Poniżej prezentujemy nadesłane prace. Pisownia i zdjęcia w wersji oryginalnej. Kolejność zgodnie z nadsyłaniem.
PRACE NA PROFILACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH FACEBOOK BĘDA SIĘ UKAZYWAŁY PRZEZ KOLEJNE DNI.
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH NIE JESTEŚMY W STANIE UDOSTĘPIĆ WSZYSTKICH JEDNOCZEŚNIE
Polska szkola imienia Mikołaja Reja w Londynie
Sobotnia Szkoła Języka Polskiego przy Parafii św Marcina w Siemianówce
Szkoła średni 59 Mińsk
6 lat, Carrickfergus
uczniowie klasy 4
Ufa
Zespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan (kierownik - Paweł Krasilnikow) z Rosji prezentuje jedną z piękniejszych piosenek ludowych. Prosimy zwrócić uwagę na wyjątkowej urody stroje i instrument. To lira korbowa.
Regionalna Organizacja Społeczna "Centrum Kultury i Oświaty Polskiej Republiki Baszkortostan"
Niedzielna Polska Szkoła Narodowa im. A.Pieńkiewicza w Ufie
Lira korbowa. Ma gruszkowaty kształt i 6-8 strun, a sam korpus zakończony jest u dołu korbą. I choć w innych instrumentach na strunach gra się za pomocą smyczka, tutaj jego rolę spełnia pocierająca struny krawędź drewnianego koła obracanego za pomocą uchwytu zamocowanego na końcu instrumentu. To jest właśnie korba, którą muzyk kręci, trzymając instrument na kolanach.
W okresie renesansu lira korbowa była bardzo popularna i przybierała rozmaite kształty. Później, za panowania króla Ludwika XIV bardzo modna była jej odmiana nazywa vielle à roue („kołowe skrzypce”). Ale jednocześnie lira korbowa traciła na znaczeniu w kręgu wyższych klas społecznych i zyskiwała je w niższych, stając się popularnym instrumentem ludowym. Szczególnie w krajach słowiańskich, a także w Niemczech i na Węgrzech, gdzie rozwinęło się wiele jej odmian i gdzie do XX wieku instrument ten chętnie wykorzystywali ludowi i uliczni muzykanci.
Ufa
"Góralu, czy ci nie żal" zawsze porusza serca Polaków.
Nie inaczej jest kiedy słuchamy krystalicznych głosów naszych Rodaków z Rosji.
Zespół Polskiej Piosenki "Zielony Gaj" Republiki Baszkortostan (kierownik - Paweł Krasilnikow) zapada w pamięć...
Regionalna Organizacja Społeczna "Centrum Kultury i Oświaty Polskiej Republiki Baszkortostan"
Niedzielna Polska Szkoła Narodowa im. A.Pieńkiewicza w Ufie
Polska szkoła sobotnio-niedzielna im. I.J. Paderewskiego
Ta rezolutna dziewczynka to 13-letnia Anitka Cyporenko. Jest uczennicą Polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Zaśpiewa pieśń, która odegrała wielką rolę wychowawczą w czasach niewoli, okupacji i zniewolenia komunistycznego. Posłuchajmy ....
Aurea
Paula Florek ma 22 lata, mieszka w Aurea, brazylijskim mieście w stanie Rio Grande do Sul. Aurea powstała w 1906 r., niedaleko Kurytyby, w wyniku napływu polskich imigrantów. Polacy do dziś stanowią ok. 90 proc. ludności miasta.
W 1997 r. Aurea przyjęła uchwałą oficjalny tytuł "polskiej stolicy w Brazylii". W mieście wciąż zachowała się żywa pamięć o polskich korzeniach, a jego mieszkańcy od pokoleń podtrzymują język oraz tradycje swoich dziadów i pradziadów.
Paula uczy się na warsztatach języka polskiego a dla Państwa recytuje patriotyczny wiersz pt.: "Polska".
Film przesłała Miriam Aparecida Banaszewski, nauczycielka j. polskiego.
Majowe pozdrowienia dla wszystkich Polaków od uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville, Australia; Polish Saturday School, Rowville
Pani Ołha Wychor mieszka na Ukrainie, w Kijowie. Jest członkinią organizacji społecznej Polaków "Wspólna Przestrzeń Polskości".
Jej wyjątkowo słodkie skojarzenia z Polską popieramy w całej rozciągłości!
Moskwa
Pani Anna Orłowa mieszka w stolicy Rosji Moskwie i ma polskie korzenie.
