Lato z Kresami 2024
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


Wystawa malarstwa "Bezkres Kresów: Sztuka Ponad Granicami"
w Domu Polonii w Pułtusku

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza wernisaż malarstwa "Bezkres Kresów: Sztuka Ponad Granicami" , 16 listopada w Dolnym Krużganku Domu Polonii w Pułtusku o godzinie 17:00. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kresowa Dusza.

Gienadij Pitsko - Iryna Miklashevich - Tatsiana Kozik

Na wystawie będzie okazja zobaczenia nowych prac trzech utalentowanych artystów białoruskich, o polskich korzeniach, twórców z Kresów, które zawsze inspirowały polskich malarzy, poetów i pisarzy. Dośc powiedzieć, że dawne ziemie polskie były tematem prac takich gigantów pędzla jak Juliusz Kossak, Julian Fałat, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski, Ferdynand Ruszczyc, Józef Pankiewicz, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski. Obecnie schedę po nich przejmują młodsi twórcy - jak im się to udaje? będzie okazja sprawdzić w Domu Polonii w Pułtusku.

Zofia Kossak-Szczucka, Pożoga, 1917 tak opisywała Kresy… Bogate, stare, piękne słowo. Jest w nim obszar i przestrzenność, bezkres równin falujących, oddalenie od świata i wicher stepowy. Dla każdego z tamtej strony zawiera w sobie treść ojczystej Ziemi, jej barwę, kształty i woń.
Leon Wyczółkowski, (Listy i wspomnienia) zaś W nocy wyjeżdżałem na step i do rana nie mogłem się nasycić. Nie mogłem zobojętnieć na piękno przyrody. Najpiękniejszy kraj (…). Gaje, pasieki typowe; kilkadziesiąt uli. Siedzi pasiecznik, rzeka płynie, wiosna rozkoszna, masa kaczeńcow z wikliną, rybacy się kręcą, kwitnące drzewa, niebo jak południowe, granat, ultramaryna, a na tym tle kwiecie. Barwny lud, bukszpany wstążki, cudowne obrazy jak z bajki. Nic dziwnego, że potem nie mogłem się przekonać do czegoś innego (…).

Gienadij Pitsko

Znany wszystkim interesującym się polską sztuką poza granicami ohczyzny, były prezes Związku Malarzy Polskich przy ZPB na Białorusi autor wystawy. Artysta urodzony na Białorusi. Ukończył studia w Bobrujska Art na wydziale ceramiki. Jego malarstwo jest bardzo rozpoznawalne dzięki szczególnej kolorystyce, ukazującej fascynację malarską francuskimi artystami, takimi jak Claude Monet, Amadeo Modigliani, Henri de Toulouse-Lautrec. Prace tego artysty mają wyjątkowy klimat dzięki ciepłej kolorystyce, a częstym motywem są kobiety.
Obrazy Gienadija Pitsko nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć. To malarstwo narracyjne, odwołujące się do warstwy emocjonalnej, skierowane do wrażliwego odbiorcy. Wszystko co odbywa się w przestrzeni obrazu ciekawi nas, intryguje, pobudza wyobraźnię. Kolorystyka płócien tego malarza jest gorąca i energetyczna. Tworzą ją intensywne czerwienie i fiolety, nakładane szerokimi pociągnięciami szpachli, co przydaje malowanym postaciom lekko zgeometryzowane formy. Sąsiadujące ze sobą plamy barwne robią momentami wrażenie mozaiki.

W aktualnej wystawie Giennadij Pitsko proponuje swoje malarskie reminiscencje – intymne obrazy inspirowane doświadczeniem emigracji i nowym życiem w Polsce. Jego prace, pełne subtelnych emocji i tęsknoty za utraconym, są głosem o tożsamości, pamięci i odnajdywaniu siebie na nowo. To sztuka, która przekracza granice i łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc głęboki dialog o ludzkich losach i naszych korzeniach.

Tatsiana Kozik

Urodzona 11 stycznia 1962 w Chotimsku (obwód Mohylewski) białoruska artystka, projektantka mody. W 1980 r. ukończyła Republikańską Szkołę Sztuk Pięknych i Muzyki im. Iwana Achremczyka, w 1988 r. Witebski Instytut Technologiczny Przemysłu Lekkiego (Wydział „Dekoracji Artystycznej i Modelowania Wyrobów Włókienniczych i Przemysłu Lekkiego”). Zajmuje się sztuką dekoracyjną i użytkową (gobelin, batik), akwarelą, malarstwem, projektowaniem odzieży damskiej z lnu.

Iryna Miklashevich

(o sobie) Urodziłam się 30 października 1968 r. we wsi Kaleczyce na Grodzieńszczyźnie, jestem Artystką polskiego pochodzenia. Mieszkam obecnie w Polsce, w Białymstoku. W roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym siódmym ukończyłam trzyletnie liceum Sztuk pięknych w Bobrujsku.
Zafascynowana pięknem sztuki malarskiej, postanowiłam zgłębić swoją wiedzę i umiejętności rozpoczynając studia na Grodzieńskim uniwersytecie państwowym imienia janki Kupały na wydziale plastyki i grafiki w Grodnie. Studia ukończyłam w 2005 r. z wynikiem bardzo dobrym uzyskując jednocześnie tytuł magistra. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów poszerzyły moje horyzonty i zamiłowanie do malarstwa i sztuki.
Prace moje cieszą się uznaniem wśród zwiedzających wystawy, w związku z czym duża ilość moich prac znalazła się w zbiorach prywatnych obywateli wyżej wymienionych krajów. Lubię to co robię i wkładam w to wiele serca. W swoich obrazach staram się ukazać piękno przyrody, ludzi, świata poprzez zastosowanie ciepłych barw koloru i bliskich ludziom treści.



"Bezkres Kresów: Sztuka Ponad Granicami"
Gienadij Pitsko - Iryna Miklashevich - Tatsiana Kozik
   Białoruś


16 listopada 2024
Dolny Krużganek Domu Polonii w Pułtusku

Relacja po wernisażu wystawy.




ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024."











PATRONAT MEDIALNY
polonijna agencja informacyjna




KRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 81127 OSÓB