PARTNER ZADANIA | Polska Macierz Szkolna w Belgii, która jest właścicielem Domu Polskiego „Millenium” |
KWOTA DOTACJI | 355 400,00 zł |
WKŁAD WŁASNY BENEFICJENTA | 83 090,62 zł |
BENEFICJENCI PROJEKTU | Dom Polski w Comblain la Tour jest jedynym tego typu obiektem w krajach Benelux oraz w tej części Europy Zachodniej. Jest to miejsce spotkań Polonii oraz miejsce wypoczynku około 700 polskich dzieci rocznie. Beneficjentem bezpośrednim realizacji zadania będzie Polska Macierz Szkolna w Belgii, która jest właścicielem Domu Polskiego „Millenium”. Beneficjentem pośrednim będą wszyscy przedstawiciele lokalnej społeczności Polaków uczestniczący w działaniach prowadzonych przez PMS w Belgii - około 2 500 do 3 500 osób rocznie. |
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA | Rue du Parc 19, 4180 Comblain la Tour, Belgia |
Dom Polski „Millennium” jest własnością organizacji polonijnej - Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, działającej na rzecz Polonii i Polaków za granicą od 1952 r., która w 1961 roku zakupiła stary opuszczony hotel z przyległym parkiem w Comblain-la-Tour, w Ardenach Belgijskich. Członkami Macierzy Szkolnej były wszystkie organizacje, które wchodziły do komitetów szkolnych w poszczególnych okręgach. Celem Macierzy była współpraca i nadzór nad tymi szkołami.
Dom Polski dysponuje pięknym 1,5 hektarowym parkiem, wiatą ze sceną i barem na 200 osób oraz trzema budynkami:
Przez ponad 60-lat Dom Polski Macierzy Szkolnej służy Polonii. Organizowany jest wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży polonijnej z Belgii, Holandii, Luxemburga, Niemiec i północnej Francji jak i z Polski. Jest to miejsce spotkań Polonii i Polaków podczas świąt kalendarzowych i patriotycznych imprez okolicznościowych oraz spotkań weekendowych. Odbywają się tutaj konferencje, szkolenia, warsztaty, seminaria, międzyszkolny Dzień Dziecka, ”Zjazdy Młodzieży Polonijnej”, obchodzony jest również Dzień Nauczyciela jako spotkanie nauczycieli polonijnych, zielone klasy ze szkół belgijskich, niderlandzkich. Organizowane są tu przedsięwzięcia edukacyjne i artystyczne, komercyjnie przyjmowane są też wycieczki.
Od 2018 Macierz Szkolna prowadziła prace remontowe budynków. W tym roku w 2/3 wykonana została elewacja Dużego Domu „ Château”. W 2019 r. ze środków dotacji Senatu RP wyremontowano 8 pokoi na pierwszym piętrze
w Dużym Domu "Chateâu", wykonano remont fasady domu nad rzeką oraz remont 6 pokoi, 3 łazienek, aneksu kuchennego w Domu nad rzeką.
15.07.2021 r. przyszła ogromna powódź. Cały teren został zalany. Zniszczenia okazały się bardzo duże. Część prac naprawczych wykonana została ze środków z ubezpieczenia oraz ze środków własnych Macierzy Szkolnej.
W 2022 r. dokończony został remont Domu nad rzeką w 4 pokojach, kuchni, wzmocnione zostały ściany fundamentowe, ze środków własnych Macierzy Szkolnej. Aby przywrócić dawny wygląd i standard techniczny Ośrodka trzeba wykonać jeszcze wiele prac, na które organizacja polonijna nie jest w stanie wypracować funduszy.
W roku 2023 w ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków dotacji MSZ zaplanowane zostały następujące prace:
W CZERWONYM DOMU:
Koszt 28 302 Euro Tabela nr 045/A/NBP/2023 z 2023-03-06 1 Euro = 4,7073 zł
Obiekt został wybudowany w latach 1965-1970 i nie był jeszcze ocieplany. Podczas powodzi w 2021 roku został zalany do wysokości 2,3 m.
W DUŻYM DOMU „ Château”:
Koszt 44 732 Euro Tabela nr 045/A/NBP/2023 z 2023-03-06 1 Euro = 4,7073 zł
Ten obiekt został również zalany podczas powodzi 2021 roku do wysokości około 15 cm. Budynek ten został wybudowany na początku 19 wieku.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Wykonanie ocieplenia i odnowienie elewacji obiektów oraz wymiana okna przyczynią się do ograniczenia straty ciepła oraz do poprawy właściwości technicznych całego budynku oraz aspektu estetycznego. Ograniczenie strat ciepła wiąże się ze zmniejszeniem kosztów i wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Jest to ostatnia część elewacji do wykonania. Rezultatem prac malarskich wewnątrz budynku będą naprawione pomieszczenia po zalaniu przywrócenie ich do użytkowania oraz lepsze właściwości techniczne pomieszczeń.