Lato z Kresami 2022
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


Kresy Wschodnie. Opiewane w literaturze, muzyce, uwieczniane w malarstwie. Dawne wschodnie pogranicze Polski, funkcjonujące w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy. Z własną specyficzną kuturą i obyczajem pielęgnowanym do dzisiaj. Jeżeli zatem lato, to tylko z Kresami, co zapewni Państwu cykl imprez oganizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w lipcu i sierpniu 2022 roku w ramach Festiwalu Kresowa Dusza w Domu Polonii w Pułtusku


LIPIEC W PUŁTUSKU   wydarzenia festiwalu kresowa dusza


8 lipca    godz. 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki "Grodzieńskie inspiracje"
Andrzej Filipowicz - Białoruś
Dolny Krużganek Domu Polonii w Pułtusku (wystawa czynna do 8 sierpnia)

Urodziłem się w Grodnie, moja babcia jest Polką, mieszkała w Lidzie – mówi o sobie Andrzej Filipowicz. Twórca doskonale zdaje sobie sprawę z historycznego znaczenia Grodna, przyznaje, że w swoim malarstwie sięgał po wyobrażenia z czasów Stefana Batorego, powstania styczniowego, Elizy Orzeszkowej i bardziej współczesnych. - Czasem łapie mnie natchnienie i maluję tym, co mam pod ręką – wyznaje. I nie chce do końca wyjaśniać, dlaczego jeden z obrazów ma w tle panoramę Warszawy, a inny partyturę Chopina. - Chcę dać widzowi możliwość przeanalizowania mojego malarstwa, odkrycia czegoś dla siebie i podzielenia się swoimi odkryciami, może zadziwienia mnie czymś o czym sam nie miałem pojęcia – mówi Filipowicz.
Filopowicz ukończył Państwowy Uniwersytet w Grodnie (Białoruś) na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Uprawia malarstwo sztalugowe, w którym łączy różne materiały i konwencje. Poza tym artysta osiąga sukcesy w projektowaniu wnętrz, grafice oraz fotografii. Ma tez na swoim koncie zrealizowane stypendia artystyczne w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.


więcej o wernisażu Andrzeja Filipowicza


9 lipca    godz. 19:30

Koncert Kapeli "Lipka" - Czechy
Amfiteatr im. K. Klenczona w Domu Polonii w Pułtusku

Znana i lubiana na całym Zaolziu kapela „Lipka” z Jabłonkowa reprezentująca Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej. W repertuarze - muzyka górali śląskich oraz innych narodów łuku karpackiego. Jak sami piszą o sobie: Jesteśmy góralską kapelą pochodzącą z Beskidu Śląskiego, która w tradycyjnych oraz zupełnie nowych aranżacjach wykonuje muzykę całych Karpat. Tworzymy też własne piosenki (te swym charkterem nawiązują do regionu, z którego się wywodzimy). Nasz repertuar to przebogata podróż przez skoczne polki i czułe walczyki Śląska Cieszyńskiego, tęskne pieśni łemkowszczyzny, zawrotne czardasze słowackie, urzekające kantyczki z okolic Jabłonkowa czy rozmiłowane melodie ukraińskie... Kapela Lipka to żywy dowód na to, że każdą muzykę da się odkrywać na nowo.

Jabłonków to miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na tzw. Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Czechach. Jabłonków pozostał prężnym ośrodkiem mniejszości polskiej w Czechach – w spisie powszechnym z 1991 r. 24,5% mieszkańców przyznawało się do narodowości polskiej, zaś w 2001 roku -20,7% mieszkańców (1228 osoby spośród 5934 mieszkańców miasta). Jabłonków jest też znanym ośrodkiem kultury górali beskidzkich. W samym mieście znajdowała się enklawa góralskiej grupy etnicznej: Jacków jabłonkowskich, czyli góralskiej szlachty mieszczańskiej, która zamieszkiwała tylko to miasto, a od reszty górali śląskich odróżniali się strojem przypominającym węgierski strój ludowy oraz gwarą, tzw. jabłonkowaniem, czyli miękką wymową sz i cz.


