieje możliwość zorganizowania pobytu na Festiwalu dla dodatkowych osób towarzyszących oraz przygotowania oferty turystycznej dla grup zorganizowanych (min.10 osób), na odrębnych, ustalonych z organizatorem, zasadach.

18. Prezentacja Narodowych

  • W skład prezentacji wchodzą choreografie opisane w projekcie „5 z narodowych” Narodowego Centrum Kultury, tańców Poloneza i Suity Krakowskiej;
  • Każdy zespół na zasadzie dobrowolności może przygotować jeden lub dwa tańce z tych choreografii pokazując je wspólnie z innymi zespołami w czasie Koncertu Galowego. Dla  każdego z tych zespołów zostanie wydzielona przestrzeń na scenie i płycie hali do prezentacji danego tańca;
  • Choreografie te zespoły wykonają w kostiumach w jakich będą występowały ze swoim programem w Koncercie Galowym;
  • Z zespołów które przygotują te choreografie zostaną wybrane pary i wspólnie z innymi parami wykonają je w koncercie otwarcia na Rynku.
  • Każdy zespół występujący w Prezentacji Narodowych otrzyma ze strony Narodowego Centrum Kultury prawo do korzystania w przyszłości z choreografii i z profesjonalnego nagrania muzyki w wykonaniu orkiestry oraz pamiątki;
  • Zakłada się że w przypadku jeśli dwa lub więcej zespołów spotka się w przyszłości na   koncertach w swoich krajach, będzie mogło wspólnie wykonać te tańce;
  • Zespoły które przyjmą zaproszenie do udziału w prezentacji narodowych winni w karcie zgłoszenia złożyć deklaracje o udziale. Na podstawie deklaracji zostanie  określone które tańce  z prezentacji narodowych zespół ma przygotować i tą informację otrzyma zespół z potwierdzeniem o zakwalifikowaniu go na Festiwal. Nagrania video wybranych tańców zarejestrowane na próbach należy przesłać do 15 czerwca.

- Linki do nagrań video choreografii Poloneza i Suity Krakowskiej
https://www.youtube.com/playlist?list=PLKjKY86ZnTInETnHdbAP1cqVjdCCNLJ_A

dodatkowo pod linkiem
https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/5-z-narodowych/materialy-edukacyjne/krakowiak

w zakładkach Materiały audio, Materiały video, Materiały merytoryczne są zawarte pliki audio, video i instruktaż z opisem kroków figur i komponentów  wchodzących w skład suity krakowskie.

DO POBRANIA


XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2023
KARTA ZGŁOSZENIA











KILKA SŁÓW O FESTIWALU








Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969r.

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

Szczęśliwy przypadek

O jego zorganizowaniu zdecydował przypadek, do którego nawiązuje jedna z pieśni śpiewanych w czasie imprezy przez uczestników festiwalu „Trochę z przypadku”. Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodził się pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów.



W pierwszym festiwalu, który odbył się dwa lata później, uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Pozwoliło to nazwać imprezę światową. Jej głównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir Radłowski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Czesław Świątoniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż. Trwał aż trzy tygodnie a koncerty odbywały się między innymi na scenie teatru im. Wandy Siemaszkowej. O festiwalu dużo pisała ówczesna prasa. Do dziś zachowały się artykuły, w których podkreślano znaczenie takiego związku Polonii z macierzą i fotograficzna dokumentacja kolejnych prób i koncertów.

Festiwal zyskał aprobatę szczególnie starszego pokolenia emigrantów, według których impreza stała się elementem motywującym młodzież polonijną do przejmowania narodowych i ludowych tradycji. Prezentowanie na obczyźnie polskiego folkloru pozwalało również przełamywać bariery związane z nieznajomością języka. Mieszkańcom krajów osiedlenia spodobał się polski folklor, bogate i ciekawe zwyczaje, żywiołowa muzyka i tańce, bogate stroje.

Następne festiwale nabierały rozmachu, a ich rozwojowi sprzyjał brak konkurencyjnych imprez polonijnych, które umożliwiałyby zaprezentowanie własnych sukcesów i porównanie umiejętności. W drugim spotkaniu Polonii z zagranicy uczestniczyło już dziesięć zespołów więcej, a w następnym liczba wzrosła do 27 grup. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników ciągle rosła, i na VII festiwalu osiągnęła szczyt - do Rzeszowa przyjechało 46 grup, wszystkie jednak z zachodniej Europy i zza oceanu.

Przełomowym stał się VIII festiwal w 1989 roku. Na 20-lecie imprezy po raz pierwszy przyjechali Polonusi z terenów b. ZSRR - z Litwy. W następnym festiwalu Polonię zza wschodniej granicy reprezentowało już sześć grup - z Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy.



Festiwal inspiruje

Impreza stała się też dla zespołów polonijnych inspiracją do podejmowania innych, wspólnych działań, m.in. łączenia się w stowarzyszenia, jak np. powołane w trakcie rzeszowskich festiwali: Światowa Rada Polonijnych Zespołów Folklorystycznych i Stowarzyszenie Polskich Tańców Ludowych w Ameryce Północnej – zrzeszające po kilkadziesiąt zespołów. Podobną inspirację miały też festiwale zespołów polonijnych w Anglii, Brazylii, Francji, Kanadzie, na Litwie, w Rosji, Szwecji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i USA.

Festiwale spełniają również funkcję edukacyjną, wynikającą z zapotrzebowania zespołów, które - przy okazji pobytu na tej imprezie – otrzymywały pomoc metodyczną zawodowych choreografów i muzyków oraz porady etnografów dotyczące kostiumów, repertuaru. W związku z tym narodziły się różnego rodzaju szkolenia polonijnych animatorów kultury, takie jak kursy i warsztaty, i coroczne szkolenia. Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiło, że w 1992 r. wyłączono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrębny festiwal w Iwoniczu-Zdroju.







ORGANIZACJA FESTIWALU













ORGANIZATOR

Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”





PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023




PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA