Kresy Wschodnie. Opiewane w literaturze, muzyce, uwieczniane w malarstwie. Dawne wschodnie pogranicze Polski, funkcjonujące w okresie międzywojennym i dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy. Z własną specyficzną kulturą i obyczajem pielęgnowanym do dzisiaj. Jeżeli zatem lato, to tylko z Kresami, co zapewni Państwu cykl imprez organizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w 2024 roku w ramach Festiwalu Kresowa Dusza w Domu Polonii w Pułtusku.
Polacy stanowią tradycyjną mniejszość narodową w Republice Czeskiej. Autochtoniczna ludność polska w Republice Czeskiej żyje w zdecydowanej większości na terenie Zaolzia. Zaolzie to termin stosowany dla określenia tej czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, która decyzją Rady Ambasadorów z lipca 1920 r. została przyznana Czechosłowacji, a w 1938 r. na okres jednego roku – przyłączona do Polski. Jest to używana głównie w Polsce potoczna nazwa zamieszkałej w dużej mierze przez Polaków zachodniej części historycznego Księstwa Cieszyńskiego, która obecnie znajduje się w Republice Czeskiej. „Zaolzie” to również symbol i pojęcie kojarzone z Polakami i polskością. W historiografii i publicystyce termin kultura zaolziańska jest równorzędny z pojęciem kultura polskiej społeczności mniejszościowej w Republice Czeskiej (a dawniej – w Czechosłowacji). W chwili obecnej chodzi o skupisko przeszło 30 000 ludzi.
Zespół LIPKA, Bukowiec, Czechy
W Bukowcu w Czechach został założony Zespół „Lipka”. Jego kierownikiem tanecznym była Gabriela Pazdera, choreografem Danuta Milerska, a kierownikiem muzycznym Krystyna Mruzek. Działał od roku 1999 na Zaolziu przy Polskiej Szkole Podstawowej, a jego grupa muzyczna przy Ludowej Szkole Muzycznej w Jabłonkowie. Funkcjonowanie grupy było sprofilowane na odtwarzanie i kultywowanie tradycji regionu beskidzkiego. W repertuarze zespołu, oprócz zabaw, pieśni, tańców dzieci góralskich i widowisk znajdowały się również tańce czeskie i tańce górali żywieckich. „Lipka” odnosiła sukcesy uczestnicząc w wielu koncertach, konkursach i przeglądach, m.in.: „Śląskie Śpiewanie”, Konkurs St. Hadyny w Wiśle, Ogólnopaństwowy Konkurs Kapel Ludowych, „Złoty Kłos Zebrzydowice”, „Festiwal folklornich soboru” Velka Bystrice.
Kuchnia myśliwska to nieodłączny element staropolskiej tradycji, w której łowiectwo od wieków odgrywało istotną rolę. Polska kultura łowiecka stanowi obecnie niematerialne dziedzictwo kulturowe. Konkurs kuchni myśliwskiej, łowieckiej i kresowej ma na celu promocję regionu poprzez propagowanie staropolskiej kuchni myśliwskiej, łowieckiej i kresowej. Upowszechnianej również przez dr. Grzegorza Russaka.
Celem łowiectwa jest dbanie o zasoby przyrody zaspakajając potrzeby obecne oraz przyszłych pokoleń. Łowiectwo, to kultura oparta na tradycji. Pielęgnowanie zwyczajów i obyczajów, przestrzeganie zasad etyki, które są zarazem przyswajaniem jej bogatego dorobku jak i mobilizują do jej dalszego wzbogacania. Polscy myśliwi, świadomi wartości kulturowej łowiectwa, praktykują na co dzień wynikające z tego zwyczaje, dzięki czemu obyczaje wspólnoty, wyrosłe z wielowiekowej tradycji, pozostają ciągle żywe, stanowiąc niematerialne dziedzictwo.
Już 25 sierpnia na podzamczu Domu Polonii w Pułtusku odbędzie się druga edycja Konkursu Kuchni Myśliwskiej, Łowieckiej i Kresowej im. dr. Grzegorza Russaka. Komisja konkursowa oceni potrawy w trzech kategoriach: zakąski zimne, danie obiadowe, desery i nalewki. W tym samym czasie będzie możliwość degustacji kuchni myśliwskiej przygotowanej specjalnie na tą okazję przez organizatorów. Oprawę muzyczną imprezie zapewni koncert zespołu sygnalistów i akordeonistów w repertuarze łowieckim. Dodatkową atrakcją będzie bez wątpienia jak zawsze fektowny pokaz psów gończych polskich myśliwskich, wiernych towarzyszy leśnych przygód. Na koniec wszyscy przybyli skosztują nagrodzonych potraw aby osobiście przekonać się o trafności rozstrzygnięć jury konkursowego.
Jak mówią organizatorzy: łowiectwo, to kultura oparta na tradycji. Pielęgnowanie zwyczajów i obyczajów, przestrzeganie zasad etyki, które są zarazem przyswajaniem jej bogatego dorobku jak i mobilizują do jej dalszego wzbogacania.
Patronem myśliwych i leśników jest Św. Hubert. Polecamy się Jego opiece prosząc o wyjednanie łaski naśladowania Jego cnót.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza na koncert "Cymes Kresów" czyli Żydowskie Brzmienia z Białorusi w wykonaniu Baruch Band, 9 listopada 2024 roku o godzinie 17:00 w Sali Maneż Domu Polonii w Pułtusku. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kresowa Dusza.
Baruch Band
Baruch Band to zespół asocjacji dialogu żydowsko-chrześcijańskiego „Shomer-international”. Pod taką nazwą grupa działa od 2011 roku. Wykonuje pieśni żydowskie tradycyjne modlitewne oraz współczesne w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i trochę polskim. „Baruch-band” od początku swojego istnienia gości na licznych festiwalach na Białorusi, w USA, Izraelu, Polsce, Niemczech, na Łotwie i Litwie. Zespół ma na swoim koncie 3 oficjalne płyty: “TO MÓJ NAROD”, „Melodie Sztetlu” i ostatnią „New Jew”.
Zespół BARUCH BAND wystąpi w składzie: Baruch Idzelchyk – klawisze, wokal; Sława Pańkov – skrzypce; Alina Mińkowa – wokal, gitara; Daniel Pańkov – media społecznościowe; Eugeniusz Kołodzin – prowadzenie, moderacja.
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza wernisaż malarstwa "Bezkres Kresów: Sztuka Ponad Granicami" , 16 listopada w Dolnym Krużganku Domu Polonii w Pułtusku o godzinie 17:00. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Kresowa Dusza.
Gienadij Pitsko - Iryna Miklashevich - Tatsiana Kozik
Na wystawie będzie okazja zobaczenia nowych prac trzech utalentowanych artystów białoruskich, o polskich korzeniach, twórców z Kresów, które zawsze inspirowały polskich malarzy, poetów i pisarzy. Dośc powiedzieć, że dawne ziemie polskie były tematem prac takich gigantów pędzla jak Juliusz Kossak, Julian Fałat, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski, Ferdynand Ruszczyc, Józef Pankiewicz, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski. Obecnie schedę po nich przejmują młodsi twórcy - jak im się to udaje? będzie okazja sprawdzić w Domu Polonii w Pułtusku.
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024."
PATRONAT MEDIALNY
polonijna agencja informacyjna