Relacja z koncertu Kapeli "Lipka"


10 lipca    godz. 19:30

Koncert "Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka"
Amfiteatr im. K. Klenczona w Domu Polonii w Pułtusku

Kapela Warszawska – zespół muzyczny założony w 1985 roku przez Stanisława Wielanka. Zespół kontynuuje tradycje orkiestr ulicznych. Podstawą repertuaru są utwory z okresu zaborów I i II wojny światowej, okresu międzywojennego i powojennego, ze szczególnym uwzględnieniem klimatów warszawskich. Kapela Warszawska znana jest z wielu występów estradowych, programów radiowych i telewizyjnych oraz nagrań płytowych. Członkowie zespołu śpiewają i grają na instrumentach akustycznych, co oddaje w sposób naturalny charakterystyczne brzmienie zespołów minionego okresu. W repertuarze zespołu znajdują się takie utwory jak: Bal na Gnojnej , U cioci na imieninach, Chryzantemy złociste, Hanko, Nie ma cwaniaka dla Warszawiaka, To ostatnia niedziela, Apasz i wiele innych.
Zespół koncertował w całej Polsce, a także w środowiskach polonijnych Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Izraela, Niemiec, Litwy i Australii. Współpracował m. in. z Hanką Bielicką, Anitą Dymszówną, Mieczysławem Gajdą, Jaremą Stępowskim.
Nie trzeba być myzykologiem aby stwierdzić jak wiele mają wspólnego uliczne utwory dawnej Warszawy i - dla przykładu - kresowego Lwowa. W obu miastach istniały środowiska trzymujące się z pracy rąk, mieszkańcy przedmieść dla których często jedyną rozrywką było muzykowanie w przestrzeni publicznej. Liczne knajpy w dzielnicach zamieszkałych przez uboższą ludność zapewniały niewyszukaną, ale atrakcyjną zabawę taneczną, do której przygrywała zwykle harmonia, banjo, skrzypce, tańczono sztajerki i tramble, czyli polki lub tango. "U Grubego Joska" życie było proste tak jak kodeks półświadka. W tym aspekcie nie odbiegaliśmy od europejskiej normy - wystarczy wspomnieć Les Apaches z czasów La belle époque - paryskie środowisko chuliganów i gangów bawiących się upojnie w rytmie brutalnego i wulgarnego (jak na ówczesne normy) tanga.


Relacja z koncertu "Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka"


15 lipca    godz. 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa "Anioły w obrazach"
Giennadij Pitsko - Białoruś
Dolny Krużganek Domu Polonii w Pułtusku (wystawa czynna do 8 sierpnia)

Giennadij Pitsko przywiózł ze sobą obrazy przedstawiające anioły. Jak mówi z kilku powodów. Najważniejszy jest ten, że ludzie lubią anioły. Inny - temat pokonuje wszystkie granice. Warto dodać, że tematyka aniołów zdominowała twórczość malarza w okresie ostatnich kilku lat. Wcześniej tworzył pejzaże, obrazy kwiatów i martwej natury. Aż zrodziła się w nim potrzebna tworzenia "czegoś innego". „Anioły” Gienadija Pitsko to prace olejne wykonane szpachelkami. Jak wspominał, zafascynował się tą techniką, kiedy przed prawie 20 laty odwiedził w Sopocie wystawę Jerzego Dudy-Gracza. - Zabrał mnie tam mój wujek, architekt. To mnie zafascynowało. Ja wtedy już kilka lat malowałem pędzlami. Ale to było zupełnie co innego. Ja byłem wtedy biedny, więc wujek kupił mi kilka takich szpachelek i farby. Zacząłem tworzyć. Po roku pierwsze obrazy pokazałem na wystawie w Grodnie – opowiada artysta. Intensywna barwa aniołów to przypuszczalnie efekt nauki w liceum, w którym Gienadij Pitsko uczył się tworzyć ceramikę. A farby wykorzystywane przy jej tworzeniu mają właśnie niesamowicie intensywne barwy.


więcej o wernisażu GiennadijA Pitsko


16 lipca    godz. 19:30

Koncert "Kapeli Wileńskiej" - Litwa
Sala Maneż w Domu Polonii w Pułtusku

Polski zespół Kapela Wileńska to miejski zespół folklorystyczny, założony w 1988 roku. Folklor miejski nie był tak popularny w Wilnie jak we Lwowie czy Warszawie, dlatego członkowie zespołu sami tworzyli swój repertuar. Obecnie składa się on z wielu znanych i lubianych piosenek międzywojennego Wilna, Lwowa, Warszawy i innych polskich miast. Wileńscy poeci Aleksander Śnieżko i Alicja Rybałko piszą teksty do nowych utworów, a członek zespołu Zbigniew Lewicki komponuje muzykę. Kapela Wileńska w swoim repertuarze ma wileńskie, lwowskie, warszawskie, bożonarodzeniowe i patriotyczne programy. Kapela Wileńska koncertuje nie tylko na Litwie, ale i w różnych miastach Polski, Białorusi, we Lwowie, Moskwie, Wiedniu, Paryżu i Rzymie. Rozporządzeniem Prezydenta RP w 2009 roku członkowie Kapeli Wileńskiej zostali odznaczeni za zasługi Złotymi Krzyżami, a Zbigniew Lewicki – Krzyżem Oficerskim.


Koncert "Kapeli Wileńskiej



SIERPIEŃ W PUŁTUSKU   wydarzenia festiwalu kresowa dusza


12 sierpnia    godz. 17:00

Wernisaż wystawy malarstwa "Wileńskie Inspiracje"
Robert Bluj - Litwa
Dolny Krużganek Domu Polonii w Pułtusku (wystawa czynna do 31 sierpnia)

Robert Bluj. Urodzony w 1970 r. w Wilnie na Litwie. W latach 1992–97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na wydziale malarstwa. Po ukończeniu uzyskał stopień magistra sztuki. 2014 r. w macierzystej uczelni obronił doktorat w zakresie sztuk pięknych. W 2020 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w zakresie konserwacji dzieł sztuki, ASP w Warszawie. W 2000 r. założył autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia z dzieci, młodzieżą oraz osoby dorosłymi w zakresie rysunku, malarstwa oraz podstawki i perspektywy. Każdego roku studio organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyższych uczelniach Litwy oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Od 2002 r. jest ze związku Malarzy Litwy. W 2005 r. prawo Ministra Kultury Litwy (nr 2V – 520) otrzymał status twórcy sztuki. W 2008 r. pełnił kuratora wystawy prac malarzy nowego projektu do Związku Plastyków Litwy. Wystawa ta zorganizowana była w ramach Światowego Zjazdu Wilniuków. W 2011 r. brał udział w jury konkursu na „Plakat Czesława Miłosza”, zorganizowanego przez Instytut Polski w Wilnie z okazji światowego roku poety. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski w Rzymie”, który miał miejsce w Cascina Farsetti. W 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Roberta Bluja Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięć w działalności artystycznej.


Relacja z wernisażu wystawy malarstwa "Wileńskie Inspiracje"


13 sierpnia    godz. 19:00

Polanie znad Dniepru
Amfiteatr im. Krzysztofa Klenczona - Dom Polonii w Pułtusku

W nurcie odrodzenia polskiego folkloru w Kijowie, celem ożywienia kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia zamieszkującą Ukrainę, w listopadzie 2000 roku w Kijowie z inicjatywy p. Lesi Jermak powstał zespół Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru”, który urósł do rangi zespołu reprezentacyjnego, działając przy Związku Polaków Ukrainy.
Od lat zespół współpracuje z polskimi organizacjami Ukrainy wspólnie realizuje różnorodne projekty artystyczno-rozrywkowe. Sławny zespół, który wielce przyczynia się do rozwoju i promowania polskiej kultury na Ukrainie częstokroć gościnnie koncertuje dla Polaków Ukrainy. Kierownik artystyczny, założycielka, choreograf oddany bezgranicznie zespołowi dotychczas wychowała w polskich rytmach tanecznych wiele pokoleń utalentowanej młodzieży polskiego pochodzenia. Pokaźny reprtuar, który w ciągu lat działalności artystycznej zespołowi udało się nagromadzić to przede wszystkim polskie narodowe i regionalne tańce z przyśpiewkami.
Głównym celem zespołu jest ożywienie kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia, promocja kultury, nawiązanie kontaktów z zespołami folklorystycznymi z całego świata.
Przez swoją działalność promują, popularyzują dobry wizerunek Polski i Polaków Ukrainy . Zespół „Polanie znad Dniepru”, zdobył liczne dyplomy, podziękowania, nagrody rangi państwowej, jest laureatem wielu ogólnoukraińskich festiwali.
Aktualnie zespół składa się z czterech grup wiekowych: młodsza (6–8 lat), średnia (8–12) oraz starsza(od 14 – 18 lat) dorośli od 20 i bez ograniczeń. Dzieci i młodzież uczestnicząc w zespole poznają pieśni i tańce, tradycje ludowe, i obrzędy a także mają możliwość uczyć się języka polskiego.
Aktywnie współpracują ze środowiskami polskimi Ukrainy – koncertując a także prowadząc działalność edukacyjną dla wszystkich miłośników, a także osób zainteresowanych polską kulturą poprzez organizację warsztatów, festiwali, szkoleń, konferencji. Za postawę obywatelską na rzecz promocji polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „ Polanie znad Dniepru” dostał odznaczenie państwowe „ Zasłużony dla kultury polskiej”


Koncert Poland znad Dniepru


13 sierpnia    godz. 19:00

Baruch Band
Amfiteatr im. Krzysztofa Klenczona - Dom Polonii w Pułtusku

„Baruch-band” to zespół reprezentujący Stowarzyszenie Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego „Shomer-international”. Pod taką nazwą grupa działa od 2011 roku. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni żydowskie oraz utwory współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim. „Baruch Band” występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach na Białorusi, w USA, Polsce, Izraelu, Niemczech, na Łotwie i Litwie.
Zespół ma na swoim koncie 3 płyty: “To mój narod”, „Melodie Sztetlu” oraz „New Jew” z autorskimi nowoczesnymi aranżacjami.


