PARTNER ZADANIA | Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno– Oświatowego w Karwinie Frysztacie |
KWOTA DOTACJI | 95 000,00 zł |
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA | 190 870,04 zł |
W roku 1947 władze Republiki Czeskiej pozwoliły powołać do życia jedyną polską organizację kulturalno-oświatową (PZKO), która w powojennym okresie stała się kuźnią rozwoju i obrony języka polskiego, tradycji, zwyczajów, honoru i dumy narodowej, słowem piękna kultury rodzimej. W ciężkich warunkach polityczno-społecznych, dzięki niezłomnej woli, świadomości i poświęceniu zapalonych patriotów powstało i w tej części miasta koło PZKO. Palącym problemem nowo założonego Koła było miejsce działalności – Dom PZKO, marzeniem był własny, gdzie można by było rozwijać działalność koła. Po dwudziestu latach imponującej i wszechstronnej działalności, Koło otrzymało lokal, drewniany, by w roku 1976 wysiłkiem działaczy MK PZKO Karwina - Frysztat zbudować w ramach czynu społecznego nowy Dom PZKO . W tym kole obecnie pracuje: Chór Hejnał – Echo (100 lat), Chór żeński Kalina (40 lat) Kółko Sportowe, Klub Młodych, Klub Średniaka, Klub Kobiet, Klub Seniora i nowy Teatrzyk bez Kurtyny. Celem Beneficjenta jest by Dom Polski służył jako centrum polskości w Karwinie, by w nim utrzymywać tradycje przodków. W ostatnich kilku miesiącach bardzo głośno mówi się w Czechach o reaktywacji świetnego folklorystycznego zespołu GÓRNIK. Obok domu PZKO pod skrzydłami Macierzy szkolnej działa szkolny zespół „GIZDY”, idealny narybek zespołu GÓRNIK. Prowadzimy własne strony internetowe : www.pzkokarwina.cz i facebook, które zapraszają m. in. na wiele ciekawych imprez. W roku 2019 odbyła się już dziesiąta edycja Dolańskiego Grómu, rockowego festiwalu, który lansuje polskie grupy rockowe w Czechach. Gwiazdy, które już wystąpiły w Karwinie, to np. grupa LOMBARD 2x, Beata z Bajmem, Oddział Zamknięty, Kobranocka, Harlem, Perfect T.LOVE, TSA, Dżem, FEEL, Organek, Lady Pank i inne. Festiwal jest największym festiwalem polskiej muzyki rockowej poza granicami Polski. ( www.grom.cz ). Dzięki już kilkuletnim staraniom udało się pozyskać spore środki sponsorskie oraz dotacyjne i poprzez dodatkowe zaangażowanie środków własnych Beneficjent zaczął w roku 2014 z remont generalny. Większa część prac remontowych jest już wykonana, niestety nie starczy już w tej chwili środków finansowych na całkowite dokończenie remontu, co uniemożliwia prowadzenie w 100 % działalności w Domu Polskim.
Podstawowym punktem wyjścia do projektu wiaty była prosta konstrukcja minimalizująca koszty na jej wybudowanie. Rozwiązanie materiałowe opierało się z jednej strony właśnie o efektywność całej konstrukcji, a z drugiej strony o powiązanie projektowanej wiaty z już wcześniej zaprojektowanym interierem Domu Polskiego.
Konstrukcję wiaty tworzy stalowy szkielet nośny zbudowany ze stalowych walcowanych profili HEB 160 i UPE 160. Cała konstrukcja będzie montowana na miejscu. Po montażu będzie pokryta powłoką w kolorze ciemnoszarym RAL 7012. Do stalowej konstrukcji będą wkładane drewniane belki z profili KVH, które będą tworzyć podstawę do pokrycia dachu. Ten będzie częściowo pokryty drewnianymi deskami, częściowo zaś przeźroczystym poliwęglanem.
Główny Beneficjent będzie partnerem oferenta, w zakresie działań partnera będzie wyszukanie i wybór wykonawców miejscowych oraz bezpośredni nadzór prac na miejscu. Zakładaną formą promocji w przypadku dofinansowania robót budowlanych jest tablica informacyjna zgodna z wytycznymi MSZ. Na tą chwilę jest brak zagrożeń i ryzyka w realizacji projektu, wyłączając nie otrzymanie dotacji.
Prace i dostawy HSV - fundamenty o wartości (226.689,85 CZK) to jest (37630,52 PL) –(wykonano w 2017 r.)
Prace stanowią wkład własny rzeczowy Beneficjenta/Partnera.
Prace i dostawy PSV - zadaszenie :
Dodatkowe koszty - prace geodezyjne: wykonanie pomiarów, projekty ( operaty geodezyjne)
Ponadto zostaną wykonane usługi tłumaczeniowe, delegacje i podróże, zakupów materiałów promocyjnych.