Przygotowała dla Państwa wyjątkowy prezent! Mając w sercu Polskę wykonała tradycyjną rosyjską lalkę ludową, która nazywa się motanka 'мотанка'. Jak sama podkreśla: "natchnieniem dla mnie był obraz Polski. Postarałam się zrobić lalkę w krakowskim stroju ludowym na ile to było możliwe".
Lalki-motanki w starej tradycji słowiańskiej, robione własnoręcznie (bez użycia igły) przez kobiety i dzieci, miały za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia. Motankom przypisywano niezwykle magiczną moc – pomocy ludziom, ochrony najbliższych i domostwa, dodatkowo Słowianie byli przekonani, że spełniają najskrytsze pragnienia.
Z najlepszymi życzeniami, polska lalka-motanka od p. Anny Orłowej!
Stryj
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchodzonego drugiego maja - Dnia Polonii i Polaków za granicą, część młodzieży zrzeszonej przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju przygotowała krótki filmik.
Drugi rok już trwa pandemia koronawirusa i z tego powodu nie możemy organizować tradycyjnej Majówki w Stryju, dlatego część młodzieży, która należy do grupy teatralnej „Stryjanie” przy TKPZL w Stryju postanowiła odznaczyć święto przez nagrywanie pieśni oraz wierszy patriotycznych. Cieszymy się że przez młodzież możemy przekazywać polską historię, tradycję, patriotyzm następnym pokoleniom.
To jest nasze drugie doświadczenie pracy z nagrywaniem filmiku przez komórkę, dlatego prosimy nie sądzić, lecz zjednoczyć się na świętowaniu 230. rocznicy obchodów Konstytucji 3 Maja - Wielkiego Święta dla każdego Polaka.
W nagrywaniu filmiku wzięli udział: pomysłodawca oraz organizator – Alona Marszuk, nauka śpiewu – Tatiana Tatarinowa, młodzież – Alina Ageljarowa, Natala Nykołyszyn, Olesja Ilkiw, Jura Szaban, Daniel Hryńkiewicz, Piotr Mazur, Włodzimierz Mazur.
Więcej #PAI http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php
Zespół Folklorystyczny AURESOVIA i członkini BRASPOL
Nicolas Omizollo Mestura ma 12 lat i jest tancerzem w Polonijnym Zespole Folklorystycznym Auresovia, członkiem BRASPOL-u i uczniem szkoły języka polskiego w Aurea. Nicolas piękną polszczyzną opowie Państwu o kraju swoich przodków.
Zespół Folklorystyczny AURESOVIA i członkini BRASPOL
Pani Angela Maria Stempkowski Olczevski urodziła się i mieszka w Brazylii, należy do Zespołu Folklorystycznego AURESOVIA i BRASPOL-u, największej Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą opowie Państwu czym dla Niej jest Polska:
Polska to dla mnie ziemia moich przodków, którzy opuścili ją, aby spróbować nowego życia dla swoich rodzin. Jestem dumna z tej odwagi.
Polska to dla mnie kultura, sztuka, folklor i religijność. To jest to, co moi potomkowie zostawili w spadku.
Nasza historia jest największym dziedzictwem, a nasza kultura największym bogactwem.
Patryk Łastowski (12 lat) przygotował dla Państwa film z ważnego dla Polaków miejsca – Zułowa – to tutaj, 60 km od Wilna, urodził się marszałek Józef Piłsudski. W tym symbolicznym miejscu powstała Aleja Pamięci Narodowej.
Z inicjatywy ZPL posadzono już kilkadziesiąt dębów, które upamiętniają m.in. obrońców Westerplatte, uczestników Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, a także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Są dęby poświęcone św. Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego AK generałowi Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. "Wilk" oraz Andrzejowi Stelmachowskiemu, byłemu marszałkowi Senatu i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Ośrodek Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu
Gródek Jagielloński
Narodowe święto z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja obchodziliśmy w naszej szkółce przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Władysława Jagiełły w Gródku Jagiellońskim. Uroczysty nastrój podkreślały dekoracje sali w biało-czerwonych kolorach.
Uczniowie z nauczycielką języka polskiego panią Julią Witkową przygotowali tematyczną Akademię. Pięknie recytowali fragmenty poezji oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Dowiedzieliśmy się również, czym jest konstytucja i dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 Maja ma tak istotne znaczenie dla polskiej i europejskiej demokracji. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko”.
Pani Prezes Towarzystwa Mariana Koć przygotowała dla wszystkich uczestników świąteczny poczęstunek.