Koncert Baruch Band


14 sierpnia    godz. 19:00

"Dla Ciebie Polsko" - koncert fortepianowy - Marianny Humetskiej (fortepian)
z towarzyszeniem Yaryny Rak (sopran)
Sala Koncertow im. J.I. Paderewskiego w Domu Polonii w Pułtusku

Pianistka Marianna Humetska urodziła się we Lwowie. Otrzymała Dyplom Magistra Akademii Muzycznej we Lwowie, Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Gornostajewa) i Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (prof. John Perry). Jest solistką Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca katedry fortepianu w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. Jest także współautorką idei Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, we Lwowie, organizowanego nieprzerwanie od 2012 r., w trakcie którego występuje w roli solistki oraz Dyrektora Artystycznego. Członek Międzynarodowej Kapituły Wyróżnienia "Paderewski". Zaangażowana w działalność kanadyjskiej organizacji muzycznej LesAMIS. Pianistka otrzymała wiele wyróżnień i nagród, wśród nich: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia” (2013), nagroda “Galaxy” Kanadyjskiej Narodowej Kompanii Telewizji i Radia, nagroda Młodych Artystów “Debiut” w Montrealu, tytuł „Najlepszy młody muzyk roku” w dziedzinie muzyki klasycznej w Kanadzie (2004), dyplom Calgary Honens Competition (2003), Nagroda im. Marusi Jaworskiej Uniwersytetu Ottawskiego (2002). Marianna Humetska uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach muzycznych, a w roku 2014 jako Duo LesAMIS razem z kanadyjską skrzypaczką Lynn Kuo pianistka nagrała i prezentowała płytę pod tytułem “LOVE”. Na szczególną uwagę zasługują polsko-ukraińskie programy artystki: występy solistki w koncercie „Lwów dla Polonii i Polaków” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a także w Koncercie Dziękczynnym Polonii świata za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie (2014). Koncertowała w całej Europie, Ameryce Północnej i w Japonii. W ostatnich latach grała m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Lynn Kuo, Anną Marią Jopek, Victorią Loukianetz, Rachel Mercer, Thomasem Sanderlingiem, Gary Kuleshą, Simonem Streatfieldem, Shauną Rolston, kwartetami smyczkowymi: Aviv, Tokai, Penderecki Quartet.


Dla Ciebie Polsko - koncert Marianny Humetskiej i Yaryny Rak


20 sierpnia    godz. 19:00

Koncert "Kapeli Świętojańskiej" Niemenczyn - Litwa
Amfiteatr im. K. Klenczona w Domu Polonii w Pułtusku

Kapela (Kapela Svientojanska) została założona w 1991 roku. Wykonuje różnorodne utwory: w repertuarze są zarówno piosenki ludowe jak i patriotyczne. Za okres jej istnienia w repertuarze zespołu były utwory, odzwierciadlające wielokulturowość. Kapela może zadowolić gusta publiczności, wykonując piosenki po polsku, litewsku, ukraińsku i tatarsku. W repertuarze kapeli znajdziemy też popularne i znane utwory oraz piosenki żydowskie, czy cygańskie. Zespół sięga też po utwory miejscowych twórców, co podkreśla jego unikatowość. W ciągu 30 lat działalności zdołała pozyskać sympatie widzów zarówno w rejonie wileńskim, rejonach i miejscowościach typowo litewskich, jak też w Polsce. Każdego roku kapela ma masę występów i zdobyła uznanie swą energią, kunsztem wykonawczym oraz pozytywnym nastawieniem do otaczającej rzeczywistości. Kapela stawia na wielokulturowość i dlatego w jej repertuarze jest szerokie spektrum melodii oraz utworów wielu krajów. Kapela stara się łączyć, a nie dzielić. Kierownikiem artystycznym zespołu od trzynastu lat jest Emilia Żdanowicz-Pečkienė. Ciekawostki o zespolakach: Kapela Świętojańska jest swoistym ewenementem na skalę ogólnokrajową, bo w jej składzie jest dwóch radnych z różnych rejonowych Rad samorządowych.


Koncert "Kapeli Świętojańskiej" Niemenczyn









KRESOWA DUSZA











ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022."

kwota dotacji: 133 280,00 PLN









PATRONAT MEDIALNY



KRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 81072 OSÓB