2023
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY





Spektakl Krakowskiego Teatru Komedia "PAN TADEUSZ Z M-3" Wydarzenia Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży
Teatr na Zamku dla dzieci i młodzieży

NAZWA PROGRAMU Wydarzenia Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży
NAZWA ZADANIA Teatr na Zamku dla dzieci i młodzieży
ORGANIZATOR ZADANIA Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Dom Polonii w Pułtusku
PARTNER ZADANIA Krakowski Teatr Komedia
KWOTA DOFINANSOWANIA 75 000,0 PLN
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA 94 997,00 PLN

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku, w ramach cyklu "Teatr Na Zamku Dla Dzieci I Młodzieży" serdecznie zapraszają na spektakl Krakowskiego Teatru Komedia "PAN TADEUSZ Z M-3" autora Jana Jakuba Należytego, który wystawiony zostanie 6 września 2023 r. o godzinie 12:00 w amfiteatrze na podzamczu Domu Polonii w Pułtusku.

"PAN TADEUSZ Z M-3"

– autora Jana Jakuba Należytego. Pewnego dnia, na jednym z osiedli, wprost z książki zjawia się w Pan Tadeusz. Na początku domownicy są przerażeni i chcą pozbyć się intruza. Najpierw biorą go za hydraulika, później za obłąkanego uciekiniera z zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych, żeby w końcu przekonać się do jego obecności. Rodzina, którą nawiedził bohater mickiewiczowskiej epopei to Ewa i Jacek Soplicowie oraz ich córka Zofia – uczennica klasy maturalnej. Rodzinę co rusz odwiedza ich dość wścibska sąsiadka – młoda wdowa – Telimena Wiśniewska. Obecność pana Tadeusza nastręcza rodzinie Sopliców wielu kłopotów. Na początku próbują ukryć niechcianego gościa, później z konieczności muszą go ujawnić sąsiadce Telimenie. Kłopot w tym, że pan Tadeusz mówi wyłącznie wierszem -13 zgłoskowcem. Początkowe próby nauczenia go mówienia „prozą”, czyli normalnie, pełzną na niczym. Pan Tadeusz, mimo kłopotów, które sprawia swoją osobą, pomaga rodzinie Sopliców, m.in. pokochać się na nowo – jako bohater romantyczny, a jako patriota – opowiada Im o historii powstania hymnu Polski, o trudach jakie podejmowali Polacy dążąc do niepodległości… Magia epopei trwa i po Panu Tadeuszu zjawiają się Telimena, prosto ze spaceru po lesie oraz XIX wieczna Zosia. W całą historię został „wplątany” Zenon – prawdziwy hydraulik, który również łączy przeszłość ze współczesnością. Mimo, iż sąsiadka Telimena komplikuje nieco i tak dziwną codzienność państwa Sopliców, to historia, w każdym ze swoich wątków, kończy się pomyślnie.


Autor: Jan Jakub Należyty.
Reżyseria: Jarosław Witaszczyk.
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żukrowska -Należyty.

OBSADA:

Pan Tadeusz – Marcin Zarzeczny, Ewa Soplica – Ewa Romaniak, Jacek Soplica – Jan Mancewicz, Zofia Soplica– Agata Darnowska, Telimena Wiśniewska – Natalia Pietrasz.


Spektakl dofinansowano w ramach programu rządowego
– ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.





INFORMACJA W PORTALU SWP

INFORMACJA W PORTALU PAI




Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów