2023
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2023”





Zakup działki, na której zbudowany jest Dom Polski w Żytomierzu "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023"

PARTNER ZADANIA Dom Polski w Żytomierzu (Przedsiębiorstwo-Córka „Mój Dom”)
KWOTA DOTACJI 62 000,00 zł
WKŁAD WŁASNY BENEFICJENTA 7 500,00 zł
BENEFICJENCI PROJEKTU

Głównym Beneficjentem projektu będzie Partner zadania- Dom Polski w Żytomierzu (Przedsiębiorstwo-Córka „Mój Dom”).
Beneficjentem pośrednim będzie grupa docelowa około 300 osób miesięcznie.

MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Ukraina, Żytomierz, ul. Cudnowska 34 B

W związku wypowiedzeniem  umowy dzierżawy gruntu o powierzchni 635 m2 na której zbudowano Dom Polski w Żytomierzu niezbędnym jest jej wykupienie od  właściciela. Działka wyposażona jest we wszystkie media.

W 1997 roku z podjęciem inicjatywy powstania w Żytomierzu Domu Polskiego Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” podpisała umowę o dzierżawę działki powierzchnią 635 m2 z obywatelem Ukrainy p. Łukowskim Wiktorem. Na  działce wykupiony został w stanie surowym budynek. Za  pieniądze skarbu państwa budynek został wyremontowany i oddany do użytkowania miejscowym organizacjom społecznym. W 2001 roku zgodnie z decyzją Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dom Polski w Żytomierzu został zarejestrowany jako Przedsiębiorstwo-córka „Mój Dom”. W ciągu 23 lat umowa o wynajęcie działki pozostawała bez zmian. W sierpniu 2020 roku właściciel działki p. Łukomski Wiktor zdecydował wypowiedzieć umowę i sprzedać  działkę. Z odpowiednim listem  wystąpił do właściciela budynku -Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W związku z tym, konieczny jest zakup wystawionej na sprzedaż działki, na której znajduje się wyremontowany i oddany do użytkowania miejscowym organizacjom społecznym budynek Domu Polskiego.

W obecnie właściciel działki p. Łukomski Wiktor  może zablokować działalność Domu Polskiego . Jeżeli działka będzie sprzedana innemu podmiotowi to działalność Domu Polskiego w Żytomierzu będzie niemożliwa.

Budynek, w którym działa  Dom Polski w Żytomierzu, jest własnością Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Prawo korzystanie budynkiem wpisane do statutu Domu Polskiego. Zgodzie z ustawodawstwem Ukrainy, właściciel ziemi i, zbudowanym na nim budynku, ma być jeden podmiot, czyli - Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Dom Polski w Żytomierzu jest bardzo ważną instytucją polonijną. W ostatnie 10 lat placówka kardynalne zmieniła tryb funkcjonowania i zajmuje jedno z kluczowych pozycji w życiu polonijnym regionu. Corocznie realizowane są ponad 40 projektów i przedsięwzięć w zakresie edukacji, kultury, działalności społecznej. Dominującą od lat pozostaje działalność edukacyjna skierowana na popularyzowanie języka polskiego, polskiej historii i kultury. Głównymi beneficjantami działalności edukacyjnej są dzieci i młodzież.

W ramach tego kierunku Dom Polski realizuje następujące projekty:

  • Sobotnie Kółka Twórcze dla dzieci z udziałem około 150 uczniów w wieku 6-14 lat, w ramach których działa Kółko Plastyczne oraz Dziecięcy zespół wokalny „Kwiaty”.
  • Półkolonii letnie z nauczaniem języka polskiego „Lato z Domem Polskim.
  • Konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. „Te słowa istniały zawsze...”.

Uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych są aktywnymi uczestnikami przedsięwzięć i projektów Domu Polskiego, których w 2019 roku realizowaliśmy 12. Dom Polski współpracuje i aktywnie wspiera szkoły obwodu Żytomierskiego, gdzie wykładany jest język polski.

