Żeglarstwo jest bez wątpienia jedną z najciekawszych dyscyplin sportowych, jednak podobnie jak w każdym sporcie liczy się przygotowanie, umiejętności, trening, które najlepiej rozwijać pod fachowym okiem prawdziwych wilków morskich, co niejedno widzieli i przeżyli oraz na codzień mają doczynienia z tego typu szkoleniem. Tak też jest na obozie żeglarskim w Gdyni zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Pomorski Związek Żeglarski. To już drugie takie szkolenie - ubiegłoroczne z sukcesem pozwoliło zdobyć kilkudziesięciu młodym ludziom certyfikaty i patenty żeglarskie.
Chętni, którzy posiądą właściwą wiedzę i umiejętności przystąpią do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Ale zanim to nastąpi - całe dnie na jachtach, wspólna nauka podstaw żeglarstwa przygotowująca do samodzielnych rejsów oraz ciekawy program towarzyszący. Żeglarstwo to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. To pasja, która kształtuje charakter, uczy pokory i jednocześnie pozwala przeżyć prawdziwą przygodę.
Bardziej zorientowanych informujemy, że szkolenie odbywa się na jachtach klasy DELPHIA 40 (Admirał DICKMAN), DZ, oraz KLASY 2020, a dla mniej powiemy tylko, że to pierwszorzędny i bezpieczny sprzęt do pływania, zwłaszcza pod okiem kadry marynarzy z Akademii i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Dodamy, że udział w szkoleniu jest bezpłatny (!) więc to wielka okazja dla zainteresowanych morską przygodą. Oczywiście już nie w tym roku, ale w przyszłym?... warto rozważyć, tym bardziej, że otwiera to drogę do - na przykład - Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich rozgrywanych również - tak jak to szkolenie - w Gdyni za sprawą Wspólnoty Polskiej pod egidą Polskiego Związku Olimpijskiego, wraz z PZŻ i AMW.
Za nami pierwsze dni szkolenia młodych żeglarzy, rozpoczynając od nieodzownej sznurkologii czyli nauki węzłów, przez pływanie na jachtach aż do nauki nawigacji. Warto bowiem wiedzieć, gdzie się płynie i czy dotarło się do zamierzonego celu. Meldujemy ponadto, że pogoda znakomita, zapał wielki i nadzieja, że wszystko zakończy pozytywnym egzaminem na patent żeglarza jachtowego - dla chętnych.
Mimo, że rejs żeglarski to niezapomniana przygoda i dobra zabawa, nie należy jednak przy tym zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Przed pierwszym wyjściem na wodę każdy powinien przejść szkolenie, podczas którego poznaje reguły obowiązujące na jachcie, uczy się poruszać bezpiecznie po pokładzie oraz poznaje zasady etykiety żeglarskiej. Dopiero wówczas można odcumować i wyjść w morze gdzie sternicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem młodych adeptów, ale również uczą ich podstaw żeglowania.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Akademia Marynarki Wojennej oraz Pomorski Związek Żeglarski zapraszają do Gdyni na obóz żeglarski dla młodzieży polonijnej. To już drugie takie szkolenie - ubiegłoroczne z sukcesem pozwoliło zdobyć kilkudziesięciu młodym ludziom certyfikaty i patenty żeglarskie.
Obóz w Gdyni to intensywne szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej zakończone dla chętnych, którzy posiądą włąściwe umiejętności, egzaminem na patent żeglarza jachtowego. Całe dnie pod żaglami, wspólna nauka z podstaw żeglarstwa przygotowująca do samodzielnego żeglowania oraz ciekawy program towarzyszący. Żeglarstwo to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. To pasja, która kształtuje charakter, uczy pokory i jednocześnie pozwala przeżyć prawdziwą przygodę.
Jedynym wymaganiem jest ukończenie 16. roku życia, zgoda opiekuna prawnego i podstawowa samodzielność. Nie jest wymagane posiadanie umiejętności żeglarskich, jednak wcześniejszy kontakt z żeglarstwem jest znacznym ułatwieniem. Każdy uczestnik powinien być zaopatrzony w odzież przeciwdeszczową i lekkie obuwie (zakrywające stopę), nakrycie głowy, odzież na przebranie w przypadku deszczowej pogody.
Komfortowe pokoje dwuosobowe, wyposażone w łazienkę w Dom Studencki Akademii Marynarki Wojennej.
Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja.
Pedagogiczna i żeglarska Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni i klubu żeglarskiego MKŻ ARKA Gdynia.
Szkolenie odbywa się na jachtach klasy DELFIA 40 (Admirał DICKMAN), DZ, oraz KLASY 2020.
Zabezpieczeniem jest łóź motorowa typu RIB .
Szkolenie prowadzone jest przez kadrę Akademii Marynarki Wojennej i PZŻ (Pomorskiego Związku Żeglarskiego).
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Organizator pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienia, szkolenia, egzaminu oraz programu towarzyszącego.
Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu do Gdyni oraz muszą posiadać ubezpieczenie NNW.
Głównym koordynatorem szkolenie będzie żeglarz polarny, wykładowca AMW kapitan Ireneusz Kamiński.
Szkolenie w 2022 roku - Zdjęcia: © Dariusz Sapiejka. AMW
Żeglarstwo jest bez wątpienia jedną z najciekawszych dyscyplin sportowych, jednak podobnie jak w każdym sporcie liczy się przygotowanie, umiejętności, trening, które najlepiej rozwijać pod fachowym okiem prawdziwych wilków morskich, co niejedno widzieli i przeżyli oraz na codzień mają doczynienia z tego typu szkoleniem. Mimo, że rejs żeglarski to niezapomniana przygoda i dobra zabawa, nie należy jednak przy tym zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Przed pierwszym wyjściem na wodę każdy powinien przejść szkolenie, podczas którego poznaje reguły obowiązujące na jachcie, uczy się poruszać bezpiecznie po pokładzie oraz poznaje zasady etykiety żeglarskiej. Dopiero wówczas można odcumować i wyjść w morze gdzie sternicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem młodych adeptów, ale również uczą ich podstaw żeglowania. Takie też założenia przyjęliśmy przy organizacji tego przedsięwzięcia, i...
Oprócz umiejętności niezbędnych do pływania, certyfikatów i patentów żeglarskich rozwój takich cech charakteru jak zaradność, pewność siebie, samodzielność ale też współpraca w grupie oraz umiejętność bezpiecznego obcowania z wodą. Jesteśmy przekonani, że to początek ich kariery na pokładach jachtó sportowych, na co liczymy w perspektywie corocznie rozgrywanych Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich rozgrywanych również - tak jak to szkolenie - w Gdyni pod egidą Polskiego Związku Olimpijskiego, wraz z PZŻ i AMW.
Regaty polonijne w 2022 roku - Zdjęcia: © Agata Pawłowska PAI
PATRON MEDIALNY - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA