2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursów
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”
"POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024: WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE"
"POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – MEDIA I STRUKTURY"





POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 Związek Polaków w Rumunii - Prezentacja dokonań bukowińskich zespołów polonijnych na arenach 35. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”

W ramach zadania zrealizowane zostaną dwa działania: 1. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania" to kolorowe święto, którego cele i formuła kształtowały się na początku lat 90. XX wieku. Festiwal był systematycznie uzupełniany o nowe elementy. To międzynarodowe, barwne święto "ponad granicami" wpisuje się w założenia i cele programowe Związku Polaków w Rumunii tj. popularyzacja i ochrona wartości, które mają wpływ na utrwalanie tożsamości narodowych, umacnianie tradycji i więzi międzyludzkich.

Festiwal jest świętem folkloru i ludzi propagujących dialog międzykulturowy, szacunek do drugiego człowieka, dziedzictwa kulturowego. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania" nie jest konkursem. Grupy artystyczne biorące udział w festiwalu są pod wieloma względami odmienne, reprezentując różne "przestrzenie" kulturowe. Międzynarodowy festiwal folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania" w latach 1990-1998 odbywał się w Polsce (Jastrowie, Piła). Projekt zakłada udział dwóch zespołów polonijnych z Rumunii w 35. edycji festiwalu w 2024 r., prezentującego i promującego tradycyjne kultury wspólnot etnicznych Bukowiny. 35. edycja festiwalu w 2024 r. Działania dofinansowywane w ramach niniejszego zadania realizowane będą w Polsce, a polegać będą na udziale zespołów polonijnych z Rumunii w polskich edycjach festiwalu: zespół Sołonczanka” z Nowego Sołońca wystąpi w Jastrowiu i Pile oraz w poprzedzającym je pobycie w środowisku Bukowińczyków z Polski połączonym z warsztatami i wspólnymi koncertami z zespołem „Dolina Nowego Sołońca” ze Złotnika; - „Mała Pojana” z Pojany Mikuli wystąpi w Jastrowiu oraz w poprzedzającym je pobycie w środowisku Bukowińczyków z Polski połączonym z warsztatami i wspólnymi koncertami z zespołem „Pojana” z Piławy Dolnej.

Związek Polaków w Rumunii organizuje co roku tradycyjne obchody Narodowego Święta Niepodległości na Bukowinie, w regionie zwarcie zamieszkałym przez polską mniejszość. Odbywają się w Domach Polskich w jednej z miejscowości zamieszkałej na Bukowinie przez Polaków. Rozpoczyna je Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej następuje spotkanie z okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu polonijnych zespołów ludowych i dzieci i młodzieży uczącej się języka polskiego. Udział w obchodach biorą przedstawiciele wszystkich środowisk polonijnych mieszkających w Rumunii, filii Związku Polaków w Rumunii, a także zaproszeni goście, np. władze lokalne i wojewódzkie, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej. W ramach zadania (Działanie 3) promowana będzie również jego realizacja wraz z podaniem źródła finansowania na stronach internetowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Polonijnej Agencji Informacyjnej.


KWOTA DOTACJI W 2024 ROKU 200 000,00 PLN
WARTOŚĆ CAŁKOWITA PROJEKTU 211 000,00 PLN
PODPISANIE UMOWY: październik 2024




PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE
„POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024”