Dom Polski działała w kierunku kulturalnym (organizuje koncerty i spotkania z okazji świat państwowych i religijnych).
Działalność społeczna Domu Polskiego polega przede wszystkim na podtrzymywaniu owocnych relacji ze środowiskiem polskim Żytomierszczyzny i nie tylko. Aktywnie współpracujemy z organizacjami polskimi z Żytomierza, Malina, Nowogrodu Wołyńskiego, Marianówki, Romanowa, Emilczyna, Dowbysza, Bykówki, Berdyczowa, Suseł, Kijowa (Dom Polski w Kijowie), Baru (Dom Polski w Barze).  W ramach działalności informacyjnej Dom Polski wydaje kwartalnik informacyjny „Biuletyn Domu Polskiego w Żytomierzu” oraz prowadzi stronę internetową.
W ciągu roku konsumentami naszej działalności są tysięcy osób z całego obwodu Żytomierskiego.

UZASADNIENIE POTRZEBY REALIZACJI PROJEKTU

Dom Polski w Żytomierzu jest bardzo ważną instytucją polonijną. Przez ostatnie 10 lat placówka kardynalne zmieniła tryb funkcjonowania i zajmuje jedno z kluczowych pozycji w życiu polonijnym regionu. Dom Polski corocznie realizuje ponad 40 projektów i przedsięwzięć w zakresie edukacji, kultury, działalności społecznej. W projekcie edukacyjnym „Sobotnie Kolka Twórcze dla dzieci” zainicjowanym w 2012 roku w ciągu roku szkolonego uczestniczy średnio około 150 uczniów w wieku 7-14 lat. W Domu Polskim odbywają się konkursy wiedzy, rozrywkowe, recytatorskie, quizy, spotkania tematyczne z udziałem uczniów szkól żytomierskich co w skali roku może obejmować do 200 uczniów. Coroczne półkolonie letnie z nauczaniem języka polskiego „Lato z Domem Polskim” odbywają się z udziałem, około 70 dzieciaków. Ponadto wiele projektów edukacyjnych realizuje w terenie – we współpracy z szkółkami sobotnio-niedzielnymi i organizacjami polskimi obwodu Żytomierskie. Przede wszystkim to konkursy recytatorskie (ponad 100 uczniów), Igrzyska Polonijnej (około 200 uczniów).
Projekty kulturalne (Salon Muzyczny w Domu Polskim, uroczystości z okazji świąt państwowych, koncerty w Filharmonii Obwodowej, prezentacji książek etc.) są ważnym kierunkiem działalności placówki i integrują wokół Domu Polskiego liczną społeczność polską miasta i obwodu (w 2019 roku w imprezach kulturalnych Domu Polskiego uczestniczyło około 1000 osób).
Ważnym kierunkiem działalności placówki jest współpraca z aktywnie działającymi organizacjami polskimi obwodu oraz Domami Polskimi w Kijowie, Barze, Iwano-Frankowsku.
Dom Polski prowadzi stronę internetową i wydaje kwartalnik „Biuletyn Informacyjny Domu Polskiego w Żytomierzu”, który w postaci elektronicznej wysyłano do około 200 adresatów, w postaci wydrukowanej – do około 100 adresatów
W ciągu roku Dom Polski udziela konsultacji dla interesantów w sprawie Karty Polaka, studiów wyższych w Polsce, podróży turystycznych do Polski etc. dla około 1,5 tys. osób z Żytomierza i obwodu Żytomierskiego.
Dlatego niezmiernie ważne jest zabezpieczenie funkcjonowania Domu Polskiego poprzez zakup gruntu na którym znajduje się Dom Polski. Zakup działki będzie jednoznacznym komunikatem dla społeczności lokalnej, że działalność DP jest stabilnym przedsięwzięciem, niezależnym od umów wynajmu.