2023
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2023”





Rewitalizacja Klubu Polskiego w Coventry "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023"

PARTNER ZADANIA Polska Misja Katolicka w Coventry Springfield Road, Coventry, CV1 4GR
KWOTA DOTACJI 1 400 000,0 zł
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Klub Polski w Coventry, Wielka Brytania

BENEFICJENCI PROJEKTU

Beneficjentem bezpośrednim realizacji zadania będzie Polski Klub w Coventry. Beneficjentem pośrednim realizacji zadania będzie polska społeczność w Coventry: m. in. uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej w Coventry (obecnie 350 uczniów), uczniowie klasy A level, przygotowującej do matury z języka polskiego jako obcego, klub matek z małymi dziećmi (grupa ok 40 osób), klub Anonimowych Alkoholików (grupa ok 25 osób), grupa Kadów Maltańskich(grupa ok 40 osób), harcerze, członkowie chóru Senza Nome i scholi dziecięcej Do-Re-Me-Fa-Sol-ki.

Dotychczasowa aktywność polonijna:

Prowadzony przez Polską Misję Katolicką w Coventry, która jest instytucją koordynującą duszpasterstwo dla Polaków mieszkających na terenie Anglii i Walii. Obecnie obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza św. w naszym języku. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem. Przez wszystkie te lata w Coventry organizowane są okolicznościowe akademie (3 Maja, Święto Odzyskania Niepodległości, Jasełka, Dzień Mamy, Dzień Taty, Narodowe Czytanie) przygotowywane przez uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Coventry (obecnie 350 uczniów). W klubie również odbywają się lekcje klasy przygotowującej do matury z języka polskiego i obcego. W poniedziałki od 2007 roku odbywały się spotkania matek z małymi dziećmi (grupa ok 40 osób). W każdym tygodniu odbywają się spotkania Anonimowych Alkoholików(grupa ok 25 osób), małżeństw, które potrzebują porady w rozwiązywaniu ich problemów emocjonalnych, zbiórki zuchowe i harcerskie (25 osób), spotkania nowopowstałej grupy Kadetów Maltańskich (grupa ok 50 osób), próby chóru (30 osób) i scholi dziecięcej (25 osób), zajęcia salsy (grupa ok 30 osób).Organizowane są spotkania autorskie, wieczory muzyki, bale karnawałowe, sylwester, zabawy, studniówki dla klasy maturalnej, kiermasze promujące polskich przedsiębiorców, kiermasze, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Polska Szkoła Sobotnia zaprasza grupy teatralne prezentujące przedstawienia dla dzieci i młodzieży.  Polski klub jest miejscem gdzie odbywają się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Cele realizacji zadania:

Celem przeprowadzanej rewitalizacji jest zachowanie dotychczasowych aktywności w klubie i przywrócenie zawieszonych oraz uatrakcyjnieniu nowych form działalności. Modernizacja umożliwi wynajem pomieszczeń organizacjom zewnętrznym i osobom prywatnym dla celów polskiej społeczności. Ze względu na bardzo dobre położenie geograficzne klubu, umożliwi spotkania integracyjne klubów z całego regionu Midlands, takich jak: Klub Polish Bikers, Klasyczna Polonia. Polski klub jest jedynym miejscem w Coventry, w którym może spotykać się lokalna Polonia. Stworzenie atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca pozwoli na poszerzenie oferty artystycznej, umożliwi organizowanie spotkań z interesującymi osobami ze świata kultury i polityki oraz wymianę poglądów. Bezpieczne korzystanie z pomieszczeń klubu umożliwi rozwijanie umiejętności społecznych, artystycznych, językowych, szerzenie polskiego etosu uczniom Polskiej Szkoły Sobotniej. Wprowadzenie nowych rozwiązań zapewni bardziej ekonomiczną eksploatację budynku oraz zapewni bezpieczny i wygodny dostęp również dla osób niepełnosprawnych. Zapewni dochód z wynajmu pomieszczeń, organizowanych zabaw, wieczorów artystycznych i koncertów, konferencji biznesowych, targów handlowych, z przeznaczeniem na dalszy rozwój działalności klubu.

Projekt bazuje na wynikach prac sfinansowanych w 2022 r. ze środków MSZ. Wówczas przeprowadzono badanie budynku i instalacji pod kontem występowania azbestu. Dokonano poboru i analizy próbek materiałowych (ściany, sufity, elementy budowy sceny, pokrycie dachu) i analizy powietrza w pomieszczeniach klubu.

Wykonano także:           

  • Projekt i Kosztorys usunięcia, utylizacji azbestu i oczyszczenia pomieszczeń po usunięciu azbestu.
  • Ekspertyza budowlana ściany nośnej (pęknięcie).
  • Projekt i Kosztorys przełożenia instalacji eklektycznej, alarmowej i gazowo-hydraulicznej.
  • Projekt i Kosztorys wykonania oświetlenia i nagłośnienia sceny.
  • Projekt i Kosztorys wymiany poszycia dachu.
  • Projekt i Kosztorys wymiany okien, drzwi.
  • Projekt i Kosztorys malowania ścian, wymiany sufitów, podłóg i ekspertyza.
  • Projekt i Kosztorys przebudowy wyjścia awaryjnego, przeciwpożarowego, planowanie i kosztorys budowy schodów.

Zakres zadania  w 2023 r.:

Naszym celem  w roku 2023 jest usunięcie i utylizacja azbestu i oczyszczenie pomieszczeń, przełożenie instalacji, elektrycznej, alarmowej, gazowej i hydraulicznej, wymiana poszycia dachu, okien i drzwi, wymiana sufitów, malowanie ścian wymiana podłogi. Celem głównym jest rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych, poczucia przynależności do wspólnoty rodzimej, lokalnej, regionalnej i narodowej oraz kwestie ekonomiczne- przychód uzyskany z wynajmu pomieszczeń na realizację inicjatyw zewnętrznych. Koszty, które ulegną zmniejszeniu w wyniku realizacji zadania to koszty utrzymania klubu: prąd, gaz, woda.

W 2023 roku planowane są następujące prace:

  • usunięcie i utylizacja azbestu i oczyszczenie pomieszczeń,
  • przełożenie instalacji, elektrycznej, alarmowej, gazowej i hydraulicznej,
  • wymiana poszycia dachu,
  • wymiana okien i drzwi 90% zadania,
  • wymiana sufitów, malowanie ścian wymiana podłogi,

Po zakończeniu zadania poprawi się jakość funkcjonowania i bezpieczeństwo podczas bytowości na terenie Klubu Polskiego.