Lato z Kresami 2023
w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Festiwal Kresowa Dusza


KONCERT ZESPOŁU "WISŁA" - Grupo Folclórico Polonês do Paraná

Zespół „Wisła” powstał w 1928r., w „polskim mieście w Brazylii” czyli Kurytybie, w 10 rocznicę powrotu Polski na mapy świata. Oznacza to, że najprawdopodobniej jest najstarszym tego typu polskim zespołem na świecie. Został założony przez wybitnego tancerza Tadeusza Morozowicza. Zadaniem grupy była popularyzacja kultury polskiej i brazylijskiej, szczególnie teatru i tańca. Wisła” działała do czasu rządów Getulio Vargasa, kiedy w Brazylii zabroniono prezentowania tradycji kulturalnych innych nacji niż brazylijska. Ponownie zespół wystąpił dopiero w 1953r a za oficjalną datę powstania zespołu uznaje się rok. 1960.
Repertuar zespołu to połączenie elementów dwóch kultur – polskiej i brazylijskiej. Podczas koncertów „Wisła” prezentuje pieśni i tańce z wielu regionów naszego kraju, a także programy oparte na zwyczajach i obyczajach ludowych i religijnych.
O wysokim poziomie artystycznym „Wisły” świadczą liczne nagrody przyznawane przez gremia brazylijskie i polskie, m.in. Złoty Medal i Dyplom Uznania za działalność artystyczną, nagroda im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”, przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jako reprezentant folkloru polskiego, zespół uczestniczył też czterokrotnie na Festiwalu Joinville (największym festiwalu tańca na świecie), za każdym razem zdobywając nagrody.
Zespół uhonorowano również licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem i dyplomem przyznanymi za działalność artystyczną przez Departament Kultury Stanu Parana.


Koncert Zespołu "Wisła"
Wisła - Grupo Folclórico Polonês do Paraná
   Kurytyba - Brazylia



Pułtuski Amfiteatr Domu Polonii gościł w miniony wieczór Zespół "Wisła" z Kurytyby w Brazylii - potomków Polaków, którzy wyemigrowali ponad sto lat temu „za chlebem” do Ameryki Południowej. Łączność z Polską podtrzymują poprzez pracę w zespołach polonijnych i naukę języka polskiego. Raz na kIilka lat finansują z własnych środków podróż do Ojczyzny swoich przodków by poznawać Polskę i prezentować swój dorobek Polakom.

Należy podkreślić, że występ zespołu na Festiwalu "Kresowa Dusza", któego organizatorem jest Stowarzyszenie, nie był przypadkowy. Od wielu lat współpracuje ze Wspólnotą Polską, w szczególności z jego liderem, a równocześnie prezesem powstałego w 1936 r. patriotycznego Towarzystwa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kurytybie, Lourivalem Araujo Filho, co znalazło swój wyraz w przyznanym mu medalu 30 lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz srebrny medalu Wspólnoty Polskiej. Te wyjątkowe wyróżnienia wręczyli Wicepremier Henryk Kowalczyk, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska, Prezes Dariusz Piotr Bonisławski i Wiceprezes Krzysztof Łachmański.

Jak podsumował występ i relacje z zespołem Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski: Kolejna odsłona „Kresowej Duszy” w Domu Polonii w Pułtusku - tym razem fantastyczny poziom artystyczny zaprezentował zespół „Wisła” z Kurytyby. Artyści pod kierunkiem naszego Przyjaciela i partnera licznych projektów Lourival Araujo Filho kolejny raz pokazali, że połączenie polskiej kultury i temperamentu brazylijskiego daje fantastyczny efekt.


Zdjęcia: Krzysztof Piekarski






ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023."









PATRONAT MEDIALNY



KRESOWĄ DUSZĘ ODWIEDZIŁO 76356 OSÓB